Ceny prądu 2020 - Tauron, Energa, Enea, PGE, innogy Stoen. Jakie podwyżki cen energii elektrycznej od 1 stycznia? Jest decyzja URE [16.1.20]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję w sprawie taryf za energię elektryczną na 2020 rok. Klienci Tauronu zapłacą około 9 złotych więcej za każdy rachunek. URE nie zgodził się z wnioskami pozostałych spółek - Energi, Enei i PGE.

Ceny prądu 2020 Tauron. Jak zmienią się nasze rachunki po 1 stycznia?

Od 1 stycznia 2020 roku łączny średni wzrost na rachunku klientów detalicznych obsługiwanych kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja) przez Tauron wyniesie ok. 12 procent w stosunku do roku 2019, czyli nie więcej niż 9 złotych miesięcznie.

Tauron dostarcza energię elektryczną do większości mieszkań w województwie opolskim.

Jest też sprzedawcą prądu do ponad 30 procent gospodarstw domowych w Polsce.

Ceny prądu 2020. Jak zmienią się nasze rachunki po 1 stycznia?

Na całkowity koszt energii elektrycznej składają się koszty sprzedaży oraz koszty dystrybucji.

Prezes URE akceptuje taryfy zarówno dla sprzedaży (tylko do odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z taryfy tzw. sprzedawcy z urzędu), jak i dystrybucji energii elektrycznej (dla wszystkich grup odbiorców).

W wyniku zmiany taryfy na obrót energią elektryczną odbiorcy energii w tzw. grupach G, dla których sprzedawcą z urzędu jest Tauron, zapłacą za energię około 7 złotych miesięcznie więcej (grupa G11).

Nie ma natomiast takiej zgody dla trzech pozostałych sprzedawców z urzędu (PGE, Enea oraz Energa). Prezes URE nie zatwierdził wniosków tych firm o wprowadzeniu podwyżek cen prądu. Oznacza to, że te firmy nie mogą zmienić cen za energię elektryczną od 1 stycznia 2020 roku w rozliczeniach z odbiorcami w gospodarstwach domowych i muszą stosować stawki zatwierdzone jeszcze w taryfie na rok 2018.

PGE, Enea i Energa także chciały podnieść ceny prądu, ale firmy - w ocenie URE - nie uzasadniły wystarczająco swoich wniosków. Mogą się jednak odwołać od decyzji Urzędu i nie jest wykluczone, że ta decyzja zostanie zmieniona.

Ceny prądy 2020. Podwyżka stawek za dystrybucję prądu

Zmiany w rozliczeniach mogą wynikać jedynie ze zmiany taryfy dystrybutora energii elektrycznej. Za dystrybucję energii dla grup G podwyżka cen wyniesie średnio 3,1 proc.

Oznacza to, że rachunki gospodarstw domowych (grupa G11) mogą wzrosnąć od 56 gr do 1,82 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię elektryczną będzie odpowiednio wyższy.

OperatorWzrost ceny za dystrybucję w grupie G11Wzrost ceny za dystrybucję w grupie G12
TAURON 0,65 - 1,45 zł1,24 - 1,46 zł
ENEA1,27 zł2,10 zł
Energa1,82 zł2,80 zł
PGE0,81 - 1,02 zł1,31 - 3,93 zł
innogy Stoen0,56 zł0,86 zł

W 2019 roku mieliśmy do czynienia z tzw. ustawowym zamrożeniem cen na poziomie z czerwca 2018 roku. W konsekwencji w powszechnej ocenie ceny nie wzrosły. Dotyczy to jednak wyłącznie ich nominalnego poziomu w rozliczeniach z odbiorcami, a nie rynkowych stawek.

- To, że odbiorcy końcowi na swoich rachunkach za energię elektryczną nie widzieli większych kosztów energii to zasługa „zamrożenia cen”, które zostało wprowadzone przez ustawodawcę jako rozwiązanie wyjątkowe – tłumaczy Rafał Gawin, prezes URE. – Jednak nie oznacza to, że koszty realnie ponoszone przez przedsiębiorstwa energetyczne pozostały na niezmienionym poziomie w 2019 roku. Wprost przeciwnie, ustawowe wprowadzenie systemu rekompensat było spowodowane tym, że ceny energii rosły, a rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych (sprzedawców) miały pokryć różnicę pomiędzy rzeczywistymi wyższymi kosztami a niezmienionymi cenami dla odbiorców końcowych - dodaje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 90

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stalyprad

Z jednej strony szykują się podwyżki prądu z drugiej rząd uruchomił dofinansowanie instalacji fotowoltaiki, program mój prąd, chyba warto korzystać z takich programów i nie martwić się cenami prądu.

Na www.solartime.pl można oszacować zwrot z inwestycji.

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

P
PRZEDSTAWICIEL LUMI PGE

Grupa PGE jedno z największych polskich przedsiębiorstw sektora energetycznego w Polsce. Lumi jest częścią Grupy Kapitałowej PGE - to polska marka, która powstała z myślą o mieszkańcach Warszawy. Jej celem jest sprostanie wymaganiom mieszkańców stolicy i pokazanie im, że zmiana sprzedawcy prądu może być łatwa, przyjemna oraz pełna korzyści.

To prosta oferta, w której my zrobimy wszystko za Ciebie, a Ty po prostu ciesz się tanią energią od Lumi.

Najważniejsze w niej to:

-tylko 0,33 zł za kWh energii

-energia przez 3 miesiące ZA DARMO (0 zł za kWh),

-brak podwyżek cen prądu! Dajemy Ci gwarancję stałej ceny przez okres 24 miesięcy,

-kompleksowa umowa na sprzedaż energii i jej dystrybucję,

-jedna prosta i czytelna faktura,

-płatności w cyklu miesięcznym.

W skrócie: prosto, tanio i 3 miesiące za darmo!

Wystarczy odwiedzić nasz oddział, który znajduje się w Hali Mirowskiej 1 lok. 109. Kompleksową umowę podpiszesz szybko i sprawnie z naszym doradcą, który załatwi za Państwa wszelkie formalności. Nasz konsultant na podstawie Państwa faktur wyliczy realne zużycie energii oraz oszczędności płynące z podpisania umowy z nową marką Lumi.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych do kontaktu z Lumi PGE pod numerem telefonu 22 100 83 83.

Umowę podpiszesz z nami na miejscu

Hala Mirowska 1/109

00-138 Warszawa

P
PRZEDSTAWICIEL LUMI PGE
11 stycznia, 15:54, Ja:

Z tego co wiem to w taryfie g11 cena 1kwh kosztuje 0.59 gr więc pytanie ile po podwyżce za 1kwh te średnie nikomu nie są potrzebne.

Witam! Serdecznie zapraszam

AUTORYZOWANY PUNKT LUMI PGE HALA MIROWSKA 1 LOK 109

Grupa taryfowa G11 O.33 gr za kwh przez cały okres trwania umowy czyli dwa lata plus 3 darmowe miesiące za zużycie

Oferta skierowana dla mieszkańców Warszawy

n
notak

Cena na kwh jest dęta. Ważniejsza jest opłata abonamentowa - to tam są prawdziwe podwyżki za prąd. Przykład? Proszę bardzo.

Rok 2019 - opłata abonamentowa 6 zł za 1 miesiąc.

Rok 2020 - opłata abonamentowa 18.50 zł za 1 miesiąc.

G
Gość
29 grudnia 2019, 12:17, Pokotomek:

Kopaczowa podpisała pakt klimatyczny czy morawiecki? Unia podwyższyła z 5 do 25 euro za tonę co2 czy pis?

6 stycznia, 18:39, Gość:

I znów ruski trol, pakiet klimatyczny został podpisany przez Lecha Kaczyńskiego.

ciebie nawet trolem nie można nazwać, bo jesteś zwykłym debilem, cieniasem i agentem antypolskim, który zafałszowuje historię ostatnich dekad. A przypominasz sobie fakt złożenia skargi na rząd przez europosłów PO-KO w zeszłym roku, za stosowanie "niedozwolonej" pomocy dla ludzi w związku z NIEUCHRONNĄ PODWYŻKĄ CEN ENERGII, kosztem przedsiębiorstw energetycznych w latach 2018 i 2019

G
Gość
6 stycznia, 16:48, Gość:

Czytając te komentarze jednego nie rozumiem, po co jest tyle chamstwa, a po drugie w październiku będzie kolejna podwyżka o 10 zł na miesiąc a czy to nie PiS przed wyborami obiecal że nie będzie podwyżki cen prądu, no tak ale to było przed a teraz jest po wyborach i co dziwne poparcie dla PiS nie spada

14 stycznia, 21:53, Gość:

Takich mamy ludzi w pl.

Witam powiem tak te ceny są z tego ze UE nakłada na Polskę za smog a wiadomo wyprodukowanie energii w Polsce w większości zależna jest od węgla i zakłady produkujące energie elektryczną muszą ponosić koszta tych kar ale ze swojej kieszenie nie płaci więc podnosi koszta zwykłym obywatelom i ci płacą za smog a wiadomo jak coś jest drogie to mniej się z tego korzysta i tą myślą się kierują producenci energii ale zapominają że od tego zależne są zakłady przemysłowe jak i firmy prywatne i jak ci muszą więc płacić za prąd to i podnoszą seny swoich produktów i z czasem przyjdzie nam się wrócić do pieca kaflowego aby w zimę taniej się ogrzewać młyny zaczną korzystać nie z maszyn a z koła napędzanego wodą masaże zaczną ręcznie maszynkami kręcić kiełbasy żeby było taniej bo jak tak dalej będą rosnąć ceny to ludzie przestaną kupować bo będzie za drogo i wracać na wieś i sami będą hodować wyrabiać kiełbasy a potężny przemysł co płaci takie podatki i utrzymuję tych co się sprzeczają w ławach sejmowych i tych na kromkę chleba stać nie będzie ale Polacy podziękujmy ładnie naszej kochanej Unii Europejskiej że nam taką przyszłość szykuje ale wiecie co ciekawe że są kraje co produkują więc emisji spalin ale tymi się nie interesują kar nie nakładają no zwolennicy UE podziękujmy tym Polakom co tam siedzieli i tak działają na naszą korzyść a przede wszystkim panu Tuskowi że tak dzielnie dba o Polskie interesy i się wstawił jak UE chciała karać Polskę i ją tak bronił a jak kończy się jego kadencja to powraca z książką i co on myśli że ludzie nie pamiętają że zamiast nas bronić to jeszcze Polskę pogrążał i dobijał dziękujemy panie Donaldzie.

R
R oberttt

Witam powiem tak te ceny są z tego ze UE nakłada na Polskę za smog a wiadomo wyprodukowanie energii w Polsce w większości zależna jest od węgla i zakłady produkujące energie elektryczną muszą ponosić koszta tych kar ale ze swojej kieszenie nie płaci więc podnosi koszta zwykłym obywatelom i ci płacą za smog a wiadomo jak coś jest drogie to mniej się z tego korzysta i tą myślą się kierują producenci energii ale zapominają że od tego zależne są zakłady przemysłowe jak i firmy prywatne i jak ci muszą więc płacić za prąd to i podnoszą seny swoich produktów i z czasem przyjdzie nam się wrócić do pieca kaflowego aby w zimę taniej się ogrzewać młyny zaczną korzystać nie z maszyn a z koła napędzanego wodą masaże zaczną ręcznie maszynkami kręcić kiełbasy żeby było taniej bo jak tak dalej będą rosnąć ceny to ludzie przestaną kupować bo będzie za drogo i wracać na wieś i sami będą hodować wyrabiać kiełbasy a potężny przemysł co płaci takie podatki i utrzymuję tych co się sprzeczają w ławach sejmowych i tych na kromkę chleba stać nie będzie ale Polacy podziękujmy ładnie naszej kochanej Unii Europejskiej że nam taką przyszłość szykuje ale wiecie co ciekawe że są kraje co produkują więc emisji spalin ale tymi się nie interesują kar nie nakładają no zwolennicy UE podziękujmy tym Polakom co tam siedzieli i tak działają na naszą korzyść a przede wszystkim panu Tuskowi że tak dzielnie dba o Polskie interesy i się wstawił jak UE chciała karać Polskę i ją tak bronił a jak kończy się jego kadencja to powraca z książką i co on myśli że ludzie nie pamiętają że zamiast nas bronić to jeszcze Polskę pogrążał i dobijał dziękujemy panie Donaldzie.

J
JaM

W państwie PiS, nie ważne wyliczenia, ważne UMOTYWOWANIE

G
Gość
6 stycznia, 16:48, Gość:

Czytając te komentarze jednego nie rozumiem, po co jest tyle chamstwa, a po drugie w październiku będzie kolejna podwyżka o 10 zł na miesiąc a czy to nie PiS przed wyborami obiecal że nie będzie podwyżki cen prądu, no tak ale to było przed a teraz jest po wyborach i co dziwne poparcie dla PiS nie spada

Takich mamy ludzi w pl.

G
Gość

Obecnie rozsyłane są aneksy z Innogy na EKO energię znów dają kasę i zachęcają do podpisania umowy .

Przecież to jakaś masakra jak w przedszkolu tu ci dają a potem 3 razy tyle zabiorą ,że ludzie łapią się na to.

Z
Zenek

Pełne ceny prądu za 1 kWh w Polsce i Europie są tutaj. Sprawdź >>> http://www.wykop.pl/ramka/5283973/po-ostatniej-podwyzce-cen-pradu-pge-srednia-cena-1-kwh-w-polsce-wynosi-0-61-zl/

J
Ja

Z tego co wiem to w taryfie g11 cena 1kwh kosztuje 0.59 gr więc pytanie ile po podwyżce za 1kwh te średnie nikomu nie są potrzebne.

Ż
Życzenia

Panie redaktorze A nie prościej napisać cenę 1kwh po podwyżce i przed po Co ta średnia

P
Pipio
2 stycznia, 15:44, Teve:

Podziękujcie KOPACZOWEJ za to że Ewa Kopacz po podpisaniu Pakietu Klimatycznego - na szczycie w Brukseli w 2014 była spokojna że prąd po 2019r zdrożeje. Gdyby nie podpisała tego bubla nie było by dzisiaj tego bicia piany.

6 stycznia, 18:37, Gość:

Ile razy trzeba powtarza że tzw. Pakiet klimatyczny podpisał Lech Kaczyński - więc nie kłam ruski trolu.

Sam jesteś ruskim trolem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3