Burza wokół Trybunału Konstytucyjnego. Polityczna awantura narastała półtora miesiąca

Maciej Deja AIP
Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego
Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego Piotr Smolinski
Zamieszanie polityczne wokół Trybunału Konstytucyjnego zdominowało w ostatnich tygodniach przestrzeń medialną w Polsce, dzieląc polityków i społeczeństwo na tych, którzy uważają, że ostatnie działania to zamach na demokrację i na zwolenników działań nowej władzy. By uporządkować ostatnie wydarzenia, trzeba cofnąć się w czasie o półtora miesiąca.

13 listopada PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy w sprawie zmiany składu Trybunału Konstytucyjnego zmieniający zasady wyboru sędziów i prezesów Trybunału. Na jego mocy doszłoby do unieważnienia wyboru pięciu sędziów, powołanych do Trybunału przez poprzedni Sejm (w ciągu miesiąca od 8 października, kiedy ich powołano, nie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę).
Ustawa zakładała także wygaśnięcie kadencji obecnego prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego. Wybór sędziów miałby się odbyć od nowa. Projekt został skierowany do komisji sprawiedliwości, która miała nanieść poprawki. Pięć dni później sejmowa komisja ustawodawcza poparła projekt PiS, chociaż wchodzący w jej skład posłowie opozycji rekomendowali poprawki i dalsze konsultacje z ekspertami. Kolejnego dnia ustawa została przegłosowana w Sejmie. Posłowie PO, PSL i Nowoczesnej na znak protestu przeciwko „łamaniu zasad demokracji” wyszli z sali. Przyjęcie ustawy oznaczało, że Sejm wybierze pięciu nowych sędziów do TK.

Tego dnia w spór wokół Trybunału włączyły się instytucje pozarządowe: Obywatelskie Forum Legislacji przy Fundacji Batorego wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że wybory sędziów TK zostaną podporządkowane doraźnym interesom ugrupowań politycznych, co godzi w niezależność Trybunału. Zaniepokojenie wydarzeniami wyraził Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Nils Muizenieks, a także Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

– Sytuacja stanie się bardzo skomplikowana. Z punktu widzenia zasady demokratycznego państwa prawnego pięć osób wybranych na sędziów TK w poprzedniej kadencji zostało wybranych legalnie, zgodnie z prawem – powiedział konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego dr Ryszard Balicki. – To już są sędziowie, choć do czasu odebrania od nich ślubowania przez prezydenta jeszcze nie mogą orzekać – twierdzi dr Marek Chmaj, konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

20 listopada, dzień po przyjęciu przez Sejm, ustawę przyjął Senat. Stało się to po czterogodzinnej, nocnej debacie. Tego samego dnia podpisał ją prezydent. Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała do Andrzeja Dudy żeby zaskarżył ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, wskazując, że nowa ustawa jest sprzeczna z konstytucją w pięciu punktach. W mediach pojawia się coraz więcej głosów sprzeciwiających się działaniom prezydenta i PiS.

Tworzy się Komitet Obrony Demokracji, na alarm bije konstytucjonalista Andrzej Zoll. Dwa dni później ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została zaskarżona przez PO i Rzecznika Praw Obywatelskich. Przedstawiciele PiS ripostowali, że „woli wyborców” nie można przeciwstawiać nawet opinii kilku, choćby wybitnych prawników. W kolejnych dniach PiS zarządziło głosowanie nad pięcioma uchwałami unieważniającymi wybór sędziów TK, mówiąc do posłów partii rządzącej „Łamiecie Konstytucję. Na Kremlu otwierają szampany gdy to widzą”. Przedstawiciele PO i PSL wyszli z sali obrad na znak protestu, co spotykało się z krytyką ze strony mediów. Jedyną partią broniącą zapisów Konstytucji była .Nowoczesna.

Dzień później media skupiły się na sylwetce Stanisława Piotrowicza, przewodniczącego komisji sprawiedliwości, który przygotowywał uchwały o TK. Wypominano mu PRL-owski rodowód; jako prokurator oskarżał opozycję, a potem umorzył sprawę księdza pedofila z Tylawy.
Łamaniu konstytucji przez PiS sprzeciwiło się środowisko naukowe, PAN oraz uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, alma mater prezydenta Andrzeja Dudy, a także UŚ, UWr, UW. Listopad w kontekście zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego zakończył sondaż IBRIS dla „Rzeczpospolitej” według niego 55 proc. Polaków uznało, że demokracja w kraju jest zagrożona.
1 grudnia TK wezwał Sejm do powstrzymania się od wyboru nowych członków instytucji, do momentu wyjaśnienia sytuacji wokół mianowanych w czerwcu sędziów, PiS jednak na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości wystawili swoich kandydatów do TK, a posłowie opozycji nie mogli zadawać pytań na ich temat. Nazajutrz Sejm, przed którym odbywały się protesty i kontrprotesty, głosami PiS wybrał nowych członków Trybunału Konstytucyjnego. W nocy ślubowanie od czterech z nich przyjął prezydent Andrzej Duda. Dzień później, przed siedzibą obradującego w swojej sprawie Trybunału pikietował Komitet Obrony Demokracji. Sędziowie ustalili, że niedawne uchwały, unieważniające czerwcowy wybór pięciu sędziów, nie są wiążące.

Wieczorem prezydent wystosował orędzie do Polaków, w którym zignorował opinię Trybunału, nazywając ponownie czerwcowy wybór nowych sędziów niezgodną z dobrym obyczajem próbą zawłaszczenia tej instytucji przez ustępującą władzę. Jak tłumaczył, przyjmując ślubowanie od wyznaczonych kilkanaście godzin wcześniej przez Sejm sędziów, kierował się chęcią rozwiązania sporu.
Podobną taktykę co prezydent zastosowała również Kancelaria Premiera, która mimo konstytucyjnego obowiązku nie opublikowała wyroku Trybunału z 3 grudnia. Media odliczały kolejne upływające dni, a przedstawiciele Kancelarii ripostowali, że na publikację wyroku mają czas.
Tymczasem z Brukseli dotarły informacje o tym, że Parlament Europejski chce debaty o sytuacji politycznej w Polsce. PiS twierdzi, że to histeria, a przebywająca w stolicy Belgii opozycja zapewniała, że to nie jej inicjatywa, a pomysł debaty na forum UE będą stanowczo odradzać europejskim kolegom. Dzień później w amerykańskiej telewizji CNN ukazał się nieprzychylny materiał o działaniach PiS po przejęciu władzy, który spotkał się z mocną reakcją ze strony rządu Beaty Szydło.

Dzień później Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ustawa o TK złożona przez PiS, jest częściowo niekonstytucyjna. O niezgodności z konstytucją przepisów uchwalonych przez Sejm orzekł również prokurator generalny.

W ostatnich tygodniach kadencja skończyła się pięciu sędziom piętnastoosobowego Trybunału Konstytucyjnego. Na ich miejsce czekało aż ośmiu chętnych – trzech z pięciu sędziów wybranych przez poprzedni Sejm, których wybór – jak orzekł TK został dokonany zgodnie z Konstytucją, oraz pięć osób wybranych w tej kadencji głosami Prawa i Sprawiedliwości i zaprzysiężonych przez Andrzeja Dudę. Prezydent uznał wybór poprzednich sędziów za wadliwy prawnie, ignorując wyrok trybunału z 3 grudnia, który orzekł o ważności wyboru trzech z pięciu sędziów powołanych w czerwcu.

11 grudnia Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa w piśmie wysłanym do prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego stwierdziła, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia uważa za nieważny, bo podjęty w zbyt małym składzie i wstrzymała jego publikację w Dzienniku Ustaw, do momentu uzyskania wyjaśnień od prezesa TK. Trybunał odpowiedział na to, że premier ma obowiązek ogłosić ten wyrok.
Dzień później ulicami Warszawy i innych większych miast przeszedł marsz w obronie demokracji zorganizowany przez KOD. Manifestacja w stolicy zgromadziła, według różnych źródeł, od 15 do 50 tys. ludzi. Przemawiali przedstawiciele opozycji parlamentarnej (poza ugrupowaniem Kukiz'15), a także ludzie Lewicy. Kolejnego dnia odbyła się w Warszawie kontrmanifestacja, wyrażająca poparcie dla działań PiS.

W poniedziałek 14 grudnia prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zaniechania publikacji wyroku TK przez Kancelarię Premiera. Tego samego dnia szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz stwierdził, że wydarzenia polityczne w Polsce mają charakter zamachu stanu, a nowa władza to populistyczna prawica. Premier Beata Szydło oficjalnie zażądała przeprosin.

Dzień później byli prezydenci, premierzy i marszałkowie Sejmu oraz Senatu podpisali się pod listem otwartym, w którym „wyrażają niepokój z powodu podważania autorytetu i niezależności Trybunału Konstytucyjnego”. Autorzy listu wezwali do odbudowy pozycji TK jako „jednego z fundamentów polskiej demokracji”. 16 grudnia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia w końcu opublikowany w Dzienniku Ustaw.

17 grudnia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poprawionego projektu ustawy o TK, szeroko komentowanego przez opozycję. Zakłada on m. in. wymóg orzekania przez trybunał w pełnym składzie, czyli co najmniej 13 z 15 sędziów. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie – jak dotychczas – zwykłą większością. Zmiany dotyczą także ślubowania. Nowi sędziowie TK mieliby składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie, jak dotychczas, przed prezydentem. Projekt PiS przewiduje też przeniesienie siedziby Trybunału do Polski Wschodniej. PO i .Nowoczesna wnioskowały o odrzucenie projektu, głosami PiS został on skierowany do sejmowej komisji ustawodawczej. O godzinie 19 miało odbyć się jej posiedzenie, ale bez podania powodu, zostało ono przełożone na poniedziałek 21 grudnia. W sobotę mają się odbyć się kolejne marsze w obronie demokracji i TK, organizowane przez Komitet Obrony Demokracji.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Materiał oryginalny: Burza wokół Trybunału Konstytucyjnego. Polityczna awantura narastała półtora miesiąca - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 74

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 29.12.2015 o 12:22, Gość napisał:

Te wszystkie gremia prawnicze w Polsce, a także pracownicy naukowi wyższych uczelni nigdy nie zostali poddani lustracji i dekomunizacji. I ten fakt zawdzięczamy Trybunałowi Konstytucyjnemu! Tyś się z tymi autorytetami rozpędził, że tylko POradzić ci rozpęd i walnięcie w mur. 

Kurski powiedział- "ciemny PISowski lud to kupi"- kupiłeś. Trzeba być kompletnym idiotą aby ograniczony umysł nie zrozumiał o czym mowa. Tylko idiotę stać na tak prymitywny wpis. Przecież to główne role w Twoim PIS odgrywają komuniści, SB-cy, Członkowie PZPR czy z kryminalnymi wyrokami. Sprawdz nazwiska a jak masz trudności ze zrozumieniem  to podam.

Źle sie dzieje w kraju jak prymitywy atakują wybitne osobistości życia publicznego. Hołota, przygłupy, dzicz- ma być ważniejsza i ponad prawem?

G
Gość
W dniu 29.12.2015 o 10:03, Kulawa Jolka napisał:

Keson to nic, gorzej jak zacznie się PiSowska inwigilacja, to zniknie forum, nk i fejs, na mszach będą głosić że to wymysł diabła jak z Hello Kitty, a ludzie będą palić komputery i... jak widzę ustawę nowelizacji mediów to i inni zaczną przez okna wyrzucać telewizory i radioodbiorniki. Boże coś Polskę...

ale abonament i trzeba będzie płacić :lol:

p
pauli22

Bzdura totalna!!! W TVPInfo po przemowie Prezydenta Polski wypowiadal sie wiceminister Jaki. Powolywal sie wlasnie i to kilkakrotnie na TK w Niemczech. Oczywiscie PIS ma racje, idiotyzm 9 sedziow w najwazniejszych decyzjach dla narodu polskiego todychczas roztrzygalo wiekszoscia glosoch. W Niemczech jest 16 sedziow i rostrzygaja 2/3 glosow. Ale glupawa reporterka TVPInfo nie zadala m.Jaki dwoch podstawowych pytan.

 

1. Niezawislosc SaduTK.

2. Wybory Sedziow.

3. Siedziba TK.

Punkt 1. Wyroki Sadu sa ostateczne i niekwestionowane przez kanclerza (premiera) czy prezydenta. Ps. dzisiaj niemieccy zieloni podaja pozwe do Karsruhe (siedziba TK) czy niemieckie samoloty Awacks maja w Syrii wykonywac loty rozpoznawcze. Bez zgody Bundestagu (Sejmu). I maja racje. Bo te tzw. uchodzcy laza mi po ulicach Bielefeld z smartfonami przy uchu, dobrze ubrani i wypasieni a niemieccy czy polscy zolnieze mieli by za nich umierac?

 

Punkt 2. Jest to bardzo skomplikowana prozedura. Oczywiscie tak jak w Polsce kazda partia  chce miec tam swoich. Prozedura jest w wielu paragrafach sprecyzowana w niemieckiej TK. Wiek 40-69 lat, czyli zaden szczeniak lub starzec. Tylko jurysci z egzaminem panstwowym. Kazdy moze sie zglosic. Ale profesor czy rektor uni ma wieksza szanse. Wybor tych decydentow juz  nawet 1957 krytykowany. Tajne wybory w Bundestagu i Senacie z wiekszoscia glosow. W nienieckich landtagach np. München czy Düsseldorf wybieraja swoich, nie musza tobyc partie ktore akurat rzadza w Berlinie. I wysylaja ich do decycjii w Berlinie. Ale te skpomplikowane prozedury ida jeszcze dalej.

 

3. Sziedziba Tk. Wroclaw, Krakow. Poznan. prefeneruja Gdansk. 

A
Alfred

Moja znajoma która ma troje dzieci w wieku szkolnym nie śpi po nocach bo się boi,że jak będą głosować 500 zł na dziecko to ona akurat będzie spała i kasa jej przepadnie.Rodzice nie śpijcie w nocy bo może się okazać,ze kasy będzie mniej niż 500 zł na dziecko albo wcale. Czujność ,czujność zalecam !!!!!!

G
Gość
W dniu 28.12.2015 o 19:47, Gość napisał:

WSZYSTKIE GREMIA PRAWNICZE JAKIE ISTNIEJĄ W POLSCE :- pierwszy prezes sądu najwyzszego- Krajowa Rada Sądownicza- Naczelna Rada Adwokacka- Naczelna Rada Radców Prawnych- Rzecznik Praw Obywatelskich- Prokurator Generalny- Rady Wydziałów największych Uniwersytetów w polscenie wspomnę o Radzie Europy, Komisji Europejskiej, ONZ czy  administracji amerykańskiej wstrzymującej się z wizytą Dudy w USA- są zdania: PIS i Duda łamią  prawo i Konstytucję !!!!!!!!!!!!!Oby nie wróciła mroczna przeszłość

Te wszystkie gremia prawnicze w Polsce, a także pracownicy wyższych uczelni nigdy nie zostali poddani lustracji i dekomunizacji.

I ten fakt zawdzięczamy Trybunałowi Konstytucyjnemu!

Lewacka Unia niech się zajmuje swoimi problemami.

Natomiast podziwiam taką doskonałą znajomość przez Radę Europy, Komisję Europejską, ONZ czy  administrację amerykańską polskiego prawa i naszej Konstytucji. No, brawo! 

G
Gość

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym łamie prawo i jest niezgodna z Konstytucją dlatego w/g wielu wybitnych autorytetów wyląduje na śmietniku. A nocne ustawy kojarzą sie Polakom z mroczną przeszłością. Żal Pana Prezydenta, że nie dba o autorytet funkcji jaka sprawuje. Noc służy do spania.

G
Gość
W dniu 28.12.2015 o 19:47, Gość napisał:

WSZYSTKIE GREMIA PRAWNICZE JAKIE ISTNIEJĄ W POLSCE :- pierwszy prezes sądu najwyzszego- Krajowa Rada Sądownicza- Naczelna Rada Adwokacka- Naczelna Rada Radców Prawnych- Rzecznik Praw Obywatelskich- Prokurator Generalny- Rady Wydziałów największych Uniwersytetów w polscenie wspomnę o Radzie Europy, Komisji Europejskiej, ONZ czy  administracji amerykańskiej wstrzymującej się z wizytą Dudy w USA- są zdania: PIS i Duda łamią  prawo i Konstytucję !!!!!!!!!!!!!Oby nie wróciła mroczna przeszłość

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Tego samego dnia przed godz. 17.00 pojawiła się w Dzienniku Ustaw.
Nowelizacja ustawy zakłada m.in., że TK uchwały podejmować ma większością 2/3 głosów, nie tak jak dotychczas zwykłą większością, w pełnym składzie Trybunał ma liczyć 13 sędziów, w tym prezesa i wiceprezesa TK. 

G
Gość
W dniu 28.12.2015 o 19:43, Marek napisał:

Brawo Prezydent! Tak trzymać! Alleluja i do przodu!A psy niech szczekają, taka ich rola. Czy ty sam siebie rozumiesz? Czy należysz do ciemnego PISowskiego ludu co wszystko kupi jak mówił twój wiceminister Kurski. czy podpisujesz się pod idiotycznym stwierdzeniem PIS że TK uniemożliwi  wypłatę 500 zł na dziecko? jakim trzeba być prymitywem aby przekazywać takie informacje. Przeczytaj co mówią wszystkie gremia prawnicze jakie istnieją w Polsce, wpis powyżej!!!

 

G
Gość

WSZYSTKIE GREMIA PRAWNICZE JAKIE ISTNIEJĄ W POLSCE :

- pierwszy prezes sądu najwyzszego

- Krajowa Rada Sądownicza

- Naczelna Rada Adwokacka

- Naczelna Rada Radców Prawnych

- Rzecznik Praw Obywatelskich

- Prokurator Generalny

- Rady Wydziałów największych Uniwersytetów w polsce

nie wspomnę o Radzie Europy, Komisji Europejskiej, ONZ czy  administracji amerykańskiej wstrzymującej się z wizytą Dudy w USA- są zdania: PIS i Duda łamią  prawo i Konstytucję !!!!!!!!!!!!!

Oby nie wróciła mroczna przeszłość

M
Marek

Brawo Prezydent! Tak trzymać! Alleluja i do przodu!

A psy niech szczekają, taka ich rola.

G
Gość
W dniu 28.12.2015 o 19:10, Gość napisał:

Nie potraficie godnie odejść od koryta – wasza sprawa. Ale uszanujcie nasz DEMOKRATYCZNY wybór.Czy do was nie dociera, że przerżnęliście z kretesem wybory i musicie poddać się woli jedynego suwerena, którym jest Naród?! A Naród, póki co, dał władzę Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz posłom i senatorom Zjednoczonej Prawicy.Jak to POwiedział plujka – Niesiołowski do prawicowej opozycji w POprzedniej kadencji: „wygrajcie wybory, to też będziecie mogli wszystko przegłosować”.Więc koniec jojczenia. Aha, teraz do koryta mają dostęp PISowcy z przystawkami? Nieładnie takie określenie brzmi. Druga sprawa naród został oszukany, z ludzi PIS zrobił idiotów. Schował Macierewicza, Kamińskiego czy Ziobrę. Mówił co innego w czasie kampanii robi odwrotnie. Duda obiecał że będzie Prezydentem wszystkich Polaków jest tylko PIS-u. Nie mówił, że dokona ataku na TK i inne instytucje państwowe, ataku na media i tp. Myśl bo na RAZIE CI WOLNO.

G
Gość
W dniu 28.12.2015 o 18:25, Kaczor jest msciwy napisał:

   Nawiazujac do twoich wypowiedzi to raczej ty mareczku jestes bystry i szybki od prezydenta i przeczytales ze zrozumieniem ustawe  !!!!!Przeciez "Gosc" ani slowem nie nawiazal do tresci ustawy  , natomiast wyrazil watpliwosci co do sposobu jej podpisania . Czyzby  prezydent napewno doglebnie zapoznal sie  z trescia tej ustawy , dokonal konsultacji spolecznych na temat powyzszej , wysluchal opini roznych srodowisk na temat  ???Czy nie zdziwilo prezydenta wiele opini negatywnych i "0" pozytywnych ( oprocz pozytywnych zdan pisowskich) .Skad wiesz , ze projekt pisowski ustawy o TK jest lepszy  ???Z gory zakladasz , ze co pisowskie to lepsze ??? :P  

Nie potraficie godnie odejść od koryta – wasza sprawa. Ale uszanujcie nasz DEMOKRATYCZNY wybór.

Czy do was nie dociera, że przerżnęliście z kretesem wybory i musicie poddać się woli jedynego suwerena, którym jest Naród?! A Naród, póki co, dał władzę Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz posłom i senatorom Zjednoczonej Prawicy.

Jak to POwiedział plujka – Niesiołowski do prawicowej opozycji w POprzedniej kadencji: „wygrajcie wybory, to też będziecie mogli wszystko przegłosować”.

Więc koniec jojczenia. 

K
Kaczor jest msciwy
W dniu 28.12.2015 o 17:26, Marek z Opola napisał:

Dlaczego kpina?  Po prostu szybciej podpisał lepszą ustawę. Takie miał prawo.

 

 

W dniu 28.12.2015 o 17:26, Marek z Opola napisał:

Dlaczego kpina?  Po prostu szybciej podpisał lepszą ustawę. Takie miał prawo. Panie Marku. Nie "szybciej podpisał ustawę"- przecież nawet nie zdążył jej przeczytać ze zrozumieniem. Chociażby dla przyzwoitości kierując się rozsądkiem należało sprawdzić jej zgodność z prawem i Konstytucją- nie sadzi Pan? To takie śmieszne, te nocne ustawy, te nocne czekanie Prezydenta, ten pośpiech. to takie płytkie i dziwne.Szkoda mi Pana Prezydenta, szkoda, że w taki sposób pracuje na swój autorytet, oczywiście coraz gorszy. Pozdrawiam

 

 

Nawiązując do Twojej wypowiedz to Ty musisz być wyjątkowo bystry i szybki jeśli wyprzedziłeś Pana Prezydenta i przeczytałeś ze "zrozumieniem" ustawę, skoro czujesz się uprawniony do takich osądów.

Jestem jednak przekonany, że ty tej ustawy o TK w ogóle nie czytałeś.

Z góry założyłeś, że wszystko co wyszło z Pisu i  Duda podpisał to jest złe.

Nawiazujac do twoich wypowiedzi to raczej ty mareczku jestes bystry i szybki od prezydenta i przeczytales ze zrozumieniem ustawe  !!!!!

Przeciez "Gosc" ani slowem nie nawiazal do tresci ustawy  , natomiast wyrazil watpliwosci co do sposobu jej podpisania . 

Czyzby  prezydent napewno doglebnie zapoznal sie  z trescia tej ustawy , dokonal konsultacji spolecznych na temat powyzszej , wysluchal opini roznych srodowisk na temat  ???Czy nie zdziwilo prezydenta wiele opini negatywnych i "0" pozytywnych ( oprocz pozytywnych zdan pisowskich) .

Skad wiesz , ze projekt pisowski ustawy o TK jest lepszy  ???

Z gory zakladasz , ze co pisowskie to lepsze ??? :P 

M
Marek z Opola
W dniu 28.12.2015 o 17:49, Gość napisał:

 Dlaczego kpina?  Po prostu szybciej podpisał lepszą ustawę. Takie miał prawo. Panie Marku. Nie "szybciej podpisał ustawę"- przecież nawet nie zdążył jej przeczytać ze zrozumieniem. Chociażby dla przyzwoitości kierując się rozsądkiem należało sprawdzić jej zgodność z prawem i Konstytucją- nie sadzi Pan? To takie śmieszne, te nocne ustawy, te nocne czekanie Prezydenta, ten pośpiech. to takie płytkie i dziwne.Szkoda mi Pana Prezydenta, szkoda, że w taki sposób pracuje na swój autorytet, oczywiście coraz gorszy. Pozdrawiam 

Nawiązując do Twojej wypowiedz to Ty musisz być wyjątkowo bystry i szybki jeśli wyprzedziłeś Pana Prezydenta i przeczytałeś ze "zrozumieniem" ustawę, skoro czujesz się uprawniony do takich osądów.

Jestem jednak przekonany, że ty tej ustawy o TK w ogóle nie czytałeś.

Z góry założyłeś, że wszystko co wyszło z Pisu i  Duda podpisał to jest złe.

G
Gość
W dniu 28.12.2015 o 17:26, Marek z Opola napisał:

Dlaczego kpina?  Po prostu szybciej podpisał lepszą ustawę. Takie miał prawo. Panie Marku. Nie "szybciej podpisał ustawę"- przecież nawet nie zdążył jej przeczytać ze zrozumieniem. Chociażby dla przyzwoitości kierując się rozsądkiem należało sprawdzić jej zgodność z prawem i Konstytucją- nie sadzi Pan? To takie śmieszne, te nocne ustawy, te nocne czekanie Prezydenta, ten pośpiech. to takie płytkie i dziwne.Szkoda mi Pana Prezydenta, szkoda, że w taki sposób pracuje na swój autorytet, oczywiście coraz gorszy. Pozdrawiam

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3