Chcą dłuższych godzin otwarcia przychodni

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Jeśli lekarz uzna to za konieczne, zastrzyk musi wykonać w domu pielęgniarka środowiskowa.
Jeśli lekarz uzna to za konieczne, zastrzyk musi wykonać w domu pielęgniarka środowiskowa. www.sxc.hu
Udostępnij:
Mieszkańcy z Mokrej chcą, żeby szpital w Białej wykonywał zabiegi pielęgniarskie po godzinie 18.00 oraz w dni wolne.

Który chory ma siły, żeby czasem nawet dwa razy dziennie jechać tyle kilometrów do Prudnika na zastrzyk! - denerwuje się Aniela Biskup z Mokrej w gminie Biała.

Mieszkańcy wsi korzystają z przychodni w sąsiednim Łączniku. Tu także przyjmuje ich pielęgniarka. Po godzinie 18 albo w dni wolne od pracy przychodnia jest nieczynna i wtedy do lekarza z nagłych zachorowaniem albo na zastrzyk trzeba jechać aż do przychodni Optima, w odległym o 20 km Prudniku. Tylko ona bowiem podpisała z NFZ-tem kontrakt na tzw. nocną opiekę medyczną.

- W maju mąż zachorował na grypę - opowiada Aniela Biskup - Prosiliśmy o zastrzyk pielęgniarkę środowiskową, a potem pielęgniarki w szpitalu w Białej. Wszędzie odsyłano nas do Optimy. W najgorszej sytuacji są ludzie starsi i rodzice małych dzieci, którzy nie mają swojego samochodu. Dobrze, że choć na sąsiadów można jeszcze liczyć.
Sołtys Mokrej Karol Biskup na ostatniej sesji poprosił władze gminy, żeby interweniowały w tej sprawie i pomogły uruchomić w Białej dyżur pielęgniarski.

- Nie mamy możliwości technicznych, żeby naszą przychodnię otworzyć dodatkowo w soboty i niedziele - mówi dr Helena Kędzierska, szef niepublicznego ZOZ-u Zdrowie w Białej. - Brakuje nam pielęgniarek i lekarzy, a niektóre zabiegi muszą być wykonywane w obecności lekarza.

Wniosek z urzędu gminy trafił natomiast do dyrektora bialskiego szpitala dr. Zdzisława Juszczyka. W szpitalu i tak stale dyżuruje pełny personel medyczny.

- Decyzja w tej sprawie leży w rękach Optimy, bo to oni mają kontrakt na świadczenie tego rodzaju usług medycznych - mówi dr. Juszczyk - Możemy podpisać z Optimą osobny kontrakt i robić takie zabiegi. Czekamy na ewentualne propozycje od Optimy. Z pewnością będziemy się starali pomóc mieszkańcom.

Opinia

Dr Janina Okrągły, dyrektor ds. medycznych NZOZ Optima:
- Do nas także docierają informacje, że dla pacjentów z bardziej odległych miejscowości powiatu dojazd na zastrzyk do Prudnika jest pewnym problemem.

Nowy rok jest dobrym okresem na wprowadzenie ewentualnych zmian. Możemy rozmawiać o sprawach organizacyjnych, ale wszystko zależy od tego, czy np. przychodnia w Białej chce wykonywać takie zabiegi w porze nocnej. Proszę też pamiętać, że jeśli lekarz uzna to za konieczne, zastrzyk musi wykonać w domu pielęgniarka środowiskowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie