Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu. Otwarcie w grudniu

Edyta Hanszke
Budowę CWK w Opolu kończy przedsiębiorstwo POM z Krapkowic, po tym jak włoska firma ogłosiła upadłość. .
Budowę CWK w Opolu kończy przedsiębiorstwo POM z Krapkowic, po tym jak włoska firma ogłosiła upadłość. . Edyta Hanszke
Do połowy listopada miasto ma przejąć od wykonawcy - firmy POM z Krapkowic - budynek CWK. Pierwszą imprezę wystawienniczą zarządzający CWK zapowiadają na styczeń.

Powierzchnia wystawiennicza opolskiego centrum to ok. 6 tys. mkw. Powstało ono za opolską "Karolinką". Wielofunkcyjna hala o powierzchni 2,5 tys. mkw.  - jak zapewniają zarządzający kompleksem -  daje nieograniczone możliwości różnorodnych aranżacji pod potrzeby imprez targowych, wystaw i innych imprez masowych.

Powierzchnia ta może być dzielona na mniejsze części dzięki systemowi mobilnych i dźwiękoszczelnych ścian wewnętrznych. W hali zamontowano też system nagłośnieniowy, scenę z możliwością rozbudowy do 100 m2 z zapleczem (garderoby, węzeł sanitarny), ekran projekcyjny o wym. 1150x650 cm, 3 projektory, 4 kabiny do tłumaczeń symultanicznych oraz monitory LCD.

Oprocz tego do dyspozycji jest sala konferencyjna na 200 miejsc z możliwością podziału na trzy mniejsze i odkryty teren wystawowy o powierzchni 2 tys. mkw.

W grudniu ma się tu odbyć wigilia charytatywna, organizowana przez ks. Lubienieckiego, która do tej pory odbywała się w opolskim "Okrąglaku". Z "Okraglaka" przeniesione zostaną też do CWK wiosenne i jesienne targi konsumpcyjne, organizowane przez Stowarzyszenie Handlowców Ziemi Opolskiej "Unia".

Mirosław Pietrucha, dyrektor CWK i przedstawiciele Unii podpisali w tej sprawie umowę podczas tegorocznych jesiennych targów. Roman Kozieł, prezes Unii mówił wówczas, że hala widowiskowo-sportowa nie spełniała już oczekiwań wystawców, szczególnie w deszczowe dni, kiedy przeciekał dach "Okrąglaka". Mirosław Pietrucha zapowiedział, że pomoże handlowcom w "rozszerzeniu" formuły imprezy. - Te targi mają duży potencjał - oceniał. Z "Okrąglaka" na Wrocławską przeniesione zostaną także opolskie targi budownictwa.

Pierwszą "prawdziwą" ekspozycję zarządzający CWK planują zorganizować w styczniu. - 11-12 stycznia zapraszamy mieszkańców regionu na EXPO Opole - mówi Alina Bruska, zastępca dyrektora Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu. - Będziemy tam chcieli pokazać pięćdziesiąt najlepszych firm z regionu, o których być może Opolanie jeszcze nie słyszeli, a które mogą pochwalić się sporymi osiągnięciami, np. produkują fotele dla BMW. W piątek odbędzie się gala otwarcia CWK, na którą organizatorzy zaproszą gości z całej Polski, natomiast w sobotę i niedzielę ekspozycja będzie ogólniedostępna dla zwiedzających.

CWK ma też być miejscem organizacji targów edukacyjnych, ale w nowej formule - wystawcami mają być też wyższe uczelnie z Polski i zagranicy. Odmienione mają być też targi turystyczne. Dyrekcja prowadzi też rozmowy z organizatorami opolskich targów ślubnych i wystawy kamieni szlachetnych. - W planach mamy organizację imprez wystawienniczo-targowych podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Chcemy, żeby CWK było zauważone także poza granicami miasta i regionu, a obecność festiwalowych gości służy temu jak najbardziej - dodaje dyrektor Pietrucha.

Na razie CWK przystąpiło do Polskiej Izby Przemysłu Targowego, co ma być pierwszym krokiem do zaistnienia Opola na mapie targowej. Dyrektor Pietrucha wierzy, że możemy na niej odegrać znaczącą rolę. - Dotychczas omijały nas znaczące imprezy z powodu braku możliwości technicznych do ich realizacji - ocenia Mirosław Pietrucha i zapowiada, że centrum będzie miejscem do organizowania także konferencji, kongresów i sympozjów.  

Budowa CWK kosztowała miasto 27 mln zł. Przedłużyła się o rok z powodu ogłoszenia upadłości przez pierwszego wykonawcę - wloską firmę Omicron's. Rozpoczętą budowę przejęło regionalne przedsiębiorstwo POM z Krapkowic.

Na razie CWK zatrudnilo 12 osób a docelowo ma być ich 16. Szuka szczególnie elektryków, konserwatorów i kierownika hali, a w przyszłości potrzebny będzie także informatyk.

- Na regionalnym rynku brakuje także firm, ktore zajmują się zabudową wnętrz wystawowych - ocenia dyrektor Pietrucha.

   

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska