Burmistrz Sylwester Lewicki: Olesno to miasto przyjazne i otwarte, które da się lubić

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.
Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki. Milena Zatylna
Z burmistrzem Olesna Sylwestrem Lewickim rozmawiamy o realizowanych w gminie inwestycjach i ambitnych planach na przyszłość.

Mieszkańców gminy zwykle najbardziej interesują inwestycje. Co więc w tym zakresie dzieje się w Oleśnie?

Bardzo dużo już się dzieje, a jeszcze więcej będzie się dziać niebawem. Oczywiście teraz na pierwszy plan wysuwa się budowa obwodnicy miasta. Oprócz tego za 2-3 tygodnie odbędzie się odbiór i uruchomienie naszego nowo wyremontowanego dworca kolejowego. Tak naprawdę już możemy zobaczyć jak pięknie prezentuje się teraz to miejsce, a czekaliśmy na to wiele lat.

Kolejną dużą inwestycję realizujemy przez naszą spółkę komunalną. Jest nią modernizacja oczyszczalni ścieków. Zadanie to, razem z sieciami, które są budowane wokół, pochłonie prawie 29 milionów złotych. Jak na budżet gminy, który wynosi 80 milionów, to ogromna inwestycja.

Jeśli chodzi o kanalizację, to przygotowujemy dokumentację na budowę sieci w miejscowościach przylegających do Olesna - w Łowoszowie, Grodzisku i Borkach Małych. Chcemy je skanalizować w pierwszym etapie, zaraz po zakończeniu modernizacji oczyszczalni.

Budowa sieci kanalizacyjnej to bardzo skomplikowane i kosztowne zadanie, tym bardziej, że jesteśmy niezwykle rozproszoną i rozległą gminą, czwartą pod względem powierzchni w województwie. Dlatego wioski będziemy kanalizować etapami, wtedy, gdy uda nam się zdobyć dofinansowanie z zewnątrz.

Ale w ostatnim czasie gminie Olesno szczęście do dotacji sprzyja. Otrzymała rekordowe wsparcie finansowe.

Zgadza się. Obficie zostaliśmy obdarowani przez Fundusz Polski Ład. Jeśli policzymy pieniądze, o które aplikowaliśmy jako gmina, a także to, co dostaliśmy w ramach Partnerstwa Samorządów Ziemi Oleskiej i kwoty, które otrzymało Starostwo Powiatowe w Oleśnie na zadania na terenie Olesna, to w sumie jest to około 40 milionów złotych. Tak potężnych środków nigdy wcześniej nie dostaliśmy.

Jakie przedsięwzięcia zostaną z tych pieniędzy zrealizowane?

Już za kilka dni ogłosimy przetarg na budowę odkrytego basenu, na który dostaliśmy dotację w wysokości 13,5 miliona złotych. Będzie się on składał z kilku niecek wyposażonych w atrakcje wodne, ale też elementy rekreacyjne obok niego, zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla seniorów. Obiekt będzie szyty na miarę naszych możliwości i potrzeb. Mam nadzieję, że każdy znajdzie na nim coś dla siebie i że będzie się on cieszył dużym powodzeniem. Zależy nam na tym, żeby basen udało się uruchomić na przyszły sezon.

Natomiast już niedługo rozpoczniemy budowę lodowiska, które ma być zlokalizowane właśnie przy basenie. Będziemy też zaczynać budowę krytego kortu.

Całości dopełni Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych dedykowane przede wszystkim strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych. Mamy ambicje, aby to był najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, w którym druhowie będą mogli podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności, by jeszcze skuteczniej nieść pomoc w czasie akcji gaśniczych i ratowniczych. Ma on zostać wybudowany przy ulicy Wachowskiej, więc z istniejącą bazą sportową – Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji, stworzy idealne warunki miejsce do kompleksowego szkolenia strażaków.

Na Centrum otrzymaliśmy dotację w wysokości 16,5 miliona. Później będziemy chcieli pozyskać także środki na szkolenia, a w nowej perspektywie finansowania z Unii Europejskiej ma ich być bardzo dużo.

Przyznano nam także ponad 3,4 mln zł na modernizację dróg na terenach wiejskich, gdzie do remontu wybraliśmy drogi, których zły stan techniczny powoduje konieczność modernizacji w pierwszej kolejności, zaś w Oleśnie, gruntownie przebudowana zostanie ulica Pieloka.

Wiele samorządów realizuje też zadania związane z wymianą źródeł ciepła i ochroną środowiska. Są one bardzo ważne dla mieszkańców, bo bezpośrednio wpływają na jakość ich życia. Czy gmina Olesno też przestawia się na "zieloną energię"?

Już trzeci rok z rzędu realizujemy projekt, który dotyczy wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne w prywatnych domach i w budynkach użyteczności publicznej. Projekt ten ma ponad stu udziałowców. Finansowany jest w równych proporcjach z RPO, pieniędzy gminnych i wkładu własnego beneficjentów. I tak na przykład, w ramach tego projektu, wymienimy ogrzewanie w budynku naszego urzędu i starostwa na gazowe.

Odtwarzamy zbiornik wodny w Bodzanowicach, aby ochronić jego bioróżnorodność. Dbamy też o to, by Olesno było zielonym miastem, poprzez rewitalizację parków i remonty dróg, z uwzględnieniem nowych nasadzeń. Czasem ktoś powie, że przecież park był zielony, więc to żadna zmiana, jednak, w każdym nowym projekcie, stosowane są nowe rozwiązania np. pozbywamy się asfaltu ze ścieżek pieszych, zastępując je materiałem przepuszczalnym, zaś nasadzenia uzupełniane są o dodatkowe, głównie rodzime gatunki krzewów i drzew. Oczywiście na spektakularne efekty trzeba poczekać kilka wiosen, aż rośliny się odpowiednio rozrosną.

Warto dodać, że zależy nam na tym by budować kolejne kilometry ścieżek rowerowych, głównie wzdłuż dróg wojewódzkich. Ogromnie cieszy mnie, że rower już coraz częściej służy nam nie tylko do wycieczek rekreacyjnych, ale i przesiadamy się na niego, by dojechać do pracy. Nie analizując wynikających z korzyści ekonomicznych, nasze ciała na pewno są nam za ten ruch wdzięczne.

Jest pan burmistrzem Olesna już czwartą kadencję. Z czego jest pan najbardziej dumny?

Z tego, że Olesno jest miastem otwartym, przyjaznym i ma niepowtarzalną atmosferę. Olesno po prostu da się lubić. Nie jesteśmy dużą gminą, ale na pewno rozpoznawalną, dzięki temu, że działamy w szeregu organizacji, takich jak np. Subregion Północny Opolszczyzny, Związku Gmin Śląska Opolskiego, Partnerstwo Samorządów Województwa Opolskiego czy ruch strażacki.

Dbamy o kulturę lokalną i tożsamość. Działa u nas wiele stowarzyszeń i grup, które zabiegają o to, by tradycje i zwyczaje, nie były zapomniane przez następne pokolenia. To ogromna wartość w czasach, w których żyjemy. Te działania zostały docenione m.in. przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który wpisał tradycję Krzyżoków z Borek Małych i Babskiego Combru z Borek Wielkich na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego. Wszystkie te starania z naszej strony, powodują, że przyznawana jest nam organizacja wydarzeń o zasięgu wojewódzkim, a nawet krajowym. Wydawałoby się, że to zadanie większe niż nasze możliwości, ale z powodzeniem zorganizowaliśmy np. Ogólnopolską Inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa, wojewódzkie obchody 100-lecia Powstań Śląskich i 100-lecia Ochotniczych Straży Pożarnych, czy też huczne obchody jubileuszu 800 lat Olesna. Mamy wtedy okazję pokazać jakim potencjałem dysponuje nasze miasto, jak fajni ludzie tu mieszkają.

Jesienią będziemy organizatorami 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech, a po drodze jeszcze kilka uroczystości rocznicowych – liczymy na liczny udział mieszkańców.

Rozmawiając o kulturze nie sposób nie wspomnieć o kościele św. Anny, naszym Pomniku Historii. O jego konserwację parafia zawsze szczególnie dbała, jednak otrzymany tytuł otworzył nowe możliwości pozyskania środków zewnętrznych na prace konserwacyjne i renowację zabytków ruchomych w kościele. Z pomocą pracowników Urzędu Miejskiego w Oleśnie złożono wnioski w różnych programach, z których pozyskano łącznie ponad 1,7 mln zł dotacji. Były to fundusze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ze środków Województwa Opolskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dbamy o to, co mamy najcenniejsze.

Kto nie widział jeszcze efektów wykonanych prac, to za kilka dni będzie ku temu idealna okazja. Przed nami odpust ku czci św. Anny połączony jak zawsze z Dniami Olesna. Przygotowaliśmy program bogaty w atrakcje dla każdego, dlatego serdecznie zapraszam do licznego udziału wszystkich mieszkańców i gości!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska