Całoroczne utrapienie

Fed
Uczulenie na kurz bywa szczególnie uciążliwe, gdyż alergik ma z nim do czynienia przez cały rok i musi sobie z tym radzić.

Chodzi konkretnie o roztocza, czyli o drobne pajęczaki, które wegetują w kurzu domowym. Podobno tylko w jednym jego gramie żyje ponad sto roztoczy. Walka z nimi przypomina syzyfową pracę, gdyż kurz można usunąć, ale niedługo potem znowu się pojawia.
Roztocza najbardziej lubią się usadawiać na dywanach, materacach, zasłonach, tapicerowanych meblach i w pościeli. Sprzyja im temperatura wynosząca w danym pomieszczeniu 21-25 stopni C. Natomiast giną, gdy spada poniżej minus 18 stopni C lub wzrasta powyżej 60 stopni C.

- Na szczęście pacjentom z alergią na roztocza można jednak pomóc - uspokaja dr n. med. Antoni Kost, specjalista chorób płuc ze szpitala w Kup. - Służą do tego celu leki antyhistaminowe, przeciwzapalne oraz preparaty wziewne, które rozszerzają oskrzela. Ponadto można przeprowadzić odczulanie, które stosuje się u dzieci powyżej 5. roku życia oraz u ludzi dorosłych do 50. roku życia, jeżeli nie występują u nich inne schorzenia, które stanowiłyby przeszkodę. Zazwyczaj pacjenci dobrze reagują na odczulanie i pozbywają się alergii na roztocza na kilka, a czasem i na kilkanaście lat. Nie przynosi ona skutku jedynie u około 10 procent ludzi.
W ramach zabiegów doraźnych, które choć na krótko złagodzą udrękę alergików, poleca się im zamrażanie lub gotowanie pościeli i piżam. A w przypadku dzieci podobnie się postępuje z pluszowymi zabawkami: najpierw się je pierze, suszy, a potem wkłada na jakiś czas do zamrażalnika - przynajmniej raz w miesiącu.

Alergenem nie jest samo roztocze, tylko jego odchody. Mogą one wywołać nawet objawy astmy oskrzelowej. Przeważnie jednak doprowadzają do alergicznego nieżytu nosa, którego objawy nieco się różnią od typowego kataru, towarzyszącego innym uczuleniom.
O tym, że nieżyt powodują roztocza kurzu domowego, świadczą:
w poranna gęsta wydzielina z nosa, jego zatkanie, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
w poranny suchy kaszel.
Wszystkie te objawy wyciszają się w ciągu dnia i tylko w rzadkich przypadkach się nasilają, gdy następuje zaostrzenie alergii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska