Chcesz szybko się zaszczepić? Małe punkty szczepień radzą sobie najlepiej

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Koordynatorzy dużych punktów szczepień  stronią od wprowadzania sztywnych reguł dotyczących godzin szczepienia. A brak listy godzinowej w punktach, które codziennie obsługują 500-1000 osób, może spowodować tworzenie się kolejek.
Koordynatorzy dużych punktów szczepień stronią od wprowadzania sztywnych reguł dotyczących godzin szczepienia. A brak listy godzinowej w punktach, które codziennie obsługują 500-1000 osób, może spowodować tworzenie się kolejek. @Karolina Misztal
Małe punkty szczepień radzą sobie najlepiej. Nie ma tam kolejek, bo pacjenci przychodzą zgodnie z podaną godziną, a na wyznaczenie terminu czeka się czasem tylko jeden dzień. Wkrótce z możliwości zaszczepienia się będziemy mogli skorzystać nawet podczas zakupów.

19 kwietnia z wielką pompą otwarto pierwszy na Opolszczyźnie punkt szczepień masowych na sztucznym lodowisku Toropol. Zapowiedzi były wielkie - nawet 2 tysiące szczepień każdego dnia. Rzeczywistość szybko zweryfikowała te plany i takiego tempa nigdy nie udało się osiągnąć.

Przez 6 tygodni funkcjonowania punktu zaszczepionych zostało 10 tysięcy osób, w tym 3 tysiące dwiema dawkami.

Kosztowało to NFZ blisko pół miliona zł i co również istotne, Opole nie pobierało w tym czasie opłat za korzystanie z obiektu.

Utrzymanie dużego punktu szczepień jest bardzo kosztowane, a z powodu malejącego zainteresowania szczepieniami - również coraz mniej efektywne. Z tego powodu punkty szczepień masowych powoli kończą swoją działalność, a ich obowiązki przejmują miejskie przychodnie. Punkt szczepień na Toropolu działać będzie jeszcze tylko w poniedziałek, 31 maja, a od czerwca przeniesie się do przychodni „Śródmieście” przy ul. Waryńskiego 30.

Taka przyszłość czeka wszystkie masowe punkty szczepień, które tworzone były w momencie, gdy zainteresowanie szczepieniami było ogromne. W ostatnich tygodniach tempo szczepień jednak wyhamowuje i coraz częściej problemem jest znalezienie chętnych na wolne dawki szczepionki.

Brak tłoku i kolejek to wymierne korzyści

Koordynatorzy dużych punktów szczepień stronią od wprowadzania sztywnych reguł dotyczących godzin szczepienia. A brak listy godzinowej w punktach, które codziennie obsługują 500-1000 osób, może spowodować tworzenie się kolejek.

- Kilkumiesięczna praktyka pokazała nam, że nie wszyscy pacjenci są w stanie dotrzeć pod punkt punktualnie, bo na przykład dojeżdżają z miejscowości odległych o 100, 200, a nawet 600 km! Rekordzista przyjechał do nas busem z rodziną aż z Ustki - tłumaczy Marcin Misiewicz, prezes Krapkowickiego Centrum Zdrowia.

W lepszej sytuacji są mniejsze punkty szczepień zlokalizowane w ośrodkach zdrowia lub miejskich przychodniach. Tutaj szczepi się dziennie od 20 do 150 osób, a czas oczekiwania na przyjęcie szczepionki po dotarciu na miejsce wynosi zazwyczaj nie dłużej niż kwadrans.

Zaszczepisz się nawet podczas zakupów

Nowością dla mieszkańców regionu będzie uruchomiony przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu punkt szczepień w centrum handlowym Karolinka. Zaszczepić się będą mogli tutaj od 7 czerwca wszyscy chętni, nawet w czasie zakupów i bez wcześniejszej rejestracji.

Punkt znajdować się będzie w pomieszczeniach dawnej siłowni (wejście pomiędzy sklepem Decathlon, a pierwszym wejściem do Karolinki od strony strefy gastronomicznej). Punkt będzie czynny od godziny 9:00 do 20:00, w dni pracy centrum handlowego i będą w nim podawane szczepionki firm Pfizer oraz Johnson&Johnson.

Trwa głosowanie...

Czy przyjąłeś już szczepionkę przeciw COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska