List podpisali: prof. dr hab. Franciszek Marek, prof. dr hab. Józef Musielok, prof. dr hab. Krystyna Czaja i prof. dr hab. Stanisław S. Nicieja.
Byli rektorzy zwracają się do ministra z „apelem i gorącą prośbą o jak najszybsze podjęcie decyzji dotyczącej połączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu z Uniwersytetem Opolskim".
Piszą m.in.: „Uważamy, że w dobie piętrzących się wyzwań mocniejsze organizmy mają większe możliwości i szansę rozwoju, co związane jest ze skuteczniejszym wykorzystaniem potencjału ludzkiego i materialnego. Jesteśmy zdania, że w obecnych czasach połączenie sił i środków państwowych uczelni funkcjonujących w Opolu, szczególnie tych, które kształcą studentów w zbliżonych obszarach, to właściwy i skuteczny krok w kierunku wzmocnienia naszego środowiska akademickiego.”
Sygnatariusze listy zwracają uwagę na najważniejsze przesłanki przemawiające za połączeniem uczelni: ich bliskość i zasadność "obrania wspólnej drogi dla dobra studentów, pragnących kształcić się zwłaszcza w zawodach okołomedycznych". "Dialog w tej sprawie przybrał na sile odkąd Uniwersytet Opolski otrzymał uprawnienia do kształcenia przyszłych lekarzy, a od roku także specjalistów farmacji" - czytamy w liście.
I dalej: „Jesteśmy przekonani, że połączenie Uniwersytetu Opolskiego z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową to szczególna szansa dla potencjalnych studentów i pracowników obydwu uczelni oraz otwarcie na nowe możliwości rozwoju obydwu środowisk.”
Jarosław Gowin, były minister nauki i szkolnictwa wyższego w ostatnim dniu urzędowania podpisał projekt rozporządzenia o połączeniu Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej. Wynika z niego, że uczelnie mają się połączyć 15 lipca br. i już jako jeden organizm rozpocząć następny rok akademicki 2020/2021.
To druga decyzja w sprawie fuzji uczelni, ale pomysł połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu powstał kilka lat temu. Połączenie uniwersytetu z wyższą szkołą medyczną wydawało się pewne już w 2018 r. Senaty obu uczelni podjęły odpowiednie uchwały, wypracowano warunki połączenia, a także ustalono datę – 1 października 2019 r. W lutym ubiegłego roku senat uczelni medycznej w kolejnej uchwale sprzeciwił się jednak połączeniu. Ubiegłoroczne konsultacje obu środowisk akademickich zakończyły się fiaskiem, a minister Gowin postanowił ostatecznie nie podpisywać dokumentu o połączeniu i projekt rozporządzenia został zdjęty ze strony resortu.
- Spełniliśmy wszelkie postulaty, dotyczące warunków ewentualnego połączenia, wysuwane przez Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową. Sprzeciw jej władz jest wobec tego zupełnie dla mnie niezrozumiały - mówi rektor UO, prof. Marek Masnyk.
"Choć zawsze uważałem i wciąż uważam, że połączenie UO i PMWSZ jest rozwiązaniem bardzo dobrym dla obydwu uczelni, dla całej społeczności akademickiej, ale też dla miasta i dla regionu, to my jako Uniwersytet Opolski poradzimy sobie gdy do konsolidacji nie dojdzie" - mówi rektor w wywiadzie zamieszczonym na stronie UO.
Warsztaty edukacyjne w Wieluniu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?