Ceny prądu. Co nas czeka w 2022 r.?

Materiał informacyjny Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej
Udostępnij:

Ceny energii elektrycznej na rynkach hurtowych całej Europy w 2021 r. odnotowały znaczące wzrosty i nic nie zapowiada ich spadku. W bezpośredni sposób przekłada się to na koszty dla przedsiębiorstw, pośrednio wpływa również na wysokość taryf dla gospodarstw domowych, które zapłacą za prąd w 2022 r. więcej niż dotychczas.

Jak duże będą to podwyżki? Z czego wynikają? W jaki sposób możemy szukać oszczędności w opłatach za prąd? Odpowiadamy na kluczowe pytania związane z cenami energii i jej zużywaniem.

Dlaczego ceny energii rosną?

Gwałtowny wzrost cen energii spowodowany jest kilkoma czynnikami. Najbardziej istotny to wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Elektrownie węglowe, ale również m.in. gazowe, zobowiązane są do zakupu uprawnień do emisji CO2. Im wyższa cena uprawnień, tym wyższy koszt wytworzenia energii elektrycznej.

Do 2017 r. ceny uprawnień do emisji CO2 były bardzo niskie (na poziomie 5–6 euro za tonę). Od czterech lat ich notowania systematycznie i gwałtownie rosną. W 2019 r. sięgnęły 30 euro za tonę. Marzec 2020 r. i pandemia COVID-19 spowodowała nagłą przecenę i spadek cen o połowę. Było to jednak chwilowe. Ożywienie gospodarcze w 2021 r. sprawiło, że ceny uprawnień do emisji CO2 ponownie zaczęły rosnąć i to radykalnie. W styczniu 2021 r. za tonę trzeba było zapłacić ok. 30 euro, natomiast w grudniu aż 90 euro!

JAKI WPŁYW MA KOSZT UPRAWNIEŃ DO EMISJI NA CENĘ 1 MWH PRĄDU?

Wraz ze wzrostem cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, rośnie ich udział w koszcie produkcji energii. Obecnie w Polsce stanowi to aż 59% jednostkowej ceny 1 MWh prądu. Warto zaznaczyć, że pozostałe składniki ceny prądu to:

 • koszty związane z inwestycjami w OZE i efektywność energetyczną wynikające z polityki energetycznej UE (około 8%);
 • koszty związane z produkcją energii (około 25%);
 • koszty własne sprzedawcy energii (około 6%);
 • marża sprzedawcy energii (około 1%);
 • akcyza (około 1%).

Ile faktycznie zapłacimy za prąd w 2022 r.?

Podwyżki cen prądu dotyczą większości państw europejskich i nie są wyłącznie domeną rynku energii w Polsce. Mimo wysokich wzrostów cen hurtowych, gospodarstwa domowe w Polsce mogą liczyć na stosunkowo niewielkie podwyżki w I kwartale 2022 r. i jedynie nieco większe w kolejnych miesiącach.

Cena prądu odpowiada za około połowę wartości miesięcznego rachunku za energię elektryczną. Taryfy dla gospodarstw domowych muszą być zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W grudniu zdecydował on, że podwyżki w 2022 r. spowodują średni wzrost comiesięcznej opłaty za energię elektryczną o 24%, tj. o ok. 21 złotych miesięcznie. Jednak dzięki osłonowym działaniom rządu w I kwartale 2022 r. będą one mniejsze.

Obniżenie podatku VAT do poziomu 5% i zerowa akcyza dla gospodarstw domowych spowodują, że przeciętne gospodarstwo domowe w grupie taryfowej G11 przy zużyciu energii na poziomie 1,8 MWh, zapłaci od stycznia do marca jedynie o około 6 zł więcej miesięcznie w stosunku do roku 2021!

Jak oszczędzać energię?

„Jak szacuje GUS, w ostatnim dziesięcioleciu Polacy zwiększyli zużycie energii elektrycznej blisko o 1/3. Korzystamy z coraz większej liczby urządzeń: telefonów, laptopów czy tabletów. Co więcej, wielu z nas zostawia zapalone światło w pomieszczeniach, w których nie przebywa w danej chwili. Mamy też bardzo dużo urządzeń, które w trybie stand by pracują przez całą noc. Pobierają one 5, czasami 10 proc. mocy danego odbiornika, co w skali miesiąca daje całkiem sporą wartość. Straty generuje też stale podpięta do gniazdka ładowarka od telefonu czy laptopa.” – dr hab. Mariusz Ruszel, Politechnika Rzeszowska, źródło: money.pl

O ile, na ceny prądu nie mamy wpływu, o tyle na jego zużycie jak najbardziej. Do łatwych do wprowadzenia w życie zmian przynoszących realne korzyści należą m. in.:

 • zmiana oświetlenia na LED-owe, które zużywa zdecydowanie mniej energii i rzadziej podlega wymianie;
 • niepozostawianie otwartej lodówki, niewkładanie do niej gorących potraw – wyrównanie temperatury pochłania energię elektryczną;
 • gotowanie wyłącznie potrzebnej ilości wody czy podgrzewanie potrzebnej ilości potraw;
 • sterowanie bojlerem tak, żeby podgrzewał wodę wyłącznie wtedy, kiedy jest potrzebna;
 • zakup sprzętów o wysokiej klasie energetycznej (najlepiej A);
 • odłączanie z gniazdek nieużywanych urządzeń z funkcją standby – tylko wówczas nie pobierają one prądu.

Nie wpłyniemy na cenę 1 MWh energii elektrycznej, ale możemy bez specjalnych wyrzeczeń zużywać jej mniej. Tym bardziej, że sytuacja i trendy panujące w światowej energetyce nie zapowiadają tego, że ceny prądu będą spadać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceny prądu. Co nas czeka w 2022 r.? - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie