Byczyna najpierw przejęła dworzec PKP, a teraz chce go oddać z powrotem

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Dworzec PKP Byczyna Kluczborska
Dworzec PKP Byczyna Kluczborska fot. Mirosław Dragon
Siedem lat temu gmina Byczyna przejęła dworzec kolejowy od PKP. Miała tu powstać świetlica socjoterapeutyczna. Zadłużonej po uszy gminy nie stać jednak na remont.

Gmina Byczyna przejęła dworzec kolejowy w 2013 roku, jeszcze za rządów burmistrza Ryszarda Grünera. Mieszkańcy skarżyli się, że dworzec jest zamknięty, że marzną w deszczu i śniegu, czekając na pociąg.

Przez Byczynę jeżdżą pociągi relacji Katowice - Kluczbork - Ostrów Wielkopolski - Poznań.

PKP S.A. chętnie oddały gminie dworzec. Za darmo, bo koleje w mniejszych miejscowościach pozbywają się niszczejących i drogich w utrzymaniu budynków.

Pierwsze efekty przejęcia dworca „Byczyna Kluczborska" (tak nazywa się stacja w rozkładzie jazdy PKP) były obiecujące. Budynek był otwarty przez całą dobę. Podróżni mogli wreszcie czekać na pociąg w poczekalni. Dworzec był sprzątany przez mieszkańców, który w ten sposób odpracowywali zaległości podatkowe wobec gminy.

Plany były ciekawe: na dworcu oprócz poczekalni miała powstać świetlica socjoterapeutyczna. Poczekalnia nadal spełniałaby swoje funkcje, świetlica dla dzieci i młodzieży miała zostać urządzona nieczynnej dworcowej kolejowej restauracji i barze. W budynku dworca są także dwa mieszkania komunalne.

Z tych planów nic jednak nie wyszło. Minęło siedem lat, a dworzec Byczyna Kluczborska coraz bardziej straszy swoim wyglądem: z zewnątrz łuszczy się i odpada elewacja, w środku wszystkie ściany są pokryte wulgarnymi napisami.

– Dla podróżnych jest to wizytówka Byczyny, a tylko straszy podróżnych - mówi burmistrz Iwona Sobania. - Planowaliśmy wyremontować chociaż elewację od strony torów, ale to koszt 100 tysięcy zł. Naszej gminy nie stać nas na remont dworca. Staramy się oddać go PKP.

Burmistrz Byczyny napisała pismo do dyrekcji Polskich Kolei Państwowych.

- Odpowiedzi jeszcze nie mam, ale pismo wysłałam też do wiadomości wiceministrowi aktywów państwowych Januszowi Kowalskiemu, który przyjechał już do Byczyny obejrzeć dworzec - dodaje Iwona Sobania.

Wcześniej wiceminister Janusz Kowalski (opolski poseł Zjednoczonej Prawicy) obiecał też pomoc w ratowaniu średniowiecznych murów obronnych w Byczynie.

Linia kolejowa przebiegająca przez Byczynę jest czynna. Jeżdżą tędy pociągi relacji Katowice - Kluczbork - Ostrów Wielkopolski - Poznań. Kasa biletowa na dworcu PKP w Byczynie jest już jednak od dawna zamknięta, dlatego  także poczekalnia była zamknięta na cztery spusty.

Gmina Byczyna przejęła dworzec PKP [zdjęcia, wideo]

Dworzec PKP Byczyna Kluczborska
Dworzec PKP Byczyna Kluczborska fot. Facebook - Iwona Sobania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska