Centrum Usług Publicznych w Opolu czeka na lepszą sytuację na rynku budowlanym. Miasto będzie płacić za wynajem pomieszczeń

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Centrum Usług Publicznych - wizualizacja
Centrum Usług Publicznych - wizualizacja Materiały UM Opole
Jesienią miało nastąpić ogłoszenie drugiego przetargu na realizację Centrum Usług Publicznych. Ruch postanowiono odroczyć w oczekiwaniu na spadek cen za usługi budowlane. Okazuje się, że ratusz będzie musiał płacić miejskiej spółce OTBS za wynajmowanie tam pomieszczeń.

CUP ma powstać u zbiegu ulic Ozimskiej i Plebiscytowej, na terenie po dawnej fabryce części samochodowych. Ma być nowym domem dla różnych jednostek urzędu miasta rozsianych obecnie po Opolu. To ma sprawić, że większość spraw urzędowych mieszkańcy będą mogli załatwić w jednym miejscu.

Do pierwszego przetargu stanęła tylko jedna firma, a jej oferta wynosiła 65 mln zł. Tymczasem Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, miejska spółka budowlana, do której będzie należał CUP, zakładała, że całość będzie kosztować 49 mln zł. Konkurs unieważniono i „odchudzono” projekt.

Ogłoszenie drugiego przetargu miało nastąpić wiosną, ale ruch jest systematycznie odsuwany w czasie. Nowy termin to przełom listopada i grudnia. – Widzimy, że ceny na rynku robót budowlanych wyhamowały, chcemy poczekać jeszcze trochę, by nieco spadły. Oprócz tego koniec roku to dobry moment na ogłoszenie takiego przetargu, bowiem jest to czas, gdy firmy rezerwują sobie prace na kolejny rok. By mieć pewność zdobycia kontraktu obniżają swoje wymagania finansowe – mówi Tomasz Maciaś, prezes OTBS.

- Oprócz tego jesteśmy jeszcze na etapie negocjacji z bankiem w kwestii kredytowania inwestycji. Ogłaszając przetarg muszę mieć pewność, że będę miał jak zapłacić za roboty. Musimy sobie radzić bez zewnętrznego dofinansowania. Z czasem inwestycja zwróci się z racji opłat za najem wnoszonych przez ratusz – informuje Tomasz Maciaś.

Prezes OTBS przekonuje, że nie można tego nazywać przekładaniem pieniędzy z kieszeni do kieszeni. – Wiele miast ma swoje spółki budowlane, które realizują ich inwestycje. W ten sposób mniejsza się bezpośrednie obciążenie budżetu miasta – tłumaczy.

Czas realizacji CUP to około1 14-15 miesięcy. Dodając do tego czas potrzebny na wybór wykonawcy można założyć, że gmach będzie gotowy w okolicach 2020 r.

Obok CUP ma powstać mniejszy budynek, realizowany na zlecenie Krajowej Administracji Skarbowej. W tym przypadku trwają przygotowania dokumentacji przetargowej.

OPOLSKIE INFO - 12.10.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska