Canti Espositi, czyli pomiędzy głośnikiem a piosenką. I Międzynarodowa Wystawa Piosenki w Galerii Sztuki Współczesnej

Anna Konopka
Anna Konopka
Wystawa Canti Espositi w Galerii Sztuki Współczesnej potrwa do 24 czerwca.
Wystawa Canti Espositi w Galerii Sztuki Współczesnej potrwa do 24 czerwca. Anna Konopka
Siedem prac artystów współczesnych na ekspozycji Canti Espositi można oglądać od czwartku (10 maja) w Galerii Sztuki Współczesnej. Wystawa, która wpisuje się w obchody 60-lecia GSW, to jednak dopiero namiastka tego, co będzie się działo. Przez 12 kolejnych weekendów galeria przy pl. Teatralnym pełna będzie dźwięku, muzyki i multimediów.

Canti Espositi, czyli I Międzynarodowa Wystawa Piosenki to szczególna ekspozycja sztuki współczesnej i zarazem... scenografia festiwalu piosenki.

Na zwiedzających czekają m.in. trzy sceny, których nagłośnienie zaprojektowali artyści.

- Na salach GSW pokazujemy prace artystów, którzy łączą sztuki wizualne z muzyką. To m.in. wielkoformatowe i spektakularne instalacje dźwiękowe, których głównym modułem będą głośniki w formie rzeźb - mówi Łukasz Kropiowski, koordynator wystawy.

I tak zaraz po wejściu do galerii "wita" nas pierwsza część Canti Espositi, instalacja audio Konrada Smoleńskiego, złożona z 20 ogromnych kolumn trójdrożnych.

- Brzmienie, które z nich słyszymy w przestrzeni jest sześciokanałowym dźwiękiem bazującym na brudach i trzaskach dźwiękowych, które zazwyczaj są usuwane z nagrań - tłumaczy Konrad Smoleński, muzyk, twórca sztuk wizualnych.

Na drugim piętrze zobaczymy pracę Cathy van Eck, kompozytorki, artystki dźwięku i badaczki historii sztuki. Artystka prezentuje sporych rozmiarów wiszący, żółty głośnik.

Inni artyści zaproszeni na Canti Espositi to Sebastian Buczek, tworzący na pograniczu sztuk wizualnych, muzyki eksperymentalnej i technik audio, Gizela Mickiewicz, autorka obiektów, instalacji i rysunków, a także Vladan Radovanović, serbski kompozytor, Łukasz Rodziewicz, autor tekstów, obiektów audio, dźwięków oraz Łukasz Sosiński, twórca obiektów, instalacji i fotografii.

- Z jednej strony oglądamy autonomicznie prace artystów, a z drugiej część z nich ma wbudowane głośniki. Oglądamy też drut zamocowany w ścianie - mówi Michał Libera, kurator wystawy, która czynna będzie do 24 czerwca.

Ekspozycja będzie również stanowiła tło dla akcji towarzyszących. Pierwsze z nich już w piątek (11.05).

Duet BNN zaprasza na 8-godzinny (godz. 8.00-16.00) performance dźwiękowy "Performens DoF - Smoleński & Szwed". Natomiast o godz. 20.00 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie Michała Libery, podczas dowiemy się ciekawostek o historii nagłaśniania i przesyłu dźwięky.

Chwilę później koncert da Aine O'Dwyer.

GSW zaprasza opolan na 12 kolejnych weekendów pełnych wydarzeń towarzyszących wystawie. A wśród nich koncerty, performance, filmy i słuchowiska radiowe.

Organizatorzy Canti Espositi podkreślają, że tematyka wystawy wpisuje się w promowanie marki Opola, jako miasta, które jest polską stolicą piosenki.

Zobacz też: 60. urodziny Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Przed nami wielka feta!

OPOLSKIE INFO - 04.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska