Centrum B+R płynów niezamarzających uruchamia firma Bio-Chem z Grodkowa

Edyta Hanszke
Centrum B+R płynów niezamarzających uruchamia firma Bio-Chem z Grodkowa Dotychczas Bio-Chem zajmował się produkcją tradycyjnych płynów na bazie glikolu, ale postanowił stworzyć autorski produkt w oparciu o glicerol.
Centrum B+R płynów niezamarzających uruchamia firma Bio-Chem z Grodkowa Dotychczas Bio-Chem zajmował się produkcją tradycyjnych płynów na bazie glikolu, ale postanowił stworzyć autorski produkt w oparciu o glicerol. archiwym firmy
Centrum powstaje w Olszance (powiat brzeski). Firma zatrudni w nim chemika. Płyny produkowane przez Bio-Chem stosowane są m.in. w układach solarnych.

Grodkowska firma zajmuje się produkcją płynów niezamarzających INNOVA-THERM stosowanych m.in. w instalacjach grzewczych z kolektorami słonecznymi i pompami ciepła. Ich odbiorcami są hurtownie oraz instalatorzy w całej Polsce.

Dotychczas Bio-Chem zajmował się produkcją tradycyjnych płynów na bazie glikolu, ale postanowił stworzyć autorski produkt w oparciu o glicerol. Nad recepturą firma współpracowała m.in. z naukowcami z Politechniki Opolskiej. Teraz poszła o krok dalej, wybudowała i wyposażyła, dzięki dotacji unijnej z Regionalnego Programu Operacyjnego, przyzakładowe centrum badawcze. Kosztowało to 790 tys. zł netto, a dofinansowanie wyniosło 70 proc.

- Żaden z naszych konkurentów w kraju nie posiada tak zaawansowanej własnej jednostki B+R. Zatrudnimy w niej chemika, będziemy tam testować i udoskonalać nasze produkty oraz tworzyć nowe - wyjaśnia Marcin Śliwa, prezes Bio-Chem.

Ta rodzinna firma działa w Grodkowie od 2007 roku. Powstała jako przedsiębiorstwo handlowe w branży chemicznej.  Jest m.in. dystrybutorem gliceryny surowej i technicznej oraz gliceryny rafinowanej.
Produkcję niezamarzających płynów glikolowych Bio-Chem rozpoczął w 2011 roku, a na przełomie 2013 i 2014 roku, po tym jak zdobył dofinansowanie unijne na uruchomienie nowoczesnej linii produkcyjnej, wprowadził do oferty nowy rodzaj płynów na bazie glicerolu (surowca pochodzącego ze źródeł odnawialnych). Wówczas zatrudniono trzy nowe osoby. W sumie pracuje tam 10.

Kolejny projekt rozwojowy firmy to wprowadzenie  produktów na rynki europejskie, także przy dofinansowaniu unijnym. - Chcemy wejść do Niemiec, Francji, Austrii i Wielkiej Brytanii - zapowiada prezes Śliwa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska