Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej będzie wkrótce działać w nowej siedzibie w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Dr Michał Matheja stoi na czele Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej.
Dr Michał Matheja stoi na czele Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Archiwum prywatne
Jeszcze w tym roku centrum zamierza podjąć kilka ciekawych tematów badawczych i wydać pierwsze publikacje.

- Warto pamiętać, że tak naprawdę mamy w tej chwili dwa Centra Badań Mniejszości Niemieckiej – podkreśla dr Michał Matheja. - Jedno działa od 2015 roku w ramach projektu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i jest finansowane przez polskie MSWiA (do końca kwietnia byłem jego koordynatorem). Ono co najmniej do grudnia będzie pracować, bo projekt jest całoroczny. Drugie centrum to związek stowarzyszeń – pod tą samą nazwą – powołany w 2016 przez pięć organizacji. To Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej od końca 2017 roku było w stanie uśpienia. Obecnie – decyzją władz niemieckich z listopada – otrzymaliśmy na ten rok pieniądze na jego samodzielne funkcjonowanie, utworzenie biura, zatrudnienie pracowników i podjęcie we współpracy z placówkami naukowymi bardzo konkretnych tematów badań. Będę tym centrum kierował.

Centrum znajdzie swoją siedzibę w budynku Polsko-Niemieckiej Biblioteki im. Josepha von Eichendorffa w Opolu.

W piwnicy znajdzie swoje miejsce archiwum, wyżej biuro centrum. Stanie się to tak szybko, jak tylko pozwoli sytuacja związana z trwającą epidemią.

- Stworzyliśmy już zalążek rady naukowej centrum – mówi dr Matheja. - Na razie pracuje ona zdalnie. Przygotowaliśmy kilka tematów badawczych, które będą realizowane. Dotyczą one m.in. funkcjonowania mniejszości niemieckiej w Polsce w okresie XX-lecia międzywojennego. Chcemy także objąć badaniami okres powojenny, kiedy formalnie mniejszość niemiecka nie była – nie licząc Pomorza i Dolnego Śląska - uznawana, a przecież jej członkowie w Polsce żyli. Wreszcie, gdy idzie o czasy współczesne, zamierzamy zbadać wkład mniejszości niemieckiej w odradzanie się samorządności w III RP. Kolejne kierunki badawcze będą z pewnością proponować członkowie rady naukowej. Zamierzamy w tym roku podjąć pięć lub sześć tematów, współpracując przy ich opracowaniu z konkretnymi instytucjami badawczymi. Zakładamy, że badania będą kontynuowane w przyszłości, bo kilka miesięcy to za mało na przeprowadzenie poważnych prac naukowych.

W projekt wpisane jest oczywiście także wydawanie publikacji. Centrum zamierza jeszcze w tym roku opublikować trzy, w tym pierwszy tom materiałów źródłowych do historii mniejszości niemieckiej. Docelowo każdy z tematów badawczych będzie owocował wydaniem jednej lub kilku książek.

Dr Michał Matheja, który jest kierownikiem projektu Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej i prezesem stowarzyszenia, ma za sobą doktorat na Politechnice Śląskiej, gdzie pracował przez ponad 20 lat. W 2015 rozpoczął pracę w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Od lutego 2016 kierował projektem Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska