Centrum przesiadkowe Opole Zachodnie. Miasto ogłosiło przetarg. Powstanie 300 miejsc parkingowych. Około 500 pni drzew i krzewów pod topór

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Centrum przesiadkowe Opole Zachodnie. Miasto ogłosiło przetarg na realizację inwestycji, po topór pójdzie kilkaset drzew
Centrum przesiadkowe Opole Zachodnie. Miasto ogłosiło przetarg na realizację inwestycji, po topór pójdzie kilkaset drzew Piotr Guzik
Około 300 miejsc parkingowych, nowa droga i zatoki autobusowe oraz sygnalizacja świetlna. To wszystko ma powstać w okolicy stacji Opole Zachodnie w ramach budowy centrum przesiadkowego. Z inwestycją koliduje około 500 pni drzew i krzewów. Mają być wycięte.

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem miasta, budowa centrum przesiadkowego przy stacji Opole Zachodnie najpewniej byłaby już zakończona. Sprzeciw wobec inwestycji, która ma powstać na mocno zazielenionym terenie wyraziła jednak część mieszkańców. Z pomocą Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych "Silesia" skutecznie oprotestowali inwestycję.

Najpierw Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił decyzję środowiskową inwestycji, a po tym wojewoda unieważnił zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Miasto odwołało się od decyzji GDOŚ, a sprawę skierowano do rozpatrzenia przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Centrum przesiadkowe Opole Zachodnie. Jednak jest przetarg

Mijają od tego blisko dwa lata, NSA jeszcze się tą kwestią nie zajmował, tymczasem opolski ratusz ogłosił przetarg na wykonanie centrum przesiadkowego przy Opolu Zachodnim.

Poddaliśmy całość dokumentacji drobiazgowej analizie. Uznaliśmy, że to zadanie nie wymaga posiadania decyzji środowiskowej. Zwróciliśmy się jeszcze do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która to potwierdziła. Na tej podstawie prezydent Opola wydał ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności, dlatego przystąpiliśmy do poszukiwania wykonawców - mówi Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent miasta.

Dlaczego więc pierwotnie wystąpiono o decyzję środowiskową?

- Mogła to być pewna nadgorliwość z naszej strony. Zakładaliśmy, że inwestycja na taką skalę będzie jej wymagać, ale okazało się, że nie było takiej konieczności - stwierdza Małgorzata Stelnicka.

Postęp prac przy budowie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie.

Budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Powstają auto...

Pani wiceprezydent przyznaje, że okoliczni mieszkańcy oprotestowali ZRID wydany przez prezydenta Opola. - Nie chodzi jednak o wycinkę zieleni, a zatokę autobusową, którą zaplanowaliśmy przy ulicy Niemodlińskiej. Zdaniem części osób jest ona zbyt blisko zabudowań. Będzie to rozpatrywane przez służby wojewody opolskiego - mówi.

Centrum przesiadkowe Opole Zachodnie. Ponad 500 pni drzew do wycinki

W ramach budowy centrum przesiadkowego na terenie zielonym wzdłuż nasypu kolejowego ma powstać nowa droga, która na wysokości przejścia nad torami będzie odbijać na północ i łączyć się ze skrzyżowaniem ulic Niemodlińskiej i Domańskiego.

- Samo to skrzyżowanie będzie bezpieczniejsze za sprawą zainstalowania sygnalizacji świetlnej - zapowiada Małgorzata Stelnicka.

Przy stacji Opole Zachodnie powstanie też blisko 300 miejsc parkingowych. Dokumentacja przewiduje, że mają być ogólnodostępne i bezpłatne przez całą dobę. Przy wjazdach na parking mają też stanąć tablice informujące o liczbie wolnych miejsc. Konieczne będzie przy tym wyburzenie obiektu, w którym działał lokal Szari Bari.

Z dokumentacji wynika, że z inwestycją koliduje ponad pół tysiąca pni drzew (spośród których 400 ma średnicę do 15 cm) i blisko 4 tysiące metrów kwadratowych krzewów.

- Ich wycinka jest nieunikniona. Powinna się rozpocząć jesienią, dajemy sobie bowiem około dwóch miesięcy na zakończenie całej procedury przetargowej - wskazuje Małgorzata Stelnicka.

Plan zakłada też zabezpieczenie ponad 150 pni drzew (w tym 120 o średnicy do 30 cm).

Centrum przesiadkowe Opole Zachodnie ma być gotowe w 2021 roku

Obecny termin otwarta ofert przetargowych to 21 sierpnia. Szacunkowa wartość centrum przesiadkowego to kilkanaście milionów złotych. Ratusz zakłada, że będzie ono gotowe jeszcze w 2021 roku.

- Pewne utrudnienia na drogach związane z inwestycją na pewno będą występować, jednak większość robót prowadzona będzie poza obecnym układem komunikacyjnym, więc realizacja tego centrum nie powinna skutkować szczególnymi uciążliwościami - przekonuje wiceprezydent Opola.

Budowa centrum przesiadkowego Opole Zachodnie to element szerszego projektu z unijnym dofinansowaniem, w ramach którego wykonano też centrum przesiadkowe przy stacji Opole Grotowice i ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Sołtysów oraz z którego finansowana jest budowa kładki pieszo-rowerowej nad Kanałem Ulgi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska