Burmistrz Janusz Wójcik: W Korfantowie z roku na rok żyje się coraz lepiej

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Rozmowa z Januszem Wójcikiem, burmistrzem Korfantowa.
Rozmowa z Januszem Wójcikiem, burmistrzem Korfantowa.
Rozmowa z Januszem Wójcikiem, burmistrzem Korfantowa.

Czy Korfantów jest gminą, w której dobrze żyje się mieszkańcom?
Uważam, że nasza gmina jest miejscem w którym dobrze żyje się mieszkańcom. Ludzie żyją bez pośpiechu i w zgiełku wielkich aglomeracji. W północnej części gminy znajduje się duża ilość lasów, w tym obszar chroniony Natura 2000 – Bory Niemodlińskie, powietrze szczególnie w tym obszarze jest czyste, ponieważ teren gminy nie jest dotknięty ciężkim przemysłem, który psułby nam klimat. Jeżeli ktoś lubi odpoczywać na łonie natury, ceni sobie spokój, ciszę i czyste powietrze to gmina Korfantów jest idealnym miejscem dla niego. Mieszkańcy gminy, ale także goście przyjeżdżają do naszych lasów w lecie na jagody lub grzybobranie w okresie jesiennym, bo jagód i grzybów w sezonie jest u nas pod dostatek Wszystkich chcących żyć w zgodzie z naturą zapraszam zatem do gminy Korfantów.

Które inwestycje Pana zdaniem najbardziej przyczyniły się do poprawy jakości życia w Gminie ?

W gminie prowadzonych jest wiele inwestycji, które mają na celu poprawę warunków życia mieszkańców, głównie skupiliśmy się na infrastrukturze drogowej, wodociągowej oraz kanalizacyjnej , w ostatnich latach zmodernizowaliśmy oczyszczalnię ścieków, zatem inwestujemy w poprawę środowiska naturalnego przede wszystkim. Wśród inwestycji prowadzonych w 2022 roku najważniejsze to: przebudowa ul. Spacerowej w Korfantowie wraz z odwodnieniem i oświetleniem ulicznym. Inwestycja wspófinansowana jest ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu gminy. Złożyliśmy również projekt na wykonanie kanalizacji w miejscowości Rączka oraz odcinka sieci wodociągowej Jegielnica – Ścinawa Nyska”, który został wysoko oceniany i ma szanse na dofinasowanie i realizację. Niebawem zakończona zostanie największa z obecnie realizowanych inwestycji tj. przebudowa Rynku w Korfantowie, oddanie inwestycji zaplanowane zostało na 2023 rok i połączone będzie z obchodami z okazji 30. Rocznicy odzyskania przez Korfantów praw miejskich.
Dążę też do tego, aby w każdej miejscowości gminnej była świetlica wiejska. W poprzednich latach oddaliśmy do użytku dwie nowo wybudowane świetlice w Borku i Rynarcicach, w latach poprzednich przebudowaliśmy obiekt byłej remizy strażackiej w Starej Jamce, która obecnie służy mieszkańcom. Obecnie trwają odbiory nowej świetlicy w Przydrożu Małym, której otwarcie planujemy już 17 września br. podczas dożynek gminnych, aby zapewnić mieszkańcom lepsze warunki życia powstają u nas wiaty biesiadne m.in. wybudowaliśmy wiatę we Włodarach, Ścinawie Małej, Starej Jamce, Puszynie, Borku, Pleśnicy a do końca roku planujemy wybudować wiatę w Przechodzie. Nie zapominamy także o naszych najmłodszych mieszkańcach i na terenie naszej gminy powstają nowe, dobrze wyposażone place zabaw czy też siłownie zewnętrzne.
Chcemy zapewnić mieszkańcom również trochę rozrywki kulturalnej, sportowej i organizujemy wspólnie z naszymi mieszkaniami duże cykliczne wydarzenia taki jaki Waserball, Octoberfest, biegi niepodległościowe, biegi we Włodarach, noc świętojańska itp.

Ludzie chcą budować swoje domy właśnie w Korfantowie?
W Korfantowie powstaje wiele nowych domów ponieważ Korfantów to spokojne miasteczko z pełną siecią edukacyjno-wychowaczo- leczniczą. W samym Korfantowie prężnie działa Opolskie Centrum Rehabilitacji, które oferuje dużą liczbę miejsc pracy. Stworzyliśmy bazę dla młodych rodziców, którym oferujemy żłobek- na chwilę obecną mamy 24 miejsca, przedszkole dziesięciogodzinne oraz świetnie wyposażoną szkoły z infrastruktura sportową. Przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Korfantowie prowadzące są liczne zajęcia dla dzieci i dorosłych m.in. indywidualna nauka gry na instrumentach muzycznych, taniec, studio piosenki – śpiew zajęcia plastyczne i sportowe.

A z jakimi bolączkami musi zmagać się gmina ?
Problemem dla gminy jest brak skanalizowania wszystkich miejscowości gminnych, przyczyną tego są względy techniczne i ekonomiczne, jednak od 2016 roku gmina dofinansowuje mieszkańcom budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.
Gmina nasza jest też słabo skomunikowana z regionem, brakuje podstawowych połączeń komunikacyjnych pomiędzy naszymi miejscowościami a Opolem, Nysą i Prudnikiem, szczególnie w okresie letnim, kiedy nie kursują autobusy szkolne.
Dużym problemem jest też demografia, statystyki są nieugięte i niestety jest nas coraz mniej, społeczeństwo gminy starzeje się, mało dzieci rodzi się w gminie, choć jest iskierka nadziei, bo w poprzednim roku odnotowaliśmy wzrost liczby dzieci w wieku przedszkolnym i wynika on z powrotu rodzin z emigracji, które do nas wracają ze swoimi pociechami.

Jakie cele stawia Pan przed sobą w najbliższym roku ?

Dążymy do poprawy infrastruktury drogowej: gminnej, powiatowej i wojewódzkiej. Planujemy dalsze inwestycje w ochronę środowiska naturalnego poprzez udzielanie dotacji na wymianę piecy, udzielanie dofinansowanie na przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Nadal chcemy tworzyć warunki sprzyjające osiedlaniu nowych, szczególnie młodych rodzin, aby demografia w naszej gminie zaczęła rosnąć. W kolejnych latach planujemy rozwój infrastruktury społecznej oraz wsparcie organizacji pozarządowych działających na terenie naszej gminy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska