Certyfikaty dla hitów turystycznych Opolszczyzny przyznane

Redakcja
Coraz więcej turystów w pałacu w Mosznej
Coraz więcej turystów w pałacu w Mosznej arch. pałacu
Najważniejszy jest pomysł, potem współpraca przy jego realizacji. Samą - nawet bardzo atrakcyjną architekturą czy legendą – turysty nie przyciągniemy – mówią specjaliści na Kongresie Turystycznym, który dziś i jutro odbywa się w Krasiejowie.

Kongres rozpoczął się od ogłoszenia wyników konkursu "Na najlepszy produkt turystyczny Opolszczyzny" i wręczenia certyfikatów Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Przyznano je: Zamkowi w Mosznej, Parkowi Miniatur Olszowa, Jarmarkowi Cysterskiemu (dla Urzędu Gminy Jemielnica), spływom kajakowym Opolska Przygoda oraz ofercie turystycznej "Prudnicka granica cudów" – niezapomniana przygoda w Górach Opawskich” (dla Urzędu Miejskiego w Prudniku).

- Turystyka wymaga elastyczności i ciągłego dostosowywania ofert tak, aby trafić w gusta zwiedzających – mówi Łukasz Kosiński z Zamku w Mosznej – Właśnie wprowadziliśmy ofertę zwiedzania zamkowych wież, do tej pory niedostępnych dla turystów. Wcześniej uruchomiliśmy w Mosznej szkołę wzorowaną na harrypoterrowskiej szkole czarodziejów, poza tym stale organizujemy koncerty, venty, nocne zwiedzania. Turystę wciąż trzeba kusić.

- W tym roku jury miało sporo pracy, było w czym wybierać – mówi dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Piotr Mielec – Na konkurs nadeszło aż 30 zgłoszeń. Były bardzo różnorodne i pokazały, że coraz więcej osób czy instytucji stawia na opolską turystykę.

Na przykład konkursowemu jury bardzo do gustu przypadła oferta spółdzielni socjalnej Perunica z Byczyny (oferta otrzymała jedno z wyróżnień). - Nasz pomysł to Republika Byczyńska, której elementem jest gra terenowa, podczas której turysta odnajduje w Byczynie tajemne miejsca i skrytki z informacjami o legendach i ciekawostkach związanych z naszym miastem – mówi Anna Jurczyk Miżejewska ze spółdzielni.

Stanisław Rakoczy, prezes OROT, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podkreśla: - Mamy już parę produktów turystycznych, które stały się hitem: to kompleks Juraparku i Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie, to Zamek w Mosznej. Opolskie jest atrakcyjne zarówno dla tzw. turystów sentymentalnych, jak i dla rodzin, które odkryły uroki turystyki weekendowej, nie chcą stać godzinami w korkach na autostradach, tylko szybko dojechać do celu i cieszyć się urokami przyrody, legendami i historią zabytków. Ja sam wciąż lubię zajrzeć w wolnej chwili do Mosznej lub pospacerować nad jeziorami turawskimi.

Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny - wyróżnienia:

Kapituła Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny postanowiła dodatkowo wyróżnić następujące produkty:
- Republika Byczyńska - niecodzienna trasa turystyczna
(dla Spółdzielni Socjalnej „Perunica” za innowacyjne i atrakcyjne dla odbiorcy podejście do promocji turystycznej)
- Rowerem po szlaku dąbrowskim
(dla Urzędu Gminy Dąbrowa za pomysłowość i innowacje w promocji szlaku turystycznego na terenach wiejskich poprzez produkt turystyczny)
- Port Jachtowy Krapkowice – miejsce gdzie wolno płynie czas...
(dla Stowarzyszenia Port Jachtowy Krapkowice za zaangażowanie i profesjonalizm w rozwoju turystyki na rzece Odrze poprzez produkt turystyczny)
- Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej „Kropka"
(dla Urzędu Miejskiego w Głuchołazach za konsekwencję i skuteczność w budowie marki miejsca poprzez wydarzenie)

Kapituła Konkursu zdecydowała też, że do etapu ogólnopolskiego zostaną zgłoszone następujące produkty turystyczne:
- Zamek w Mosznej
- Park Miniatur Olszowa – prawdziwe dzieła sztuki na wyciągnięcie ręki
- Prudnicka granica cudów – niezapomniana przygoda w Górach Opawskich

Będą one walczyć o certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska