Projekt został zgłoszony przez trzy opolskie radne Alicję Wiśniewską, Annę Tabisz i Urszulę Zajączkowską z klubu prezydenta Wiśniewskiego.
W uchwale zapisano sześć zadań, które będą stały przed komisją. Po pierwsze ma być zbadana sytuacja kobiet powracających do pracy z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego w miejskich jednostkach organizacyjnych i miejskich spółkach komunalnych.
W kolejnych punktach zakłada się podjęcie współpracy z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się prawami kobiet oraz zainicjowanie działania informacyjnych i edukacyjnych w różnych obszarach życia społecznego dotyczących praw kobiet i przyjmowanie informacji dotyczących łamania praw kobiet. Mają także być poczynione kroki w stronę stworzenia Centrum Praw Kobiet w Opolu.
Uchwała przewiduje również opracowanie dobrych praktyk i postępowań związanych z równouprawnieniem kobiet i ich rekomendowanie do wdrożenia w miejskich jednostkach organizacyjnych i miejskich spółkach komunalnych.
Ostatnim z zadań jest zainicjowanie działań zmierzających do wprowadzenia zmiany w ustawie o samorządzie gminnym, dzięki czemu w treści ślubowania będzie dopuszczalne użycie formy żeńskiej, czyli „radna”.
Pracom komisji będzie przewodziła Alicja Wiśniewska. Wiceprzewodniczącą została Anna Tabisz. W skład komisji weszły również radne Elżbieta Bień, Barbara Kamińska, Jolanta Kawecka, Elżbieta Kurek, Urszula Zajączkowska. Jak zapewniała radna Wiśniewska, zaproszenie do pracy w komisji otrzymali wszyscy radni.
– Komisja będzie ponad podziałami, działającą na rzecz kobiet w mieście Opolu. Głównym celem komisji będzie zmniejszenie istniejących nierówności społecznych, projektowanie obrazu społeczeństwa obywatelskiego oraz eliminowanie dyskryminacji ze względu na płeć, a także zwiększenie szacunku dla ról pełnionych przez kobiety w społeczeństwie.
Radny Przemysław Pospieszyński (PO) zadeklarował, że nie jest przeciwny powstaniu komisji, ale zadał pytanie o planowany efekt końcowy prac zespołu oraz sposób kontrolowania spółek i jednostek miejskich.
– Czy będziecie wzywać Państwo przed komisję dyrektorów? – pytał radny. – Trochę to wygląda jak komisja rewizyjna w formie nowej komisji. Jak panie chcą to rozwiązać formalnie?
Radna Wiśniewska nie wskazała konkretnych rozwiązań, które będą zastosowane. W enigmatycznej odpowiedzi stwierdziła:
- Komisja powstaje celem przejścia przez te sześć punktów, czyli podjęcia działań w tych punktach.
Radna powiedziała, że po zakończeniu prac nie powstanie jeden dokument będący zbiorem dobrych praktyk. Po czym po chwili uzależniła efekt końcowy od decyzji zespołu.
- To będzie kwestia, która zostanie ustalona przez wszystkie członkinie komisji – zakończyła.
W toku głosowania 20 radnych opowiedziało się za powołaniem komisji. Nie było głosów przeciwnych. Wstrzymało się 3 radnych.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?