Bunt w spółdzielni mieszkaniowej w Prudniku

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Od lewej: Józef Boski, Franciszek Sokołowski i Jan Salamon, czyli społeczny komitet obrony godności i podmiotowości członków prudnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Uważają, że spółdzielnia ich wyzyskuje.
Od lewej: Józef Boski, Franciszek Sokołowski i Jan Salamon, czyli społeczny komitet obrony godności i podmiotowości członków prudnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Uważają, że spółdzielnia ich wyzyskuje.
Ponad 50 członków spółdzielni mieszkaniowej w Prudniku domaga się odwołania rady nadzorczej i zamrożenia na trzy lata pensji zarządowi. Władze do winy się nie poczuwają.

Opinia

Opinia

Eugeniusz Drohomirecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Prudniku:

- Nie zgadzam się z zarzutem, że rada nadzorcza nie reprezentuje interesów mieszkańców. Moim zdaniem nasza praca jest dobrze oceniana przez większość. Grupa co najmniej 10 członków spółdzielni ma prawo składać wniosek o odwołanie rady. Niech teraz te zarzuty oceni walne zebranie wszystkich członków spółdzielni. Ustalanie wynagrodzeń zarządu spółdzielni należy do kompetencji rady. Zarząd naszej spółdzielni nie miał podwyżki od dwóch lat. Jeśli uznajemy, że dobrze pracują, to dlaczego nie mają dostać dobrego wynagrodzenia? Zresztą to są na razie tylko plany. Chcemy tylko zabezpieczyć pieniądze na ten cel.

Dziś w prudnickiej spółdzielni mieszkaniowej zaczynają się coroczne walne zebrania mieszkańców poszczególnych osiedli, czyli najwyższej władzy spółdzielców. Może być gorąco, bo przeciwko obecnym władzom zbuntowało się ok. 50 spółdzielców.

Pisemny protest wywołało żądanie zarządu, aby mieszkańcy z samochodami zapłacili za miejsce na świeżo wybudowanym parkingu pod blokiem przy ul. Rostka. Ponad 3 tys. zł. Jeśli zapłacą za jednym zamachem (taki jest koszt wybudowania jednego miejsca postojowego), albo w formie miesięcznego abonamentu za 50 zł.

- To zwykłe wyłudzanie pieniędzy - oburzają się Józef Boski, Jan Salamon i Franciszek Sokołowski, którzy powołali nieformalny komitet obrony godności i podmiotowości członków SM. - Nigdzie indziej na terenie spółdzielni nikt z mieszkańców nie płaci za parking!

- Przed rokiem walne zebranie spółdzielców postanowiło, że parkingi mają być budowane ze środków zebranych od mieszkańców. Kto chce mieć miejsce, musi zapłacić za wynajem - tłumaczy prezes SM Ryszard Bijowski. - To pierwszy parking budowany według tych zasad, a ja je tylko realizuję. Dlaczego mieszkańcy innej części miasta mają się składać na parking dla ludzi z ul. Rostka?

Niezadowolenie wywołała także niedawna podwyżka czynszów w prudnickiej spółdzielni (o ok. 40 zł za średniej wielkości mieszkanie).

- Chcemy dokładnie sprawdzić zasady naliczania czynszu, poszukać nadwyżek, sprawdzić, jak są wydawane pieniądze na fundusz remontowy - mówi Jan Salamon.
Prezes Bijowski zapowiada, że dokładne wyliczenia wydatków przedstawi na zebraniach. Tłumaczy, że podwyżka wynika z niedawnej zmiany naliczania opłat. Dotychczas były one uśredniane na wszystkich członków spółdzielni. Od tego roku liczy się koszty osobno dla każdej nieruchomości i dzieli na mieszkańców konkretnego budynku.

Protestująca grupa zarzuca radzie nadzorczej, że nie reprezentuje interesów mieszkańców, bo m.in. chce podnieść z 257 do 300 tys. zł. rocznie wydatki na dwuosobowy zarząd.

- Tam siedzą od lat ci sami ludzie, znają się z prezesami, jak mają im patrzyć na ręce? - argumentuje Józef Boski.
W poprzednich latach na 3 tys. spółdzielców w walnych zebraniach uczestniczyła garstka zainteresowanych. Konflikt może zgromadzić większą publiczność.

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zyga2

Znowu słyszę hasło " hura do boju" i tak na spokojnie :
ad. 1 - Jeżeli rady nadzorcze, zarządy, pracownicy źle pracują to należy ich z tej pracy rozliczyć - Gdzie: NIE na wiecach lecz na WALNYM ZGROMADZENIU - Jeżeli faktycznie źle działają to należy te organy wymienić lub tylko ich poszczególnych członków.
ad. 2 - Wynagrodzenia - no bez przesady - wystarczy porównać z wynagrodzeniami np. pracowników zakładów komunalnych (wykonują te same czynności), pracowników spółek lub zarządców nieruchomościami (zarządzają również majatkiem komunalnym lub współnotami) - a zobaczymy, że w spółdzielniach mieszkaniowych wynagrodzenia są znacznie niższe.
ad. 3 - My płacimy za ich wynagrodzenie - a kto płaci za wynagrodzenia np. urzędników w gminach, gazownaich, zakładach energetycznych, posłów, senatorów, rządu - a ich płace są naprawdę wysokie i co ważne działają bez żadnej odpowiedzialności - np. kto reklamował, narzekał np.\ na ceny gazu, prądu, wody, podatków itp, itd - a jak spóldzielni podniesie opłaty nawet niezależne od niej - to co się dzieje ? !
ad. 4 - Ten kto posiada uprawnienia do kontroli musi spełniać odpowiednie warunki oraz działać zgodnie z obowiązującymi przepisami - jeżeli KTOŚ posiada wiedzę, że tak nie jest winien (ma obowiązek) natychmiast zawiadomić stosowny organ państwowy (prokurature). Lustratorzy i zwiazki rewizyjne jeżeli stwierdzą nieprawidłowości w trakcie kontroli - natychmiast zgłaszają je do prokuratury. MOŻNA TO SPRAWDZIĆ !!
ad. 5 - Spółdzielnie w większości są prowadzone prawidłowo i są bezpieczne ekonomicznie i finansowo, gdyż właśnie prowadzą racjonalną i rynkową gospodarkę. Wystarczy porównać stan techniczny i estetyczny zasobów spółdzielczych do innych. Jak widać zadbane osiedla i wiemy, że to majątek nasz spółdzielczy.

ad. 6 - OSTATNI - Trzeba chodzić na zebrania i brać czynny w nich udział aby zapoznać się z całą gospodarką naszej spółdzielni i jej wynikami finasowo-ekonomicznymi, aby nie dać się zwieść TAKIM JAK PAN agitatorom - zniszczyc cały dorobek - wyrzucić wszystkich i wybrać NASZYCH - widzimy to na szczytach władzy po każdych wyborach !! WYSTARCZY ! POZDRAWIAM !!
zyga2

D
Dominik

Spółdzielnie mieszkaniowe zostały opanowane przez skorumpowane kliki z prezesami i radami nadzorczymi na czele.Dobrze wynagradzani z kieszeni spółdzielców panowie lustratorzy zamiast rzetelnych kontroli wypisują panegiryki na cześć zarządu i rady nadzorczej.Zarządy, rady nadzorcze,rady osiedlowe i pracownicy spółdzielni pobierają wysokie apanaże i żerują na członkach spółdzielni.Spółdzielnie są najdroższymi administratorami budynków mieszkanych.Spółdzielcy mogą i powinni ten stan rzeczy zmienić i nie dać się wyzyskiwać ale jeszcze nie nauczyli się żyć w warunkach demokracji i bronić swoich interesów.Nikłe uczestnictwo członków spółdzielni w walnych zgromadzeniach umożliwia panoszenie się klikom.Za ten stan rzeczy spółdzielcy płacą słone rachunki, a spóldzielnie zmierzają do upadłości, bo brak uczciwej i racjonalnej gospodarki.
Trzeba się organizować, brać liczny udział w walnych zgromadzeniach, usunąć skorumpowane kliki i wybrać ludzi uczciwych i kompetentnych.
Innej drogi do poperawy nie ma. Kiedy spółdzielcy się obudzicie!!!!!! Najwyźszy czas na działania!!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość
W dniu 17.06.2009 o 08:52, Spółdzielca napisał:

Niestety, ale spółdzielczośc mieszkaniowa to jedna z nielicznych dziedzin polskiego życia gospodarczo-społecznego, w któorej nadal panuje komunizm!...


Równosc wobec prawa i w stosunku do zarządów oraz rad nadzorczych .NIK kontroluje spółdzielnie w zakresie dotacji ze Skarbu Pańswta a Zarzady wraz z radcami prawnymi spółdzielni te dotacje ukrywają.są też dotacje unijne.Sedziwoei i tu jest problem bo to oni kieują społdzielniami a zarzady to tylko ludzie do roboty.
d
detta

Widze, ze tym razem scenariusz buntu, ktory 2 lata temu byl w krobskiej/woj. wielkopolskie/ S. M. powtarza sie w Prudniku. Uwazajcie, bo nic mozecie nie osiagnac! Unas zaczelo sie od krytyki owczesnej Rady Nadzorczej, wybrano wiec nowa. Nowa rada zaczela od odwolania prezesa za pijanstwo w pracy, potem "wykolegowala" ze swojego skladu niewygodnych czlonkow RN. Nastepnym krokiem bylo odwolanie nowej pani prezes, rzekomo za niegospodarnosc - do dzisiaj nie udowodniona - i powolanie nowego Zarzadu/sposrod swojej rodziny/, bez zadnego konkursu. Nowy Zarzad swoja dzialalnosc zaczal od zmiany podzielnikow ciepla/w srodku trwajacego w najlepsze - sezonu grzewczego/. A dzialalnosc w br. rozpoczal od podwyzki czynszow o okolo 50,- zl/m-c. Dobrze wiec radze: UWAZAJCIE KOGO WYBIERACIE DO NOWEJ RADY, CZY TO SA LUDZIE, KTORYM NA SERCU LEZY DOBRO SPOLDZIELNI, CZY SA TO LUDZIE, KTORZY CHCA OGOLNE NIEZADOWOLENIE WYKORZYSTAC DO WLASNYCH CELOW?

rozgoryczona czlonkini krobskiej Spoldzielni
Bernadetta Heidysz

z
zosia

Widać na zdjęciu, że to grupa niedowartościowanych emerytów - (pełna frustracja) - chce zaistnieć i spełnić swoje życiowe marzenia, które nie mogła spełnić w swoim czynnym zawodowo okresie. Najlepiej się krzyczy, oskarża i rzuca hasła, na które podobni im członkowie - (znudzeni monotonnością życia codziennego lub niespełnieni życiowo i zawodowo) - są gotowi do "akcji" pod bardzo chwytliwymi haslami - złodzieje, komuniści ( zapomnieli już Ci panowie ze zdjęcia i im podobni jak to bardzo pod niebiosa wychwalali właśnie KOMUNĘ ) oradają nas ! Wystarczy chodzić na zebrania, kontaktować się z członkami rady nadzorczej, zarządem, z pracownikami spółdzielni, gdzie można uzyskać wszystkie interesujące nas informacje. Ponadto NIKT sam się nie wybiera na przedstawiciela, członka rady i wreszcie do zarządu spółdzielni. TO MY ICH wybieramy - i mamy obowiązek ihc poprzez rade nadzorczą oraz samą radę kontrolować ! Wszystko to ma się odbywać na drodze pokoju, a nie wojny. Każdy zna to stare przysłowie - " zgoda buduje, niezgoga rujnuje " TO SIĘ ZAWSZE SPRAWDZA W ŻYCIU ! A my naoglądamy sie politycznych spektakli w telewizji, radiu, sejmie itp - gdzie władza ubowlewa, że nie może SWOICH wsadzić na stołki do spółdzielni ( tak się dzieje przecież w spółkach skarbu państwa - co chwila wymiany i ogromne odprawy !! ) i dlatego trzeba TE spółdzielni rozwalić i przejąć ich majatek. ZOBACZCIE CZCIGODNI PANOWIE OBRAŃCY NARODU - co się stało z mieszkaniami zakładowymi na Śląsku - przejęli je właściwi ludzie i jest O.K. Tak samo sie IM marzy o majatki spółdzielni mieszkaniowych.
Reasumując : bieżmy czynny udział w zebraniach ( nie w wiecach, protestach i innych głośnych akcjach) oragnozowanych przez władze spółdzielni, pytajmy o interesujące nas sprawy - ekonomia: koszty, dochody i ich podział - a będzie nasza spółdzielnia - tak NASZA SPÓŁDZIELNIA ( spóldzielnia to nie biuro - TO MY WSZYSCY ! ) prawidłowo eksloatowała i konserwowała nasz wspólny majątek. Zobaczmy jak wygladają i jak są zarządzane inne budynki mieszkalne ( komunalne i wspólnoty ) - tam też ktoś zarządza tymi budynkami - to z pewnością zobaczymy, że nasze spółdzielcze bloki są ładniejsze, sprawniejsze ,a opłaty ponoszone przez mieszkańców są niższe. Nie dajmy się zwariować jak to bywalo już w innych spółdzielniach.

~zyga~

Znowu mamy nasze piekiełko - żadnych argumentów, tylko hasła i slogany. W przypadku do spółdzielni - przyjdź na zebranie, zapoznaj się z wynikami, planami. Dopiero wtedy oceń stan finansowo-ekonomiczny spółdzielni oraz działalność zarządu i rady nadzorczej.
Porównajcie sobie stan budynków i jakość ich obsługi spółdzielczych z innymi !!
Gdzie widzicie ten komunizm, zły zarząd - każdy w spółdzielni ( ma większy wpływ niż we wspólnotach ) członek ma pełnoprawny głos i wpływ na jakość pracy władz spółdzielczych wybranych jawnie na zebraniach !! Chyba, że wolicie nowoczesne metody - KTO MA WIECEJ TEN WIĘCEJ MOŻE - masz kasę to rządzisz, gdyż masz więcej udziałów i z nikim się nie liczysz.
Pozdrawiam i życze dobrego samopoczucia "agitatorom" którzy chcą na plecach innych dorwać się do władzy !!

zyga
P.S.
smutno mi jak słyszę tylko ujadanie psów w karawanie - niech się inni kłócą ,a MY mamy spokój i robimy swoje ! ta prawda nadal aktualna.

n
nick_cave
W dniu 16.06.2009 o 11:26, zainteresowany napisał:

A z jakich to pieniędzy Pan Bijowski pokrywał w zeszłym roku uroczystości 50-lecia spółdzielni. Prszecież to kpina - nie odnawiane i nie ocieplane budynki , stare drzwi wejściowe a pan prezes wydaje nasze pieniądze na uroczystości - przecież jemu jeszcze komuna z butów wystajezamiast wypisywac takie rzeczy warto byłoby przejść się na walne zgromadzenie członków sp., bo to oni w zeszłym roku zaklepali kasę na tę imprezę. znam osoby mieszkające we wspólnotach, które rządzą się takimi samymi prawami, tylko nazwa inna. tylko trezba swoje prawa znać, a jak widze na zebraniach to wieje pustkami. ja to bym się zabrał za spólki skarbu państwa, gdzie za przywileje i dużą kase pracowników też płaci klient. i siedzi cicho.
p.s. mój budynek jest ocieplony, obok też, a drzwi to nam sąsiedzi rozp...lili. i nie narzekam, choć zawsze mogłoby być lepiej
S
Spółdzielca

Niestety, ale spółdzielczośc mieszkaniowa to jedna z nielicznych dziedzin polskiego życia gospodarczo-społecznego, w któorej nadal panuje komunizm!
I jest tak nie tylko w spółdzielni mieszkaniowej w Prudniku ale w całej Polsce. Wokół panuje kryzys - zamyka sie firmy, zwalnia ludzi, obniza im wynagrodzenia , ludzie z trudem wiążą koniec z końcem a spółdzielni mieszkaniowych w ogole to nie dotyczy - prezesi nie wiadomo za co życzą sobie podwyżek na co przeważnie bez zmrużenia oka ochoczo przystaje skumplona z nimi rada nadzorcza.

Spółdzienie mieszkaniowe to ogromne pole korupcji i łamania praw spółdzielców i praktycznie nikt tego nie kontroluje bo ustawowa kontrola przez radę nadzorczą praktycznie nie jest sprawoewana, to samo dotyczy lustracji czy badania przez biegłych rewidentów. Politycy wszystkich opcji są głusi na głosy spółdzielców, wolą trzymać z prezesami będącymi pod ochroną prokuratur i sądów. Bo spółdzielca to taki osobnik, ktorego można w majestacie prawa okradać, który ma jedynie bez szemrania płacić i cicho siedzieć!

l
lokator

Powoływanie tzw. Rad Nadzorczych uważam za jedno z najgłupszych rozwiązan. Przecież to zwykłe darmozjady nic nie wnoszace do działalności przedsiebiorstw a biorące pieniądze. Kto zasiada w tych radach? Radni, starostowie, burmistrzowie i co? To taki pomysł jak powoływanie radnych. W małym powiecie i gminie 40 radnych !!!!!! W Nowym Jork- znacznie mniej. Wydatki ogromne a wkład pracy i odpowiedzialności zaden. Za KOMUNY radni byli społeczni. Rady nadzorcze- kpina żadna odpowiedzialność kasa niezła.

G
Gość

czas najwyzszy wziasc sie za tych prezesikow i rozwalic te spoldzielnie, siedzibe komuny

z
zainteresowany

A z jakich to pieniędzy Pan Bijowski pokrywał w zeszłym roku uroczystości 50-lecia spółdzielni. Prszecież to kpina - nie odnawiane i nie ocieplane budynki , stare drzwi wejściowe a pan prezes wydaje nasze pieniądze na uroczystości - przecież jemu jeszcze komuna z butów wystaje

z
ze Słupska

Likwidacja spółdzielni molochów komunistycznych przez przekształcenie mieszkań w odrębną własność .Jeżeli organy są nielegalne a jest tak w całej Polsce można wystąpić o ustanowienie kuratora w celu likwidacji spółdzielni .W Słupsku trwa postępowanie o ustanowienie kuratora dla Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz ul.Braci Gierymskich 1/moloch komunistyczny -ok.7tys.członków / .Jak na ironię Prezesi zorganizowali sobie obchody 50-lecia spółdzielni w dniu 8czerwca2009roku w teatrze słupskim i się poodnaczali ,ponagradzali na imprezie zamkniętej tylko dla nich dla Rady Nadzorczej i pracowników spółdzielni oraz osób współpracujących .Kilka dni wcześniej zrobili dla gawiedzi ,czyli członków spółdzielni festyn ,rzekomo sponsorowany .
Został zaproszony Prezydent Słupska ,Maciej Kobyliński,poseł PO Zbigniew Konwiński,Wojewoda Pomorski Zaborowski .Nie zaproszono żadnego z członków spółdzielni spoza pracowników i organów spółdzielni. Impreza ta była ukrywana w tajemnicy.

Prokuratura Krajowa został zawiadomiona o zorganizowanej grupie przestępczej organów słupskiej spółdzielni "Kolejarz" oraz grupy sędziów,prokuratorów,policjantów,urzędników, ,którzy z nimi współpracują na szkodę członków i nieczłonków spółdzieleni "Kolejarz" w Słupsku.

Zostanie powołana sejmowa komisja śledcza . www.polskiesm.pl .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3