Chcą dbać o prawa kobiet. Rada Miasta Opola powołała komisję doraźną

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Podczas czwartkowej (26 maja) sesji Rady Miasta Opola powołano Komisję doraźną ds. podjęcia działań na rzecz równouprawnienia kobiet w Opolu. Projekt został przyjęty większością głosów rajców, choć wskazanie oczekiwanych efektów prac zespołu okazało się niełatwym zadaniem.

Projekt został zgłoszony przez trzy opolskie radne Alicję Wiśniewską, Annę Tabisz i Urszulę Zajączkowską z klubu prezydenta Wiśniewskiego.

W uchwale zapisano sześć zadań, które będą stały przed komisją. Po pierwsze ma być zbadana sytuacja kobiet powracających do pracy z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego w miejskich jednostkach organizacyjnych i miejskich spółkach komunalnych.

W kolejnych punktach zakłada się podjęcie współpracy z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się prawami kobiet oraz zainicjowanie działania informacyjnych i edukacyjnych w różnych obszarach życia społecznego dotyczących praw kobiet i przyjmowanie informacji dotyczących łamania praw kobiet. Mają także być poczynione kroki w stronę stworzenia Centrum Praw Kobiet w Opolu.

Uchwała przewiduje również opracowanie dobrych praktyk i postępowań związanych z równouprawnieniem kobiet i ich rekomendowanie do wdrożenia w miejskich jednostkach organizacyjnych i miejskich spółkach komunalnych.

Ostatnim z zadań jest zainicjowanie działań zmierzających do wprowadzenia zmiany w ustawie o samorządzie gminnym, dzięki czemu w treści ślubowania będzie dopuszczalne użycie formy żeńskiej, czyli „radna”.

Pracom komisji będzie przewodziła Alicja Wiśniewska. Wiceprzewodniczącą została Anna Tabisz. W skład komisji weszły również radne Elżbieta Bień, Barbara Kamińska, Jolanta Kawecka, Elżbieta Kurek, Urszula Zajączkowska. Jak zapewniała radna Wiśniewska, zaproszenie do pracy w komisji otrzymali wszyscy radni.

– Komisja będzie ponad podziałami, działającą na rzecz kobiet w mieście Opolu. Głównym celem komisji będzie zmniejszenie istniejących nierówności społecznych, projektowanie obrazu społeczeństwa obywatelskiego oraz eliminowanie dyskryminacji ze względu na płeć, a także zwiększenie szacunku dla ról pełnionych przez kobiety w społeczeństwie.

Radny Przemysław Pospieszyński (PO) zadeklarował, że nie jest przeciwny powstaniu komisji, ale zadał pytanie o planowany efekt końcowy prac zespołu oraz sposób kontrolowania spółek i jednostek miejskich.

– Czy będziecie wzywać Państwo przed komisję dyrektorów? – pytał radny. – Trochę to wygląda jak komisja rewizyjna w formie nowej komisji. Jak panie chcą to rozwiązać formalnie?

Radna Wiśniewska nie wskazała konkretnych rozwiązań, które będą zastosowane. W enigmatycznej odpowiedzi stwierdziła:

- Komisja powstaje celem przejścia przez te sześć punktów, czyli podjęcia działań w tych punktach.

Radna powiedziała, że po zakończeniu prac nie powstanie jeden dokument będący zbiorem dobrych praktyk. Po czym po chwili uzależniła efekt końcowy od decyzji zespołu.

- To będzie kwestia, która zostanie ustalona przez wszystkie członkinie komisji – zakończyła.

W toku głosowania 20 radnych opowiedziało się za powołaniem komisji. Nie było głosów przeciwnych. Wstrzymało się 3 radnych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska