Centrum Zdrowia Psychicznego uruchomiono w szpitalu w Opolu. Jaka pomoc i dla kogo?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Punkt Informacyjno-Koordynacyjny Centrum Zdrowia Psychicznego dla mieszkańców Opola powstał w szpitalu przy ul. Wodociągowej.
Punkt Informacyjno-Koordynacyjny Centrum Zdrowia Psychicznego dla mieszkańców Opola powstał w szpitalu przy ul. Wodociągowej. Edyta Hanszke
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Od września w szpitalu przy ul. Wodociągowej uruchomiono punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny dla mieszkańców Opola. Od października będą tam dyżurowali psycholodzy.

Punkt Zgłoszeniowo-Kooordynacyjny Centrum Zdrowia Psychicznego w Opolu powstał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu przy ulicy Wodociągowej w ramach pilotażowego programu prowadzonego od 2018 r. w całym kraju. Korzystać z punktu mogą mieszkańcy Opola. Działa we wrześniu od poniedziałku do piątku w godzinach 8 - 15, a od października w godzinach: 8-18. Można się z nim kontaktować pod nr tel. 77 541 40 00 lub osobiście w budynku szpitala.

Zadaniem CZP - jak czytamy w materiałach promocyjnych - "jest udzielanie kompleksowej pomocy psychiatrycznej, w warunkach stacjonarnych (w miejscu udzielania pomocy doraźnej); dziennych psychiatrycznych (oddział ogólny całodobowy), ambulatoryjnych (porada lekarska, porada psychologiczna, sesja psychoterapii, wizyta domowa) oraz leczenia środowiskowego (domowego), w ramach której pacjent będzie mógł uzyskać poradę lekarza i psychologa, wizytę terapeuty środowiskowego czy sesję psychoterapii".

- W warunkach opolskich nowością jest sam punkt zgłoszeniowy, ponieważ pozostałe elementy opieki psychiatrycznej funkcjonują u nas od lat: mamy trzy oddziały stacjonarne, oddział dzienny, działa też opieka środowiskowa świadczona przez pielęgniarki, mimo że nie finansowana wcześniej przez NFZ. Celem powstania centrum zdrowia psychicznego jest kompleksowa opieka psychologiczna i psychiatryczna - mówi Krzysztof Nazimek, dyrektor WSS w Opolu.

Szpital - jak precyzuje dyrektor - zapewnia opiekę pacjentom z Opola, powiatu opolskiego i północnej części regionu, rozszerzonej ostatnio o Brzeg, po zamknięciu tam oddziału. Centrum ma udzielać pomocy mieszkańcom Opola.

Punkt konsultacyjny uruchomiono od września i już zgłaszają się pierwsze osoby poszukujące pomocy. Zatrudnieni są w nim konsultanci, pracownicy socjalni, a od października - także psycholodzy. - Istotą tego pilotażu jest odejście od leczenia zamkniętego, które ma być ostatecznością, na rzecz opieki i wsparcia w środowisku pacjenta. Centrum współpracuje też z ośrodkami pomocy społecznej, bo nierzadko pacjenci borykają się z problemami socjalno-bytowymi - wyjaśnia lek. psychiatra z WSS w Opolu Magdalena Kurdej-Biniek.

Z pomocy punktu mogą korzystać osoby doświadczające kryzysów psychicznych, ale też ich rodziny, znajomi czy sąsiedzi, poszukujący pomocy dla takich osób. - Jednym i drugim podpowiemy, z jakich form pomocy mogą skorzystać i gdzie - dodaje Maria Jeleń, kierownik punktu. Wsparciem będą służyć też asystenci zdrowienia - osoby, które doświadczyły choroby psychicznej i wiedzą, jak z nią żyć.

"Do centrum, można udać się z każdym problemem psychicznym, który nas trapi. Niezależnie czy będą to problemy osobiste związane z utratą bliskiej osoby, myśli samobójcze, trudności z pogodzeniem się z chorobą np. nowotworową, AIDS lub stwardnieniem rozsianym, czy nawet kłopoty z bezsennością i tak uzyskamy tam profesjonalną pomoc dopasowaną do naszych potrzeb" - czytamy w broszurze informacyjnej poświęconej takim centrom.

Kiedy szukać pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego? Jeśli Ty lub bliska Ci osoba:

 • masz ogromne kłopoty ze spaniem, nie możesz zasnąć, śpisz zdecydowanie za dużo
 • masz skoki nastroju od ogromnej euforii po stany depresyjne
 • zauważasz kłopoty z pamięcią krótkotrwałą
 • masz lęki, fobie, ataki paniki
 • towarzyszy ci rozdrażnienie, silniejsze odbieranie dźwięków
 • czujesz utratę chęci życia, atakują ciebie myśli samobójcze
 • masz nagłe skoki wagi – utrata jej lub przybieranie na niej
 • odczuwasz chęć izolacji
 • psują ci się poprawne dotąd relacje z ludźmi
 • masz kłopoty z koncentracją, nauką
 • kompulsywne wykonujesz jakieś czynności
 • towarzyszy ci lęk czy smutek odczuwany po stracie bliskiej osoby, rozstaniu, utracie pracy, przerwaniu nauki

Założenie jest takie, że pilne przypadki mają za pośrednictwem CZP uzyskać pomoc specjalistyczną w ciągu 72 godzin. Na pierwszą (najdłuższą) wizytę w poradni zdrowia psychicznego trzeba obecnie czekać do 3 miesięcy. - Realizowany program ma zmienić rozłożenie akcentów w psychiatrii ze zwiększeniem opieki w środowisku, w którym funkcjonuje - podkreśla dyrektor opolskiego szpitala Krzysztof Nazimek.

Program pilotażowy tworzenia CZP w Polsce realizowany jest od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2021 roku. Opolskie jest ostatnim regionem, w którym powstało takie centrum. Dyrektor Nazimek spodziewa się, że pilotaż będzie kontynuowany.

[Dyrektor d.s lecznictwa WSS w Opolu lek. Anna Bieniasiewicz zauważa, że pandemia i związana z nią izolacja mogła wywołać lub nasilić zaburzenia na tle psychicznym.

Wg danych GUS w warunkach ambulatoryjnych w 2017 r. w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi,uzależnionych od alkoholu i innych substancji leczyło się ponad 1,6 mln osób, czyli blisko 5 proc. wszystkich Polaków, tj. o ponad 40 tys. więcej niż przed rokiem.

Ponad 1,4 mln osób potrzebowało pomocy z uwagi na występujące zaburzenia psychiczne lub zaburzenia zachowania. Kolejne 167 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych używaniem alkoholu, a ponad 42 tys. osób – z powodu używania środków psychoaktywnych (opiaty, kokaina, leki uspokajające i nasenne, inne substancje pobudzające i halucynogenne, lotne rozpuszczalniki, itp.). Wskaźniki chorobowości na 100 tys. ludności dla tych trzech grup diagnoz wyniosły adekwatnie: 3669, 436 i 110 i były nieco wyższe niż w 2016 r. (odpowiednio – 3584, 430 i 101).

W strukturze zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania leczonych w warunkach ambulatoryjnych dominowały zaburzenia nerwicowe (1246 leczonych na 100 tys. ludności) oraz zaburzenia nastroju (857 leczonych na 100 tys. ludności). W sumie te dwie grupy diagnoz dotyczyły prawie 49 proc. ogółu pacjentów. Co 10 pacjent leczył się z powodu zaburzeń spowodowanych używaniem alkoholu, głównie z powodu zespołu uzależnienia, a blisko co 40–ty z powodu zaburzeń spowodowanych używaniem środków psychoaktywnych.

Porównując dane z kolejnych dwóch lat, można powiedzieć, że w 2017 r. wzrosła znacząco liczba pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia nerwicowe (o ponad 14 tys. osób więcej), zaburzenia afektywne (o prawie 11 tys.) oraz zaburzenia rozwojowe (o blisko 7 tys. osób więcej) niż przed rokiem. Nieznacznie więcej osób leczonych było z powodu organicznych zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń osobowości i zachowania dorosłych. Mniej natomiast osób leczono z powodu pozostałych zaburzeń psychicznych. Zwiększyła się nieznacznie (o ponad 2 tys.) liczba leczonych z powodu używania alkoholu, głównie z powodu wzrostu
liczby pacjentów z zespołem uzależnienia. Zwiększyła się również o prawie 3,5 tys. liczba osób leczonych z powodu używania środków psychoaktywnych; główną tego przyczynę stanowił wzrost liczby osób z rozpoznaniem zespołu uzależnienia lub zespołu abstynencyjnego.

Uwzględniając zróżnicowanie terytorialne osób leczących się warunkach ambulatoryjnych można stwierdzić, że najliczniej w poradniach zdrowia psychicznego, odwykowych i uzależnień leczyli się mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego (5,2 proc. ludności województwa) i lubuskiego (5,1 proc.), mazowieckiego i łódzkiego (po 4,9 % ludności), a w następnej kolejności mieszkańcy świętokrzyskiego (4,7 proc.); najrzadziej natomiast mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego i opolskiego – mniej niż 3,6 proc. ludności.

Jest zielone światło na szczepionki dla dzieci!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dobra rada - zanim połkniecie to co Wam przepiszą najpierw dokładnie przeczytajcie jakie ma skutki uboczne na ulotce.

Dodaj ogłoszenie