Ceny prądu 2020 - Tauron, Energa, Enea, PGE, innogy Stoen. Jakie podwyżki cen energii elektrycznej od 1 stycznia? Jest decyzja URE [16.1.20]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Ceny prądu 2020. Jakie podwyżki cen w Tauronie, PGE, Enerdze i Enei?
Ceny prądu 2020. Jakie podwyżki cen w Tauronie, PGE, Enerdze i Enei? Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję w sprawie taryf za energię elektryczną na 2020 rok. Klienci Tauronu zapłacą około 9 złotych więcej za każdy rachunek. URE nie zgodził się z wnioskami pozostałych spółek - Energi, Enei i PGE.

Ceny prądu 2020 Tauron. Jak zmienią się nasze rachunki po 1 stycznia?

Od 1 stycznia 2020 roku łączny średni wzrost na rachunku klientów detalicznych obsługiwanych kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja) przez Tauron wyniesie ok. 12 procent w stosunku do roku 2019, czyli nie więcej niż 9 złotych miesięcznie.

Tauron dostarcza energię elektryczną do większości mieszkań w województwie opolskim.

Jest też sprzedawcą prądu do ponad 30 procent gospodarstw domowych w Polsce.

Ceny prądu 2020. Jak zmienią się nasze rachunki po 1 stycznia?

Na całkowity koszt energii elektrycznej składają się koszty sprzedaży oraz koszty dystrybucji.

Prezes URE akceptuje taryfy zarówno dla sprzedaży (tylko do odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z taryfy tzw. sprzedawcy z urzędu), jak i dystrybucji energii elektrycznej (dla wszystkich grup odbiorców).

W wyniku zmiany taryfy na obrót energią elektryczną odbiorcy energii w tzw. grupach G, dla których sprzedawcą z urzędu jest Tauron, zapłacą za energię około 7 złotych miesięcznie więcej (grupa G11).

Nie ma natomiast takiej zgody dla trzech pozostałych sprzedawców z urzędu (PGE, Enea oraz Energa). Prezes URE nie zatwierdził wniosków tych firm o wprowadzeniu podwyżek cen prądu. Oznacza to, że te firmy nie mogą zmienić cen za energię elektryczną od 1 stycznia 2020 roku w rozliczeniach z odbiorcami w gospodarstwach domowych i muszą stosować stawki zatwierdzone jeszcze w taryfie na rok 2018.

PGE, Enea i Energa także chciały podnieść ceny prądu, ale firmy - w ocenie URE - nie uzasadniły wystarczająco swoich wniosków. Mogą się jednak odwołać od decyzji Urzędu i nie jest wykluczone, że ta decyzja zostanie zmieniona.

Ceny prądy 2020. Podwyżka stawek za dystrybucję prądu

Zmiany w rozliczeniach mogą wynikać jedynie ze zmiany taryfy dystrybutora energii elektrycznej. Za dystrybucję energii dla grup G podwyżka cen wyniesie średnio 3,1 proc.

Oznacza to, że rachunki gospodarstw domowych (grupa G11) mogą wzrosnąć od 56 gr do 1,82 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię elektryczną będzie odpowiednio wyższy.

OperatorWzrost ceny za dystrybucję w grupie G11Wzrost ceny za dystrybucję w grupie G12
TAURON 0,65 - 1,45 zł1,24 - 1,46 zł
ENEA1,27 zł2,10 zł
Energa1,82 zł2,80 zł
PGE0,81 - 1,02 zł1,31 - 3,93 zł
innogy Stoen0,56 zł0,86 zł

W 2019 roku mieliśmy do czynienia z tzw. ustawowym zamrożeniem cen na poziomie z czerwca 2018 roku. W konsekwencji w powszechnej ocenie ceny nie wzrosły. Dotyczy to jednak wyłącznie ich nominalnego poziomu w rozliczeniach z odbiorcami, a nie rynkowych stawek.

- To, że odbiorcy końcowi na swoich rachunkach za energię elektryczną nie widzieli większych kosztów energii to zasługa „zamrożenia cen”, które zostało wprowadzone przez ustawodawcę jako rozwiązanie wyjątkowe – tłumaczy Rafał Gawin, prezes URE. – Jednak nie oznacza to, że koszty realnie ponoszone przez przedsiębiorstwa energetyczne pozostały na niezmienionym poziomie w 2019 roku. Wprost przeciwnie, ustawowe wprowadzenie systemu rekompensat było spowodowane tym, że ceny energii rosły, a rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych (sprzedawców) miały pokryć różnicę pomiędzy rzeczywistymi wyższymi kosztami a niezmienionymi cenami dla odbiorców końcowych - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska