Cechy motoryczne w aktywności fizycznej. Konferencja naukowa w PANS w Nysie

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Konferencja naukowo-dydaktyczna pt. "Cechy motoryczne w aktywności fizycznej" zgromadziła w murach PANS w Nysie liczne grono teoretyków i praktyków sportu z kraju i zagranicy
Konferencja naukowo-dydaktyczna pt. "Cechy motoryczne w aktywności fizycznej" zgromadziła w murach PANS w Nysie liczne grono teoretyków i praktyków sportu z kraju i zagranicy Marcin Żukowski
W weekend (3-4 czerwca) w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie zorganizowano pierwszą naukowo-dydaktyczna konferencję poświęconą motoryczności w aktywności fizycznej. Wśród prelegentów byli wybitni specjaliści, teoretycy i praktycy z kraju i zagranicy.

Teoretyczne i warsztatowe przedstawienie zagadnień miało na celu przybliżenie uczestnikom wydarzenia współczesnej myśli badań w obszarze szeroko pojętej motoryczności człowieka. Konferencję przygotowano z myślą o nauczycielach wychowania fizycznego, trenerów i instruktorów różnych dyscyplin sportowych, a także ludzi związanych z rekreacją ruchową.

- Pomysł na organizację konferencji zrodził się w październiku ubiegłego roku, kiedy to nasza kadra gościła na konferencji w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Tam pomyśleliśmy, że podobne wydarzenie możemy zorganizować w naszej uczelni. Tym bardziej, że mamy do tego bardzo dobre warunki - wyjaśnia dr Ewa Szura, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej PANS w Nysie i przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji.

Jak przyznał rektor PANS, badania naukowe w dziedzinie kultury fizycznej i sportu zdynamizowało pojawienie się w nyskiej uczelni dr hab. Tomasza Gabrysia, prof. ucz. Badacz dołączył do kadry wydziału w październiku ubiegłego roku. Profesor Gabryś nie ukrywa, że chciał pokazać potencjał drzemiący w nyskim zespole akademickim zajmującym się kulturą fizyczną i sportem.

- Pierwszym sygnałem, że można, było pojawienie się bardzo wysoko punktowanej, międzynarodowej publikacji, w tworzeniu której udział miała nasza pani prodziekan - przekonuje prof. Tomasz Gabryś.

Kolejnym działaniem była organizacja zeszłotygodniowej konferencji naukowej „Cechy motoryczne w aktywności fizycznej” z udziałem uznanych specjalistów, teoretyków i praktyków.

- Chcieliśmy, aby przyjechali do Nysy ludzie, o których wystąpienia, czy kontakt z nimi zabiegają inne ośrodki - mówi prof. Gabryś. - Mamy dyrektora sportowego Polskiego Związku Koszykówki, wybitnego trenera pracującego przez wiele lat zagranicą, prowadzącego zespoły między innymi w Katarze. Mamy przecież trenera, który prowadził reprezentację Polski podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.

W gronie prelegentów była również m.in. Zuzanna Czyżnielewska, dawniej zawodniczka pierwszej reprezentacji Polski kobiet w siatkówce, a obecnie fizjoterapeuta reprezentacji. Na co dzień pracuje z zespołami akademickimi w USA. Do Polski przyleciała specjalnie na konferencję w Nysie. Udział w wydarzeniu wzięli badacze z Czech: dr hab. Jaromil Votik PhD i dr hab. Ledislav Cepicka PhD. Wśród prowadzących warsztaty był mgr Łukasz Kabelis-Szostakowski, trener uczestników igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy różnych dyscyplin. To jedynie część specjalistów dzielących się podczas konferencji swoimi doświadczeniami.

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie od 2016 roku kształci w obszarze kultury fizycznej. Aktualnie na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej studiuje łącznie kilkudziesięciu studentów.

- Obecnie kształcimy trenerów na dwóch kierunkach: trener osobisty i trener przygotowania motorycznego. To są dwie specjalności. Kierunek jest uniwersalny i wręcz unikatowy w skali Polski. Kształcimy trenerów w sposób całościowy, holistyczny, zwracając uwagę nie tylko na tę stronę sprawnościową, ale również na stronę psychologiczną, która przecież nie tylko w sporcie, ale w całym życiu odkrywa ważną rolę – tłumaczy dr Roman Palacz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej PANS.

Absolwenci uzyskują wiedze i umiejętności niezbędne w pracy z zawodnikami różnych dyscyplin.

- Naszym studentom dajemy kompetencje, dzięki którym mogą pracować z klientem indywidualnym. Mogą pracować, jako trenerzy przygotowania motorycznego w zespołach ligowych w różnych dyscyplinach. Są gotowi również do pracy indywidualnej z zawodnikami. Przez pewien czas była to nisza zawodowa. Jako trenerzy przygotowania motorycznego w grach zespołowych najczęściej pracowali trenerzy z zagranicy. Teraz to się zmieniło. Możemy się pochwalić, że trenerem przygotowania motorycznego w zespole plusligowym Stal Nysa jest nasz absolwent Łukasz Kowalski. Kształcimy dobrze, wzbudzamy zainteresowanie na rynku i z tego się cieszymy - przekonuje dziekan.

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie