Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie. Koparki pracują przy nasypie kolejowym. Wkrótce montaż estakady nad ul. Oleską. Będą nowe utrudnienia

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Rozpoczął się wykop w nasypie kolejowym, który umożliwi połączenie ulicy Katowickiej z Rataja.
Rozpoczął się wykop w nasypie kolejowym, który umożliwi połączenie ulicy Katowickiej z Rataja. Piotr Guzik
Na budowie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie trwają przygotowania do wykonania przecisku w nasypie kolejowym oraz do montażu estakady nad ulicą Oleską. Z tego względu przejazd pod wiaduktem kolejowym będzie zwężony. Nie wiadomo, na jak długo.

Budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie trwa od nieco ponad roku. Wykonanie nowego przejazdu w nasypie kolejowym, łączącego ulicę Katowicką z Rataja, pierwotnie planowane było na wiosnę minionego roku. Na opóźnienie tego etapu - wedle przedstawicieli miasta - złożył się szereg czynników, m.in. przedłużające się prace przy przekładaniu sieci (z powodu natrafiania na instalacje, których nie było w dokumentach planistycznych) oraz ustalenia ze spółką PKP Polskie linie Kolejowe, które równolegle prowadziły swoją inwestycję na samej stacji i torowisku.

W poprzednich tygodniach pod stacją umieszczono specjalne rusztowanie. Teraz trwa kolejny etap przygotowań do wykonania przecisku w nasypie. Od strony ulicy Rataja pracują koparki. Przygotowują miejsce pod komorę, która będzie przeciskana pod torowiskiem.

Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie. Wkrótce montaż estakady nad ul. Oleską

Równolegle postępują prace na najeździe i zjeździe z estakady, która ma przebiegać nad ul. Oleską, równolegle do torów. W tym miejscu kilka dni po Świętach Wielkanocnych prace wejdą na kolejny etap. Rozpoczną się prace nad samą estakadą.

Będzie się to wiązało z utrudnieniami w ruchu. Jak informuje przedstawiciel firmy Banimex, lidera konsorcjum budującego centrum przesiadkowe Opole Wschodnie, w czwartek (16 kwietnia) zwężony będzie przejazd pod wiaduktem kolejowym na ulicy Oleskiej. Utrudnienie to będzie obowiązywać bezterminowo.

- Ruch nadal będzie się odbywał w obu kierunkach. Będzie jednak mniej miejsca, dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność - mówi Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

Utrudnienie to na razie nie ma precyzyjnego terminu zakończenia. Ma obowiązywać do czasu, aż zakończy się instalacja oraz montaż estakady do najazdu i zjazdu.

Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie. Inwestycja wykonana w około 30 proc.

Na terenie budowy miejscami ułożono już pierwsze nawierzchnie asfaltowe: wzdłuż zabudowań Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz na odcinku ul. Nysy Łużyckiej, biegnącej równolegle do ul. Batalionów Chłopskich. Zamontowano już bazy pod ekrany akustyczne, których łączna długość to blisko kilometr. Na wysokości stadionu piłkarskiego przy ul. Oleskiej jest już przebudowany parking.

Opolski Park Sportu - w hali jest już podstawa podwieszanej bieżni. Po świętach rozpocznie się instalacja pokrycia dachowego oraz prace przy elewacji i szklanych fasadach.

Opolski Park Sportu. Podstawa konstrukcji podwieszanej bieżn...

Przed tygodniem prezydent Arkadiusz Wiśniewski oceniał, że inwestycja jest wykonana w około jednej trzeciej. Do wykonania pozostaje m.in. tunel pod ulicą Oleską, a także wielostanowiskowy przystanek autobusowy, planowany w miejscu po wyburzonej stacji paliw, gdzie obecnie jest zaplecze budowy.

Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie. Inwestycja nadal bez formalnego terminu

Po tym stwierdzeniu w sieci pojawiły się komentarze, że jak na półtora roku prac postęp nie imponuje. Pojawiły się przewidywania, że w takim tempie prace potrwają jeszcze trzy lata.

Adam Leszczyński odpowiada, że mowa była o wykonaniu około 30 proc. budżetu, co nie oznacza realizacji w 30 proc.

- Inna jest cena montażu ekranów akustycznych, a inna przecisku w nasypie kolejowym czy tunelu, który będzie przebiegał pod ulicą Oleską. One generują znacznie wyższe koszty - argumentuje.

Mimo tego budowa nadal nie ma formalnego terminu zakończenia. Pierwotnie była to druga połowa października tego roku, ale od kilku miesięcy wiadomo, że do wtedy inwestycja nie będzie gotowa. Wykonawca negocjował tę kwestię z miastem wskazując, że przekładanie kolidujących sieci mocno się przedłużyło, bowiem co innego było w zapewnionych dokumentach, a co innego robotnicy odkrywali w ziemi.

Rzecznik MZD przyznaje, że termin pozostaje sprawą otwartą, a wpływa na niego "wiele czynników, na przykład sytuacja epidemiologiczna".

Budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie kosztuje 140 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska