Budżet Obywatelski Opola na 2021 rok rozstrzygnięty. Wygrał projekt dofinansowania karnetów na mecze Odry Opole [WYNIKI]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Budżet Obywatelski Opola na 2021 rok rozstrzygnięty. Wygrał projekt dofinansowania karnetów na mecze Odry Opole [WYNIKI] Łukasz Baliński
Ratusz ogłosił wyniki głosowania na Budżet Obywatelski Opola na 2021 rok. W kategorii projektów ogólnomiejskich wygrała inicjatywa dofinansowania zakupu sezonowych karnetów na mecze Odry Opole. W puli pieniędzy została też spora rezerwa.

Tegoroczne ogłoszenie wyników głosowania w Budżecie Obywatelskim Opola odbyło się w sieci. Wszystko z powodu epidemii koronawirusa.

Do podziału było łącznie blisko 6 mln zł. W tej puli milion przypadał na zadania o charakterze ogólnomiejskim, a niecałych 5 mln zł na projekty przewidziane do realizacji na terenie konkretnych dzielnic.

Spośród 36 zadań ogólnomiejskich największym poparciem głosujących cieszył się projekt "Kibicuj #wrytmieodry". Zdobył 1055 głosów.

Zakłada on dofinansowanie zakupu rocznych karnetów na mecze Odry Opole w sezonie 2021/2022. Kibic będący mieszkańcem stolicy regionu będzie za taki karnet płacił 5 zł, pozostałych 220 zł pokryte ma być właśnie z Budżetu Obywatelskiego.

Do rozdysponowania będą dwa tysiące takich wejściówek. O przyznaniu będzie decydować kolejność zgłoszeń. Nabór ma się rozpocząć w czerwcu przyszłego roku.

Wartość tego projektu to 440 tys. zł. To oznacza, że w puli rezerwowej Budżetu Obywatelskiego w przypadku zadań ogólnomiejskich jest 560 tys. zł.

Budżet Obywatelski Opola. Wyniki głosowania na projekty dzielnicowe

Ale rezerwa po tegorocznym głosowaniu jest znacznie większa. Zasila ją także 1,3 mln zł pozostałych po głosowaniu na projekty dzielnicowe.

Znaczną część owych 1,3 mln zł stanowi 590 tys. zł niewykorzystanych w Dzielnicy I, obejmującej Czarnowąsy, Borki, Brzezie i Świerkle. Powodem jest fakt, że żaden z tamtejszych projektów nie przekroczył progu 150 głosów.

W przypadku pozostałych dzielnic wygrały te projekty, które uzyskały największe poparcie. W pewnych przypadkach wybrano dwa projekty, jeśli pozwalała na to pula pieniędzy przewidziana dla danej dzielnicy.

Zwycięskie projekty w poszczególnych rejonach miasta to:

 • REJON II (Krzanowice, Wróblin, Zakrzów) - Zielona przestrzeń rekreacyjna z budową placu zabaw dla dzieci na Zakrzowie - 350 000 zł - 266 głosów
 • REJON III (Chabry) - Modernizacja i rozbudowa placu zabaw z elementami siłowni dla dzieci i młodzieży przy PSP 11 - 157 000 zł - 809 głosów
 • REJON IV (Armii Krajowej) - Remont alejek w parku osiedlowym - 260 000 zł - 412 głosów
 • REJON V (Gosławice, Malinka) - Sprzęt do ćwiczeń dla małych superbohaterów - Mini siłownia dla dzieci - 20 000 zł - 233 głosy
 • REJON V (Gosławice, Malinka) - Bezpieczna V - 330 000 - 191 głosów
 • REJON VI (Grudzice, Kolonia Gosławicka, Malina) - Jezioro Malina - ścieżka rowerowa z oświetleniem - 540 000 zł - 802 głosy
 • REJON VI (Grudzice, Kolonia Gosławicka, Malina) - Zakątek kulturalno- wypoczynkowy przy SP 26 - 60 000 zł - 205 głosów
 • REJON VII (Groszowice, Grotowice, Nowa Wieś Królewska) - Budowa ogólnodostępnego placu zabaw na świeżym powietrzu - 150 000 zł - 291 głosów
 • REJON VIII (Śródmieście) - Remont boiska do koszykówki w Budynku B PSP nr 2 w Opolu, ul. 1 Maja 151 - 100 000 zł - 651 głosów
 • REJON VIII (Śródmieście) - Bezpieczne przejścia dla pieszych - ul. Ozimska, ul. Katowicka, ul. 1 Maja - 85 000 zł - 226 głosów
 • REJON IX (Stare Miasto) - Zielone płuca Opola - 170 000 zł - 321 głosów
 • REJON X (Nadodrze) - Obserwatorium astronomiczne - 80 000 zł - 292 głosy
 • REJON XI (Zaodrze) - Zielone, bezpieczne, rekreacyjne Zaodrze - 210 000 zł - 389 głosów
 • REJON XII (Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski) - Ukończenie placu zabaw - część parkowa - 600 000 zł - 295 głosów
 • REJON XIII (Chmielowice, Żerkowice, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Winów) - Modernizacja budynku przy ul. Gutenberga 8 na Opolskie Centrum Kulturalno-Rekreacyjne w Dzielnicy XIII - 530 000 zł - 347 głosów

W rezerwie po tegorocznym głosowaniu jest więc blisko 1,9 ml zł, czyli około jednej trzeciej całej puli przewidzianej na Budżet Obywatelski 2021.

- Zgodnie z regulaminem, o rozdysponowaniu tych pieniędzy decydować będzie prezydent Arkadiusz Wiśniewski, po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej, a także uwzględniając wyniki przeprowadzonego głosowania nad projektami oraz możliwości finansowe budżetu Miasta - informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza.

Budżet Obywatelski Opola 2021 - statystyki:

 • W siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola zostało zgłoszonych 111 projektów. Po ocenie formalnej i merytorycznej, do głosowania skierowano 85 projektów – 36 ogólnomiejskich i 49 dzielnicowych.
 • Pod względem tematycznym najpopularniejszą kategorią zgłoszonych zadań była kategoria: drogi, chodniki, ścieżki rowerowe. Stanowiła ona 27 proc. zgłoszonych projektów.
 • W głosowaniu wzięło udział 10 241 osób. Najaktywniejszą pod względem głosowania okazała się Dzielnica XII, w skład której wchodzą: Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski – prawie 14 proc. mieszkańców tej dzielnicy wzięło udział w głosowaniu.
 • Połowa głosujących była w wieku od 26 do 45 lat. Najstarszy mieszkaniec Opola biorący udział w głosowaniu miał 101 lat.

Tokio Flesz

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
alek77

nie róbcie pośmiewiska każdy to już krytykuje z kim rozmawiam

d
don pedro

to jakiś żart?

G
Gość

440 tyś . na co , na karnety ? Jak ktoś jest prawdziwym kibicem to stać go na zakup karnetu .

Ćpuny dostaną dofinansowanie w rewanżu za bicie manifestujących kobiet ?

Jak już to mozna takie karnety rozdać rodzinom wielodzietnym lub ludziom starszym - oni nie robią burd na trybunach i nie przynoszą wstydu klubowi .

Co z kibicami "Kolejarza" czy "Uni" ?

k
kibic - nie kibol

Kasa dla brunatnej swołoczy jest . Nie ma Opole poważniejszych problemów czy wydatków ???

S
STE

To nie wszystko, miasto za 20 mln PLN pieniędzy na COVID-19 od rządu dofinansuje sobie nowy biurowiec (centrum usług wspólnych) .-)

G
Gość

Nie będziemy dofinansowywać choćby sportu młodzieży czy zajęć SKS za to będziemy stadionowym bucom fundować bilety!!!! Bareja by tego nie wymyślił.

n
normalny

takie rzeczy powinny być wyłączone z tematu Budżet Obywatelski. To jest kolejne 220 dla jakichś cwaniaczków którzy sobie listę zrobią, a potem będą te karnety sprzedawać naiwniaczkom. Ma tam ktoś rozum w UM?

Dodaj ogłoszenie