Cegła dobrze widziana w mieszkaniu

www.nelissen-polska.com
Cegłą można wyeksponować niektóre części dużego pomieszczenia.
Cegłą można wyeksponować niektóre części dużego pomieszczenia. www.nelissen-polska.com
Gładkie, gipsowe ściany są już passé. Dziś projektanci wnętrz coraz częściej sięgają po cegłę, barwiony kamień, a nawet beton. Surowe, nierówne faktury można ciekawie podświetlić.

Cegła we wnętrzu znów jest modna. Dekoratorzy wnętrz docenili jej piękno - ciepłą barwę, oryginalą strukturę i trwałość. Cegłą można obudować kominek, łuki, użyć jej do zabudowy kuchennej lub półek. Dobrze będzie wyglądała w zestawieniu z gładką powierzchnią.

Wadą cegły jest jej waga, dlatego mieszkańcy "kartonowych" bloków oryginalną cegłę najczęściej zastępują klinkierem. Na rynku dostępne są cegły klinkierowe w naturalnych tzw. barwach ziemi - w tonacjach od złotych piasków przez odcienie jasnych brązów aż po kolory ciemnomiodowe. Klinkierowe płytki można mieszać, a zróżnicowane faktury i barwy stworzą ciekawy melanż.

W kamienicach komunalnych kombinować nie trzeba, wystarczy jedynie zedrzeć tynk. Na takie rozwiązanie zdecydował się Tomasz Duchnowski z Opola. - Gdy dostałem mieszkanie, nie planowałem żadnych szaleństw. Chciałem jedynie odmalować ściany, ale rzeczywistość zweryfikowała moje plany - opowiada. - W mieszkaniu sypało się wszystko. Gdy wyciągałem ze ściany mały kołek, "przy okazji" odpadł też wielki kawał tynku. Myślałem, że to jakoś polepię, ale jak zacząłem lekko opukiwać ścianę, osunęła się reszta, a spod spodu wyłoniły się piękne czerwone cegły.

Cegłę "z odzysku" trzeba starannie oczyścić z resztek tynku i starej zaprawy. - Powierzchnię można wypiaskować, ale jest to dość kłopotliwe w domowych warunkach. Ja użyłem wiertarki, na którą nałożyłem metalową szczotkę. Przed przystąpieniem do pracy trzeba się zaopatrzyć w rękawice, okulary i maskę przeciwypyłową. To ważne, bo metalowe opiłki wbijają się w skórę - radzi pan Tomek.

Po przeszlifowaniu ścianę należy przemyć wodą, a następnie pokryć specjalnym preparatem np. "Leon" firmy Unicell, który "strawi" pozostałe zanieczyszczenia. Po kilku godzinach zmywamy chemikalia szczotką ryżową i kładziemy impregnat, który gruntuje i zabezpiecza cegłę. Po wyschnięciu ściany, montujemy oświetlenie.

Cegła także nowoczesna

Wbrew pozorom cegła pasuje nie tylko do pomieszczeń rustykalnych. Dobrze będzie też wyglądała w surowych, modernistycznych wnętrzach. Ważne jedynie, aby przy aranżacji zachować odpowiednie proporcje.

Cegłą można obudować kuchenną wyspę lub użyć jej do budowy kuchennego ciągu. Wystarczy przykryć go potem drewnianym blatem, a na ścianie powiesić kilka półek zabejcowanych np. jasną oliwką. To ciekawa alternatywa dla mebli tradycyjnych, no i - co ważne - znacznie tańsza.

Cegłą można też oddzielić poszczególne strefy w mieszkaniu lub wyeksponować konkretny fragment ściany. Na ciemnoczerwonym, chropowatym pasie ciekawie będzie wyglądała nowoczesna, srebrna plazma.

W domu budowanym od podstaw nie jesteśmy już skazani na jedną, klasyczną barwę cegły. Dziś producenci materiałów budowlanych proponują bogatą paletę odcieni, począwszy od bieli i śródziemnomorskich żółcieni przez czerwienie, brązy aż po głęboką czerń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska