Centrum przesiadkowe Opole Główne. Rozpoczęło się burzenie szczeliny przeciwlotniczej. Miasto zwiększyło budżet inwestycji

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Centrum przesiadkowe Opole Główne. Rozbiórka szczeliny przeciwlotniczej odkrytej pod dawnym dworcem PKS.
Centrum przesiadkowe Opole Główne. Rozbiórka szczeliny przeciwlotniczej odkrytej pod dawnym dworcem PKS. Piotr Guzik
Znika szczelina przeciwlotnicza, którą odkrytą pod płytą dworca PKS w Opolu podczas przygotowań do wybudowania tam parkingu wielopoziomowego. Aby być przygotowanym na podobne niespodzianki, ratusz zdecydował się zwiększyć wartość inwestycji.

Na dawnym dworcu PKS powstaje centrum przesiadkowe Opole Główne: wielopoziomowy parking na ponad 300 pojazdów oraz ośmiostanowiskowy przystanek autobusowy na parterze dla pojazdów komunikacji pozamiejskiej. Z budową centrum wiązać będzie się też zmiana układu komunikacyjnego w ścisłym centrum Opola, która ma umożliwić zatrzymywanie się przy budynku wszystkich linii Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

Realizacja rozpoczęła się w styczniu tego roku. Wtedy wystartowały prace rozbiórkowe, podczas których wyburzono stare pawilony handlowe wokół dworca oraz usunięto wiaty przystankowe. Podczas skuwania dworcowej płyty natrafiono na wejście do powojennej szczeliny przeciwlotniczej, znajdujące się na wysokości dawnego przystanku przy ul. 1 Maja. Ponieważ ta kolidowała z inwestycją, miasto postanowiło ją wyburzyć.

Centrum przesiadkowe Opole Główne. Schron odkryty pod płytą dworca PKS

Centrum przesiadkowe Opole Główne. Schron odkryty pod płytą ...

Miasto nie dogadało się jednak w tej kwestii z firmą Warbud, wykonawcą centrum przesiadkowego Opole Główne. Ogłoszono odrębny przetarg na wyburzenie szczeliny. Za 270 tys. zł robi to firma Hawi. Prace właśnie się rozpoczęły i mają potrwać kilka tygodni.

Ratusz porozumiał się z Warbud w kwestii realizacji innego, nieplanowanego wcześniej zadania. Mowa o wzmocnieniu fundamentów budynków wokół dawnego dworca PKS.

Szczelina pod dworcem oraz konieczność wzmocnienia okolicznych budynków to nie jedyne niespodzianki na terenie inwestycji. Pod boazerią poczekalni natrafiono na mural autorstwa Władysława Początka. Po kilku tygodniach analiz postanowiono zlecić specjalistom wykonanie kalki, co umożliwi odtworzenie dzieła, być może w budynku centrum przesiadkowego. Poczekalnię zburzono pod koniec kwietnia.

- Mając świadomość, że prace są prowadzone na terenie centrum miasta, liczymy się z tym, że w ziemi mogą na nas jeszcze czekać jakieś niespodzianki. Stąd decyzja o tym, aby zabezpieczyć dodatkowe pieniądze na to zadanie - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza.

Mural znajdował się pod boazerią w poczekalni dworca PKS. Natrafiono na niego podczas prac rozbiórkowych prowadzonych na terenie dworca PKS w Opolu, na którym ma powstać parking wielopoziomowy oraz ośmiostanowiskowy przystanek dla autobusów komunikacji pozamiejskiej. Więcej na kolejnych slajdach.

Centrum przesiadkowe Opole Główne. Mural odkryty pod boazeri...

Budowa centrum przesiadkowego Opole Główne kosztuje w sumie około 65 mln zł. Na sesji na początku lipca radni zgodzili się zabezpieczyć dodatkowy milion złotych na tę inwestycję.

Termin jej ukończenia to jesień 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska