Chcesz długo żyć? Tych rzeczy nie rób! Oto największe grzechy przeciwko długowieczności. Sprawiają, że rośnie ryzyko przedwczesnej śmierci

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Na to, jak długo przyjdzie nam być, pracujemy dosłownie każdego dnia. Warto więc wiedzieć, co skraca nam życie – i jak najszybciej wprowadzić odpowiednie zmiany.
Na to, jak długo przyjdzie nam być, pracujemy dosłownie każdego dnia. Warto więc wiedzieć, co skraca nam życie – i jak najszybciej wprowadzić odpowiednie zmiany. millann/123RF
Długość życia zależy od naszych nawyków. Co jednak konkretnie skraca ten czas i sprawia, że umieramy przedwcześnie? Na ten temat przeprowadzono wiele badań. Dzięki nim wiadomo, czego najlepiej nie robić. Oszacowano także, jak konkretne zwyczaje i sytuacje odbierają nam cenne chwile na tym świecie. O długowieczności nie myślmy więc dopiero w pewnym wieku – już od teraz można wiele zdziałać, by zmniejszyć ryzyko zgonu i spędzić więcej lat w dobrym zdrowiu.

Spis treści

Kiedy człowiek się starzeje?

Starzenie się i starość należą do największych współczesnych tabu. Jako biologiczny początek tego procesu określa się 35. rok życia, a więc czas, gdy większość osób czuje się w pełni sił. Możliwości nowoczesnej medycyny i panujący kult młodości sprawiają, że jej granicę przesuwamy coraz dalej, jednak natury nie da się oszukać. Dlatego o zdrowie trzeba dbać od najmłodszych lat i jak najwcześniej zacząć świadomie wybierać, czy każdego dnia pracujemy na wydłużenie życia, czy na jego skrócenie.

Choć kwestia starzenia się dotyczy każdego z nas, na co dzień staramy się nie myśleć o nieuchronnym losie, który nas czeka. To błąd, bo już dziś możemy nie tylko zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób późnego wieku i przedwczesnej śmierci, ale też ograniczyć konieczność martwienia się na zapas o swoje zdrowie.

Od czego zacząć? Od zdobycia wiedzy na temat tego, jak nasz codzienny styl życia wpływa na jego długość. W galerii przedstawiamy 10 czynników, które według badań mają konkretny wpływ na to, ile czasu dane nam będzie spędzić razem z naszymi bliskimi – a także na to, czy zrobimy to we względnym zdrowiu.

Czytaj też: Proste zmiany, niezwykłe efekty. Poznaj 10 sposobów na lepsze życie. Sprawdź, jakie dobre nawyki szybko zaprocentują poprawą samopoczucia

Jaka jest długość życia w Polsce?

Polska jest krajem, gdzie przeciętna długość życia jest niższa niż w większości krajów europejskich. Według danych Eurostat z 2021 r. szacowana oczekiwana długość życia w Polsce to 79,6 lat u kobiet i 71,6 lat u mężczyzn. Średnio dla mieszkańca kraju to 75,5 lat, o oznacza 7. miejsce od końca w zestawieniu państw UE.

Liczby te uległy w ostatnim czasie zmniejszeniu, co miało związek z pandemią COVID-19. Jeszcze w 2019 roku Główny Urząd Statystyczny podawał, że w naszym kraju kobiety osiągają wiek 81,8 lat, natomiast mężczyźni mieli dożywać wieku 74,1 lat. Obecnie jednak długość życia znów się wydłuża, co widać po liczbach GUS podanych w marcu 2023 r. Zmiany dotyczą wszystkich grup wiekowych.

Sprawdź też:

Opracowane przez urząd tablice trwania życia (a dokładniej: tablice średniego dalszego trwania życia) są podstawą do wyliczania emerytur. Pokazują one, ile miesięcy życia ma przed sobą statystyczna osoba w danym wieku. Podano, że dalsza spodziewana długość życia to:

  • dla 60-latka – 254,3 miesięcy (rok temu było to 238,9 miesiąca),
  • dla 65-latka – 210 miesięcy (wcześniej – 196,2 miesiąca).
Na to, jak długo przyjdzie nam być, pracujemy dosłownie każdego dnia. Warto więc wiedzieć, co skraca nam życie – i jak najszybciej wprowadzić odpowiednie zmiany.

Chcesz długo żyć? Tych rzeczy nie rób! Oto największe grzech...

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska