Burmistrz Kluczborka: W dobie koronawirusa nie mamy możliwości należytego przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka.
Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka. Mirosław Dragon
Jarosław Kielar napisał list do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, w którym wyjaśnia, że z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa, nie ma moźliwości przeprowadzenia w gminie wyborów prezydenckich.

Jako Burmistrz Miasta Kluczborka oświadczam, iż w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa i powodowaną przez niego chorobą Covid-19, a także obowiązującymi ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonego Stanu Epidemii, nie mamy możliwości należytego przygotowania oraz w sposób bezpieczny przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP w dniu 10.05.2020 – czytamy w liście.

(…) Podejmujemy wiele starań, aby praca przebiegała bez zakłóceń, jednak naszym najważniejszym zadaniem w tym czasie jest zapewnienie bezpieczeństwa a także opieka nad osobami nie będącymi w stanie samemu zaspokoić swoich potrzeb. (...) Pomimo wprowadzenia możliwości zgłaszania kandydatów do OKW drogą elektroniczną, to m.in. ze względu na powyższe oraz zawieszony do odwołania dyżur stacjonarny Urzędnika Wyborczego w Urzędzie Miejskim w Kluczborku, możemy mieć trudności w skutecznym skompletowaniu składów OKW.

Ponadto, ze względu na powyższe, nie widzę też możliwości przeprowadzenia niezbędnych szkoleń dla członków OKW. Innym, być może nawet ważniejszym problemem, wydaje się być fakt, że nie widzimy też możliwości aby OKW się ukonstytuowały.
Burmistrz Kielar zwraca uwagę, że mimo wielu starań zarówno władz państwowych, służb sanitarnych, służby zdrowia i samorządów, wciąż rośnie bardzo dynamicznie, a wielu specjalistów twierdzi, że szczyt zachorowań jest jeszcze daleko przed nami.

- To zaś budzi moją obawę przed długotrwałą epidemią – podkreśla Jarosław Kielar. - Mając to na uwadze, w trosce o życie i zdrowie mieszkańców, już dwa tygodnie temu podjąłem decyzję o odwołaniu najważniejszej imprezy masowej w naszej gminie – Dni Kluczborka, zaplanowanej na koniec czerwca. Uważam więc, podobnie jak większość naszego społeczeństwa, że wybory Prezydenta RP, w trosce o życie i zdrowie Polaków, powinny być przełożone na późniejszy termin.

Tak ważne wybory powinny być świętem demokracji, pozwalającym na spełnienie obywatelskiego obowiązku możliwie jak największej liczbie wyborców. Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, aby mogły się one odbyć w sposób bezpieczny, sprawny i skuteczny.

Niestety, w obecnej sytuacji nie widzę możliwości, aby w profesjonalny sposób przygotować się i przeprowadzić wybory.

Dlatego zwracam się do Pana Przewodniczącego z prośbą o przeanalizowanie niniejszego oświadczenia i podjęcie działań zmierzających do zmiany terminu wyborów.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska