Targi nto - nowe

Budżet województwa opolskiego 2021 przyjęty przez radnych sejmiku

Miłosz Bogdanowicz
- Tworząc budżet na kolejny rok musieliśmy uwzględnić możliwość wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności. W końcu cały czas mamy do czynienia z pandemią - podkreślał Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego (na zdjęciu z lewej).
- Tworząc budżet na kolejny rok musieliśmy uwzględnić możliwość wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności. W końcu cały czas mamy do czynienia z pandemią - podkreślał Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego (na zdjęciu z lewej). UMWO
Ponad pół miliarda złotych - takie wydatki planuje w swym budżecie samorząd województwa opolskiego w 2021 roku. Uchwałę budżetową poparli radni Mniejszości Niemieckiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli opozycyjni działacze Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości.

- Wtorkowa sesja była bardzo ważną sesją. Mówiliśmy bowiem o budżecie na kolejny rok. Rok, który może być nieprzewidywalny, podobnie, jak minione 12 miesięcy - komentuje Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

I tak dochody budżetu mają sięgnąć blisko 487 milionów złotych, a wydatki 512 milionów złotych.

Zadłużenie województwa opolskiego ma ulec zmniejszeniu.

- W 2012 roku mieliśmy 250 milionów zadłużenia. Teraz wynosi ono 80 milionów złotych, a na koniec 2021 roku powinno sięgnąć 62 milionów. To bardzo dobra informacja - mówi Buła.

Główne obszary, które pochłoną najwięcej pieniędzy to:

  • drogi wojewódzkie (63 mln zł),
  • służba zdrowia (21 mln zł),
  • zespół parkowo-pałacowy w Mosznej (10 mln zł),
  • ochrona gruntów rolnych (4 mln zł)
  • inwestycje kultury (3 mln zł).

Jak podkreśla marszałek Buła, niezwykle ważne było, by w czasach pandemii zabezpieczyć funkcjonowanie wszystkich podmiotów, za które odpowiada zarząd województwa.

- Ale chcemy też kontynuować zadania skierowane bezpośrednio do mieszkańców. Mówię tu między innymi o Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim czy Marszałkowskiej Inicjatywie Sołeckiej. W kolejnym roku chcemy także uruchomić stypendia dla studentów kierunków medycznych, na co mamy zapisane 1,1 miliona złotych.

Jedni za, inni przeciw

Radny KO Robert Węgrzyn w imieniu koalicji KO-MN-PSL wskazywał, że budżet jest dobry i gwarantuje "właściwe funkcjonowanie jednostek budżetowych oraz umożliwia dalsze pozyskiwanie środków zewnętrznych".

Radni opozycji wskazywali między innymi na nie uwzględnienie w budżecie ich inicjatyw. - Jak mamy poprzeć taki budżet, patrząc zdroworozsądkowo, jeśli pominięto nasze wnioski? - pytał Tomasz Gabor, radny Solidarnej Polski.

- Wystarczy wiedzieć, że pieniądze na kluby sportowe - podobnie zresztą, jak w przypadku instytucji kulturalnych - przyznawane są w drodze konkursu. Tak właśnie samorząd województwa rozdysponowuje pieniądze na te obszary - wyjaśnił szybko Janusz Trzepizur, radny Koalicji Obywatelskiej.

- Trzeba też pamiętać też, że większość państwa wniosków skupiała się na drogach, to było jakieś 90%. A nie możemy całego budżetu budować wokół inwestycji drogowych - mimo, że te są mi bardzo bliskie, bo za nie odpowiadam - dodał Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa.

W głosowaniu końcowym 16 radnych zagłosowało za budżetem, 8 było przeciw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska