Spis treści
Inwestowanie w mieszkania – czy warto?
Inwestowanie w mieszkania na wynajem to jeden z popularniejszych sposobów na wykorzystanie posiadanych oszczędności.
Rozpoczęcie swojej przygody z inwestowaniem wcale nie jest trudne, choć oczywiście osobie niedoświadczonej może zająć trochę czasu dotarcie do punktu, gdy mieszkanie przynosi regularny zysk. Wielu osobom jednak się udaje, a uzyskiwane kwoty potrafią być całkiem zachęcające.
– W przypadku małych mieszkań przeciętna rentowność netto wyniosła 6,1 proc. [przy wynajmie lokalu przez pełne 12 miesięcy w roku – przyp. red.], co jest odpowiednikiem lokaty bankowej z oprocentowaniem 7,55 proc. Dla średniej wielkości mieszkań było to 5,5 proc. (odpowiednik 6,8 proc.). Z kolei w przypadku dużych lokali rentowność netto wyniosła 4,8 proc. (odpowiednik 6 proc.) – informowali w I kwartale 2023 r. eksperci Expandera i Rentier.io.
Przystępując do inwestowania, trzeba oczywiście pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
- Po pierwsze, zawsze należy liczyć się z ryzykiem, że inwestycja nie wypali, a my stracimy pieniądze.
- Po drugie, nie ma czegoś takiego jak zysk gwarantowany – zyski z wynajmu konkretnego mieszkania zależą od wielu czynników takich jak lokalizacja, koszty napraw i remontów oraz długość okresu najmu.
- Po trzecie, warto bardzo uważać z kupowaniem mieszkań inwestycyjnych na kredyt – założenie, że lokal „sam się spłaci” może okazać się błędne, a wówczas inwestor może wpaść w kłopoty finansowe. Dlatego każdą inwestycję należy poprzedzić dokładną analizą finansową.
Jak zacząć przygodę z inwestowaniem? Ekspert podpowiada
Wszystkim, którzy chcieliby zacząć inwestować w mieszkania, ale nie wiedzą, od czego zacząć, polecamy poniższy wywiad z ekspertem. Na nasze pytania odpowiedział Jakub Mazur, ekspert ds. rynku nieruchomości, inwestor, dyrektor firmy zarządzającej najmem długoterminowym Heaven Zarządzanie Premium.
Jak rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem i czy bardziej opłaca się kupić mieszkanie za gotówkę, czy na kredyt?
Inwestowanie w nieruchomości jest jak najbardziej opłacalne, ale wszystko zależy od indywidualnych możliwości finansowych. Jeżeli pracujemy w dużej firmie przez wiele lat i jesteśmy zatrudnieni na etat, to warto wykorzystać swoją zdolność kredytową. W obecnych czasach oprocentowanie jest dosyć wysokie, jednak ma tendencję spadkową. Od lipca można skorzystać z promocji rządowej, tzw. Bezpiecznego Kredytu 2% – jeśli nie byliśmy przedtem w posiadaniu innego mieszkania. Jest to bardzo korzystna opcja.
W sytuacji, kiedy nie mamy wystarczającej ilości gotówki na zakupienie mieszkania, możemy wykorzystać kredyt jako tzw. „dźwignię finansową”. W takich sytuacjach warto się wspomóc kredytem, w szczególności, że bardziej opłaca się inwestować w zakup większych mieszkań, które można przerobić na mniejsze, co zwiększy zysk – rata kredytu zwykle będzie mniejsza niż przychód z wynajmu nieruchomości. Warto jednak zachować ostrożność i realistycznie oceniać swoje możliwości finansowe.
Czy przy inwestowaniu w nieruchomości warto skorzystać z usług profesjonalistów?
Jak najbardziej tak. Jeśli chcemy zwiększyć zysk z inwestycji w nieruchomości, powinniśmy wspomóc się radą profesjonalistów, ponieważ bez wiedzy o rynku i zagrożeniach taka inwestycja może okazać się nieopłacalna, a nawet możemy na niej stracić. Poznałem ludzi, którzy zainwestowali kwoty około 900 000 tysięcy złotych, a dochód miesięczny z takiej inwestycji wynosił tylko 2 000 złotych. Tę kwotę można było wykorzystać w lepszy sposób.
Dla porównania – nasza firma jako pośrednik zainwestowała w mieszkania o takiej samej wielkości identyczną kwotę. Udało nam się uzyskać czterokrotnie większy miesięczny zysk w porównaniu do wcześniejszej sytuacji, w której zakup nieruchomości został przeprowadzony bez pomocy profesjonalistów. Klient zainwestował więcej w remont i nasze wynagrodzenie, ale ta kwota w ciągu 8 miesięcy się zwróciła. Dzięki wsparciu i wiedzy specjalistów można zarobić znacznie więcej.
Co jest bardziej opłacalne: najem krótko- czy długoterminowy?
Jest to uzależnione od lokalizacji. Mieszkania, które znajdują się blisko centrum i są dobrze zlokalizowane, bardziej opłaca się wynająć na krótki termin, a w tak zwanych sypialniach dużych miast korzystniejszy będzie wynajem długoterminowy.
Czy lepiej wynająć całe mieszkanie, czy pokoje?
To zależy od tego, ile ma się czasu do dyspozycji. Gdy tego czasu jest mało, można skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy, która wynajmuje mieszkania na pokoje. Nasza firma dodatkowo zajmuje się wynajmem pokoi obcokrajowcom, którzy płacą średnio o 20 proc. więcej, a nawet i 30 proc. – to zależy od usług dodatkowych, które im oferujemy.
Ogólnie bardziej opłaca się wynajmować mieszkania na pokoje, jednak trzeba się liczyć z ryzykiem, że mieszkanie zostanie szybciej zniszczone – to też zależy od standardu posiadanego przez nas lokalu. Najlepiej wyremontować mieszkanie i dostosować do wynajmu na pokoje. Dzięki odpowiedniemu dobraniu materiałów możemy przedłużyć żywotność takiego mieszkania. Remont zrobiony w zwykłym standardzie może się nie opłacać, ponieważ materiały mogą szybko się zużyć i zniszczyć.
W jakich lokalizacjach warto kupić mieszkanie?
Na ten temat warto patrzeć z perspektywy przyszłości. Miasta rozwijają się – powstają nowe drogi, ścieżki rowerowe, linie tramwajowe oraz linie metra. Zdarza się, że zakup nieruchomości w ścisłym centrum może okazać się mniej opłacalny z uwagi na ceny mieszkań, które są często wygórowane. Bardziej opłacalne będzie zainwestowanie w mieszkanie w lokalizacji z potencjałem – w przypadku, gdy zależy nam na długoterminowej inwestycji.
Kiedy możemy spodziewać się zwrotu z inwestycji w nieruchomość?
Wszystko zależy od nieruchomości, którą zakupimy. Na rynku dostępne są mieszkania gotowe do wynajmu – które często są już nawet obecnie wynajmowane. Taką nieruchomość można zakupić i od razu po podpisaniu aktu notarialnego na niej zarabiać.
Jeśli chcemy nabyć nieruchomość do remontu, musimy się liczyć z tym, że trzeba ją najpierw wyremontować, następnie urządzić oraz przygotować odpowiednią ofertę pod wynajem i znaleźć najemcę. Przy wynajmie krótkoterminowym na początku musimy liczyć się z mniejszym zyskiem. Świeżo wyremontowane mieszkanie potrzebuje czasu, aby wypozycjonować się w Internecie – potrzeba czasu, aby takie lokum wzbudziło zaufanie wśród przyszłych najemców.
Jaki miesięczny zysk z wynajmu nieruchomości uznaje się za zadowalający?
Średni zysk na wynajmie mieszkania powinien wynieść minimum 10 proc. w skali roku – jest to dobry wynik i zwrot z inwestycji. Przerobione na pokoje do wynajęcia nieruchomości mogą nam przynieść nawet 20 proc. w skali roku. Trzeba pamiętać, że zarabiamy również na wzroście wartości nieruchomości. Czasami zarabiając mniej miesięcznie, możemy zyskać więcej na wzroście ceny apartamentu w dobrej lokalizacji.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?