Chadziaje do pieca. Odwet za skandaliczny napis w Zębowicach...

  Chadziaje do pieca. Odwet za skandaliczny napis w Zębowicach [zdjęcia, film]

  Mirosław Dragon

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Napis spotkał się z równie skandalicznym odwetem.

  Napis spotkał się z równie skandalicznym odwetem. ©Mirosław Dragon

  Prokuratura Rejonowa w Oleśnie wszczęła śledztwo w sprawie skandalicznego napisu w Zębowicach. Napis już spotkał się z równie skandalicznym odwetem.
  Napis spotkał się z równie skandalicznym odwetem.

  Napis spotkał się z równie skandalicznym odwetem. ©Mirosław Dragon  W tym tygodniu Prokuratura Rejonowa w Oleśnie wszczęła śledztwo w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych w Zębowicach.

  Chodzi o skandaliczny napis na ścianie jednego z domów: "Chadziaje do pieca!". Jego autorem jest 23-letni Dariusz M., mieszkający w tym domu.

  Publiczne nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym to przestępstwo z artykułu 256. kodeksu karnego. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności.

  Chadziaj to potoczna i pejoratywna nazwa napływowego mieszkańca Śląska (rdzenny Ślązak to hanys).

  Dariusz M. zapewnia jednak, że jego napis nie ma nic wspólnego z nawoływaniem do nienawiści.

  - Byłem bardzo zdziwiony, że przez ten napis zrobiła się taka awantura - mówi 23-latek. - Tak naprawdę ten napis skierowany jest tylko do mojego ojca i jego konkubiny.

  - W tej rodzinie nie dzieje się dobrze i jak tylko pojawił się ten napis, domyśliłem się, że chodzi o kłótnię w domu - mówi jeden z mieszkańców Dobrodzienia, znający dobrze Darka. - Najgorsze jest to, że z tego może się zrobić kolejna wojna polsko-niemiecka. Wydawało mi się, że podziały na hanysów i chadziajów to przeszłość, a teraz znowu niektórzy robią z tego sprawę polityczną. Jak jeszcze przyjedzie tutaj jakaś ogólnopolska telewizja, to zaraz pójdzie przekaz, że na Śląsku mieszka ukryta opcja niemiecka.

  - Nie róbcie nam tutaj drugiej Jugosławii! - apeluje starszy mieszkaniec Zębowic, którego spotkaliśmy na ulicy Tulipanów, gdzie stoi dom z feralnym napisem na ścianie.

  Mieszkańcy Zębowic najbardziej boją się tego, że ich wieś będzie teraz kojarzona z waśniami polsko-niemieckimi.

  - Jeszcze zjadą się tutaj narodowcy i z głupiego wybryku młodego chłopaka zrobi się coś poważnego - obawia się mieszkanka Zębowic.

  Skandaliczny napis już spotkał się z równie skandalicznym odwetem.

  Nieznani sprawcy wybili szyby w domu i w samochodzie Dariusza M., oblali ścianę farbą i wymalowali na elewacji swastyki, symbole satanistyczne oraz wulgarne napisy. Połamali płot i wrzucili do ogródka butelki po alkoholu.

  - Wiem nawet, kto to był, sprawcy byli z Zębowic - twierdzi poszkodowany.

  Sprawcy nie zostali jeszcze ustaleni.
  - Prowadzimy postępowanie, wandale odpowiedzą za niszczenie cudzej własności - mówi Grzegorz Siwiaszczyk, szef Komisariatu Policji w Dobrodzieniu.

  W sprawie napisu są prowadzone w sumie trzy śledztwa. Trzecie dotyczy zniszczenia domu ojca przez Dariusza M. przez namalowanie na elewacji napisu sprayem.

  Mieszkańcy Zębowic podkreślają, że napis jest wybrykiem znanego z trudnego charakteru 23-latka, ale na co dzień w tej śląskiej gminie polscy i niemieccy mieszkańcy żyją w zgodzie.

  Zębowice były jedną z pierwszych gmin, które uczyły regionalizmu. W centrum wsi stoi Dom Spotkań Polsko-Niemieckich, gdzie od kilku lat organizowane są Śląskie Biesiady Literackie. Na jednej z biesiad gościł słynny śląski reżyser Kazimierz Kutz.

  - Protest autochtonów przeciwko napływowej ludności to bardzo stary lokalny konflikt, ale dzisiaj mówić o chadziajach i hanysach można co najwyżej w formie żartu - mówi Kazimierz Kutz. - Jeśli zaś ktoś wysyła jeszcze kogoś do pieca, to jest to dowód psychicznej dewiacji.

  - Próbowałem już zmyć ten napis myjką wysokociśnieniową, ale nie da się tego zrobić - mówi Dariusz M. - Wnajbliższych dniach napis zostanie zamalowany.

  Na razie jednak pan Darek poprawił na ścianie tylko... błąd ortograficzny. Dopisał z przodu literkę "C" i wyraz "chadziaje" jest teraz napisany poprawnie.

  - Ktoś mi zwrócił uwagę, że jak już piszę, to mam przynajmniej błędów nie robić - przyznaje 23-latek z Zębowic.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej NTO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej NTO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Szukasz architekta? A może kosmetyczki? Sprawdź mapę handlu i usług (Materiał Partnera)

  Szukasz architekta? A może kosmetyczki? Sprawdź mapę handlu i usług (Materiał Partnera)