Chcą pomóc sobie sami

Lod
Od piątku w naszym mieście funkcjonuje Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

Jego siedziba mieści się w klubie "Halina" przy ul. Wojciecha. Placówka ma przede wszystkim zintegrować ze sobą całe opolskie środowisko niepełnosprawnych. Szacuje się, że w stolicy województwa mieszka około 5 tysięcy takich osób, choć prawdopodobnie są to dane zaniżone. Duża część niepełnosprawnych zamyka się bowiem ze swoim kalectwem we własnych domach.
- O tym jak wielka jest potrzeba otworzenia, takiego klubu, przekonaliśmy się jesienią ubiegłego roku podczas zorganizowanych w Opolu dni osób niepełnosprawnych - mówi Magdalena Kasprzyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Wówczas okazało się, że niepełnosprawni bardzo potrzebują spotkań, i z innymi ludźmi. Wtedy też narodził się pomysł utworzenia centrum - dodaje.

Opiekę nad działalnością centrum sprawować będzie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Przeniesie on do klubu swój zespół ds. rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Pracownicy MOPR pomagać będą niepełnosprawnym w pokonywaniu wszelkich problemów życiowych, tak jak choćby, usuwaniu barier architektonicznych w ich mieszkaniach czy pośrednictwie w załatwianiu rehabilitacji.
W Centrum powstanie też rada programowa, w skład której mają wchodzić przedstawiciele wszystkich organizacji skupiających osoby niepełnosprawne. - Chcielibyśmy, aby rada działała jak pewnego rodzaju lobby, które będzie oddziaływało na władze miejskie. Na razie o sprawach niepełnosprawnych decydują głównie osoby zdrowe, a to nie zawsze mogą być decyzje słuszne - dodaje dyrektor Kasprzyk.
Centrum ma także spełniać funkcje edukacyjne. Niepełnosprawni będą tam organizować spotkania dotyczące nowych sposobów leczenia czy przepisów odnoszących się do całego środowiska. - Ma to także być miejsce, do którego każdy może przyjść, porozmawiać i napić się dobrej kawy - dodaje Magdalena Kasprzyk.

- Tego rodzaju klubu od dawna w Opolu brakowało - mówi Czesław Smyk, sekretarz Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. - Osoby niepełnosprawne spotykały się do tej pory w niewielkich grupach, zwykle z ludźmi o tych samych schorzeniach. Nie było szerszej integracji wśród niepełnosprawnych. Wielu bardzo często nie wiedziało, gdzie szukać pomocy choćby w kwestiach prawnych. Dzięki centrum to się zmieni - zapewnia.
Uczestnicząca w piątkowym otwarciu wiceprezydent Halina Żyła zapowiedziała, że w centrum powstanie także baza obejmująca ewidencje wszystkich opolskich niepełnosprawnych. - Dzięki temu łatwiej nasi wolontariusze będą mogli dotrzeć do takich osób i określić rodzaj pomocy, której należy im udzielić - kończy dyrektor Kasprzyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska