Budżet Obywatelski Opola. Infrastruktura, sport i rekreacja - dla opolan to są priorytety

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Boisko do futbolu amerykańskiego przy ul. Hallera wykonano w ramach jednej z wcześniejszych edycji Budżetu Obywatelskiego Opola
Boisko do futbolu amerykańskiego przy ul. Hallera wykonano w ramach jednej z wcześniejszych edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Facebook - Towers Opole
W głosowaniu na Budżet Obywatelski Opola na 2020 r. wybierać można spośród 93 projektów - 43 ogólnomiejskich i 50 dzielnicowych. Wśród nich dominują inicjatywy remontów dróg i chodników oraz budowy ścieżek rowerowych, organizacji zajęć sportowych i modernizacji obiektów, a także tworzenia miejsc do relaksu i rekreacji. Nie brak też pomysłów oryginalnych.

Głosowanie na projekty zgłoszone do BO jest na półmetku i zakończy się w poniedziałek 28 października. Analiza typów zgłoszonych wniosków pokazuje czego mieszkańcom miasta brakuje oraz jak chcieliby je zmieniać.

Najwięcej, bo łącznie 20 projektów dotyczy budowy bądź remontów dróg, ścieżek rowerowych oraz chodników. W tym gronie dominują propozycje, na których realizacji skorzystają cykliści oraz piesi. Co wskazuje, że miasto w swoich inwestycjach komunikacyjnych nie powinno się tak bardzo skupiać na drogach.

Opisy części zadań wskazują też na to, że ich autorzy zgłosili je do BO w nadziei, że w ten sposób wywalczą remont, na który w innym przypadku musieliby długo czekać.

Drugą najbardziej liczną grupę inicjatyw - w sumie 17 - stanowią te związane ze sportem, w tym z inwestycjami w infrastrukturę. Są tutaj zarówno projekty zakładający organizację zajęć dla osób w każdym wieku, tworzenia nowych miejsc do ćwiczeń na wolnym powietrzu, jak i naprawy bądź remontów tych, które istnieją. Duża ilość wniosków sportowych wskazuje, że opolanie są aktywni, ale chcieliby mieć gdzie aktywnie spędzać czas.

Podium kategorii z największą ilością głoszonych projektów zamykają inicjatywy tworzenia terenów rekreacyjnych, placów zabaw oraz wykonania małej architektury. W sumie zgłoszono ich 12. W tej grupie mieszczą się m.in. propozycje rewitalizacji podwórek i skwerów, a także wykonania nowych miejsc do mniej lub bardziej aktywnego wypoczynku.

Oprócz tego do głosowania w BO na 2020 r. zakwalifikowano 10 projektów z dziedziny edukacji i kultury, przewidujących m.in. wykonanie nowych pomników czy organizację szerokiej gamy warsztatów.

Na liście projektów jest też osiem inicjatyw związanych z tworzeniem na terenie Opola terenów zielonych oraz nasadzeniami roślinności. W głosowaniu uczestniczy też osiem projektów przewidujących modernizację bądź montaż oświetlenia ulicznego w miejscach, w których go brakuje, a także mających sprzyjać poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.

Najmniej liczną grupę projektów stanowią te związane ze zdrowiem (cztery) oraz z działaniami na rzecz seniorów (jeden).

Oprócz tego jest 13 projektów zakwalifikowanych jako „inne”. Wśród nich dominują te związane z doposażaniem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, ale są też propozycje oryginalne, jak stworzenie zielonego przystanku czy zakup butelkomatu.

Głosowanie na projekty zgłoszone do BO odbywa się tylko elektronicznie, za pośrednictwem strony bo.opole.pl. Jedna osoba może wskazać do realizacji maksymalnie trzy projekty ogólnomiejskie oraz trzy projekty dzielnicowe, niezależnie od tego, w której części Opola mieszkamy. Głosując trzeba podać swój numer PESEL oraz numer telefonu, na który wysłany będzie sms z kodem weryfikacyjnym. Aby głos był ważny, konieczne jest wpisanie tego kodu.

Wyniki głosowania mają być zaprezentowane we wtorek, 5 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska