Ceny prądu w Polsce zostaną zamrożone w 2023 roku. Sejm przyjął ustawę

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Sejm przyjął ustawę zamrażającą ceny prądu w 2023 roku.
Sejm przyjął ustawę zamrażającą ceny prądu w 2023 roku. Ludwik Kostus/Polska Press
Ustawa zakładająca zamrożenie cen prądu została w czwartek 29 września przyjęta przez Sejm. Wprowadzone w niej zmiany umożliwią m.in. złożenie drogą elektroniczną wniosku o zwiększenie limitu przez uprawnione do tego osoby.

Podczas czwartkowych obrad Sejm przyjął ustawę zamrażającą ceny prądu na poziomie z 2022 roku. Poparło ją 387 posłów, 1 był przeciw, a 26 wstrzymało się od głosowania. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Posłowie odrzucili poprawki złożone przez opozycję, zakładające m.in. podniesienie limitów zużycia prądu objętych niższą ceną, uwzględnienie małych firm i organizacji pozarządowych lub zróżnicowanie limitu zależnie od liczby członków w gospodarstwie domowym.

Wcześniej Sejmowa Komisja Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej z kilkoma poprawkami. Wprowadzone ostatnio zmiany umożliwiają składanie oświadczeń elektronicznych gospodarstwom ze zwiększonym limitem zużycia energii, czyli rolnikom, osobom niepełnosprawnym, a także posiadaczom Karty Dużej Rodziny.

Zamrożenie cen prądu – ile zapłacimy?

Ustawa zakłada zamrożenie cen prądu do limitu 2 MWh dla gospodarstw domowych w 2023 roku. W przypadku, gdy w gospodarstwie mieszkają osoby niepełnosprawne, limit ten wyniesie 2,6 MWh, natomiast rolnicy i osoby z Kartą Dużej Rodziny po złożeniu odpowiedniego wniosku będą mogły ten limit zwiększyć aż do 3 MWh.

Zdaniem ustawodawcy ogłoszony limit 2000 kWh to mediana średniego zużycia prądu w gospodarstwach domowych w 2020 roku. Jak informował GUS, podobną wartość zużycia energii elektrycznej odnotowano w ubiegłym roku. Wtedy średnia wartość w mieście wynosiła 1742 kWh, natomiast na obszarach wiejskich – 2452 kWh.

Jeśli dane gospodarstwo przekracza wybrane limity, może skorzystać z zamrożonych stawek do poziomu określonego w ustawie. Powyżej tej wartości obowiązywać będą stawki ustalone na dany rok. Ulga nie obejmie odbiorców, którzy zmienili sprzedawcę energii i zawarli z nim umowę na stałe ceny za obrót energią w 2023 roku.

Na dodatkowy rabat mogą liczyć najbardziej oszczędne osoby, które w okresie od 1 października br. do końca grudnia 2023 roku zmniejszą zużycie energii w gospodarstwie o co najmniej 10 procent w porównaniu do okresu od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. W tej sytuacji spółka energetyczna doliczy 10-procentowy rabat do rachunków.

Opozycja chce zwiększenia limitów

W środę podczas sejmowej debaty poprawki złożyły również partie opozycyjne. Poseł KO Krzysztof Gadowski zaproponował, by ustawą objąć też średnie i małe przedsiębiorstwa, a dla osób niepełnosprawnych zwiększyć limit do 3,6 MWh.

Zdaniem Lewicy limit zużycia energii elektrycznej powinien wzrosnąć do 3 MWh dla każdego gospodarstwa domowego. Wyższy limit w wysokości 5 MWh został zaproponowany przez Polską 2050 i miałby dotyczyć gospodarstw, gdzie wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt medyczny, taki jak respiratory. Ustawie sprzeciwia się natomiast Konfederacja, podkreślając, że takie dodatki napędzają inflację i skorzystają z nich głównie osoby mieszkające samotnie.

Dodatek elektryczny – jaka będzie wysokość?

Ustawa, którą zajmowali się posłowie, zakłada również przyznanie specjalnego dodatku gospodarstwom domowym ogrzewanym prądem. Warunkiem umożliwiającym odebranie funduszy jest zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB-u.

Wysokość dodatku uzależniona będzie od wysokości rocznego zużycia prądu:

  • 1000 zł – zużycie 5 MWh w 2022 roku
  • 1500 zł – zużycie powyżej 5 MWh w 2022 roku.

Wnioski można składać od 1 grudnia br. do 1 lutego przyszłego roku. Dofinansowanie będzie wypłacane do 31 marca 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny prądu w Polsce zostaną zamrożone w 2023 roku. Sejm przyjął ustawę - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska