Budżet obywatelski w Opolu. Na wsparcie czeka wiele świetnych pomysłów

Artur  Janowski
Artur Janowski
Jednym z zadań -  jakie są na liście - jest Festiwal Słowian i  Wikingów. Wielka impreza ma się odbyć na wyspie Bolko.
Jednym z zadań - jakie są na liście - jest Festiwal Słowian i Wikingów. Wielka impreza ma się odbyć na wyspie Bolko. Piotr Müller
Do 23 października możemy głosować na blisko 160 projektów, zgłoszonych przez opolan do budżetu obywatelskiego.

Opolanie mogą głosować na 109 małych zadań (o wartości do 100 tysięcy złotych), a także na 48 duże projekty, pośród których kilka jest wartych aż dwa miliony złotych.

Zagłosować można elektronicznie (poprzez stronę internetową www.opole.pl) oraz przy pomocy formularzy papierowych dostępnych w urzędzie, a także w niektórych miejskich instytucjach np. miejskich przychodniach, czy w Studenckim Centrum Kultury.

-Głosujemy oddzielnie na zadania duże oraz na zadania małe. Każdy z mieszkańców Opola może poprzeć trzy propozycje w każdej z kategorii - mówi Dorota Piechowicz - Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.
Warto pamiętać, że od tego roku głosować mogą wszyscy opolanie, którzy ukończyli 16. rok życia, bez względu na to, czy są zameldowani na terenie gminy. Takie rozwiązanie to ukłon w stronę studentów, którzy są ważną grupą mieszkańców Opola, a którzy często się w nim nie meldują.

Do podziału tradycyjnie jest 2,5 miliona złotych z czego 500 tys. zł trafi na projekty małe, a pozostała pula na duże.
W tym roku opolanie będą mieli niezwykle trudne zadanie w głosowaniu, bo pojawiło się wiele ciekawych propozycji, których we wcześniejszych edycjach akcji nie było.

Przeczytaj też: Budżet Obywatelski w Opolu. Mieszkańcy zagłosują, na co wydać 2,5 mln zł

Jedną z nich jest Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Bolko, czy też przygotowanie miejskiej wypożyczalni meleksów również na Bolko.
- Meleksy to ekologiczne pojazdy, które byłyby atrakcją na wyspie, a jednocześnie pomagałby w jej zwiedzaniu osobom starszym - tłumaczy Waldemar Matuszek, wiceprezes stowarzyszenia „Opole na Tak”, które zaproponowało też m.in. akcję sadzenia drzew.

W małych projektach uwagę zwraca pomysł stworzenia przy ulicy Malczewskiego muzeum Emina Paszy (opolski podróżnik), z kolei w dużych Opolska Chmura Edukacyjna, zaproponowana przez liceum nr 5. Projekt zakłada wyposażenie szkoły w nowy sprzęt komputerowy, a także szkolenia nauczycieli, czego efektem byłoby wprowadzenia innowacyjnego modelu nauczania.
Opolanie mogą również poprzeć np. pomysł stworzenia parkingu dla motocykli w centrum, czy też zakup ścieżki akrobatycznej dla dzieci, ćwiczących w zespole Pech.

Zwycięskie projekty, które będą zrealizowane w 2017 roku, poznamy już 10 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska