"Chcemy przywrócić gminie Pokój status uzdrowiska" - rozmowa z wójtem gminy Pokój Barbarą Zając

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Wójt gminy Pokój Barbara Zając.
Wójt gminy Pokój Barbara Zając. Urząd Gminy w Pokoju
O życiu w jednej z najbardziej zalesionych gmin regionu rozmawiamy z Barbarą Zając, wójtem gminy Pokój.

Jakie były Pani początki na stanowisku wójta?

Z Pokojem jestem związana ponad 40 lat. Wcześniej pracowałam w urzędzie, natomiast od 15 lat piastuję funkcję wójta. Mam szczęście, że przez wszystkie kadencje mam wsparcie radnych gminy. Większa część, 70% radnych, to osoby będące ze mną od początku. Pozwala to na ciągłą kontynuację pewnych zamierzeń, planów. Gmina Pokój leży w sercu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, ma piękną historię, walory przyrodnicze i turystyczne, przedwojenny status uzdrowiska. Ma też spore ograniczenia. Nie powstanie tu przemysł, nie powstanie tu duży zakład przemysłowy uciążliwy dla środowiska.

Dlatego postawiliście na zieleń.

Tak. Rozpoczęliśmy prace nad przywróceniem tego, co było przed wojną, kiedy Pokój miał status uzdrowiska. Wiadomo było, że będzie to wymagało wiele pracy. Tak też było. Po uzyskaniu pozytywnych opinii Ministerstwa Zdrowia, Wojewody Opolskiego i Samorządu Województwa Opolskiego zaczęliśmy od przejęcia zabytkowego parku w Pokoju, który nie był naszą własnością. Należał do skarbu państwa, konkretnie Lasów Państwowych. To było ważne, bo żeby otrzymać zewnętrzne środki finansowe, musieliśmy być jego właścicielem. Zadanie to również znalazło się w dokumencie „Strategia Rozwoju Województwa Opolskiego”.

Zmieniliśmy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Pokój, podzieliliśmy sobie miejscowość na strefy A, B, C – z czego strefa A jest uzdrowiskowa. Wybudowaliśmy infrastrukturę, kanalizację sanitarną, a także Ośrodek Edukacji Przyrodniczej i Badań nad Bioróżnorodnością w Ładzy. To wszystko jest za nami. Aktualnie prowadzimy Rewaloryzację części zabytkowego założenia parkowego w Pokoju.

Na jakim etapie jest obecnie sprawa uzdrowiska?

Uniwersytet Wrocławski wspólnie z Politechniką Wrocławską, przeprowadził dla nas badania, na podstawie których potwierdzono obecność wód mineralnych i termalnych. Aby uzyskać status miejscowości uzdrowiskowej, należy spełniać dwa warunki: muszą być zbadane wody pod kątem leczniczym oraz jakość powietrza. Utknęliśmy w miejscu, gdyż nie mamy pieniędzy na przeprowadzenie dalszych badań. Szukamy na to środków. Mamy nadzieję, że w kolejnym Polskim Ładzie będzie szansa na dofinansowanie tego zadania.

Mimo braku statusu uzdrowiska, modernizacja cały czas trwa?

Obecnie trwa rewaloryzacja części zabytkowego założenia parkowego w Pokoju. Realizujemy tam 10 projektów unijnych i 1 rządowy. Cały czas coś się tam dzieje, powstaje wokół tej inwestycji pozytywna energia. Jest duże zainteresowanie, przyjeżdżają do nas masowo ludzie. W weekendy ulice są zakorkowane, bo nie mamy jeszcze przygotowanych parkingów. Mamy je zaplanowane dopiero na przyszły rok. Ludzie przyjeżdżają zobaczyć, jak Gmina Pokój się zmienia.

A to zaledwie 20 km od Opola.

Gmina Pokój to teren atrakcyjny dla każdego turysty i miłośnika wędrówek. Wspaniałe miejsce do spędzania czasu na łonie natury. Atrakcje znajdujące się na naszym terenie można odkrywać i poznawać uprawiając turystykę rowerową, pieszą, samochodową, czy konną .Jest wiele miejsc godnych uwagi i zwiedzenia. Coraz częściej młode pary wybierają sobie nasz Zabytkowy Park na miejsce uroczystości zaślubin. Przy świątyni Matyldy udzielałam ślubu parze z Opola. Jest tam niesamowity klimat, pani młoda miała na głowie piękny wianuszek z kwiatów, piękną suknię w kwiaty.

Proszę opowiedzieć o pozostałych inwestycjach.

Główny nacisk położyliśmy na inwestycje, uważając, że w ten sposób zapewnimy naszym mieszkańcom coraz lepsze warunki życia oraz dalszy dynamiczny rozwój naszej gminy. Rokrocznie udaje się nam zwiększyć budżet gminy, w tym roku jest to 50 mln zł . Z tego 50% przeznaczyliśmy na inwestycje. Jesteśmy gmina biedną „ Janosikową” stąd też duży nacisk kładziemy na pozyskiwanie środków zewnętrznych: unijnych i rządowych. Poprawiamy bezpieczeństwo publiczne poprzez rozwój infrastruktury drogowej, budujemy i uzupełniamy brakujące oświetlenie drogowe, czy inwestujemy w nasze straże pożarne.

Prowadzimy dużą inwestycję rewaloryzację części zabytkowego założenia parkowego w Pokoju. Pozyskaliśmy środki unijne i rządowe na ten cel. Jest to dla nas wszystkich mieszkańców naszej gminy od Zawiści po Ładzę czy Krogulną duża szansa na rozwój. Przeprowadziliśmy pełną termomodernizację budynków użyteczności publicznej (docieplenie ścian, wymiana stolarki, wymian źródeł ciepła na ekologiczne). Budowaliśmy i budujemy pace zabaw, siłownie na powietrzu, boiska Orlik, miejsca integracji dla mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska