Chcesz wymienić piec lub ocieplić dom? Duże zmiany w programie dotacji Czyste Powietrze od nowego roku

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Od nowego roku wchodzi w życie wiele zmian w ramach programu „Czyste Powietrze". Można się uzyskać nawet ponad 136 tysięcy zł dotacji.
Od nowego roku wchodzi w życie wiele zmian w ramach programu „Czyste Powietrze". Można się uzyskać nawet ponad 136 tysięcy zł dotacji. Milena Zatylna
Od 1 stycznia 2023 roku wchodzą w życie istotne zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Będzie korzystniej i łatwiej dla beneficjentów.

Celem programu „Czyste Powietrze” jest wsparcie finansowe mieszkańców w ociepleniu ich domów jednorodzinnych i wymiana ogrzewania. Ma to służyć zmniejszeniu zużycia energii i kosztów ogrzewania.

Nowe założenia programu zostały zaprezentowane we wtorek (20 grudnia) na konferencji prasowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

- Cały budżet programu, który będzie obowiązywał od nowego roku, to 100 miliardów złotych w skali kraju – mówi wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.

Pierwszą i najbardziej istotną zmianą jest podniesienie progów dofinansowania – w progu najwyższym aż do 136 tysięcy zł.

Zmianie ulegną również progi dochodowe ustalone dla beneficjentów starających się o dotację. Dotychczas roczny próg dochodów, jeśli chodzi o podstawowy poziom dofinansowania, wynosił 100 tysięcy zł. Wzrósł on do 135 tysięcy zł. Adekwatnie w progu najwyższym i średnim również nastąpiły zmiany.

- Jeśli chodzi o kolejność realizowanych przedsięwzięć, dotychczas w programie „Czyste Powietrze” priorytetem była wymiana kotła grzewczego. W tej chwili trend jest taki, że można najpierw wykonać termomodernizację budynku, a dopiero w kolejnym etapie wykonać wymianę źródła ciepła – informowała Aleksandra Drescher, prezes WFOŚiGW w Opolu. - Będzie istniała możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. Jest to szansa dla beneficjentów, którzy już otrzymali dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” w obecnej ścieżce na wymianę źródła ciepła, czyli kotła grzewczego. W kolejnym programie, w nowej odsłonie, będzie możliwość złożenia nowego wniosku na termomodernizację.

Termomodernizacja musi być poprzedzona audytem energetycznym, a jego koszty są kosztami kwalifikowalnymi i zwiększają progi dofinansowania o 1200 zł.

Są dwie ścieżki zdobycia dofinansowania:

  • przez banki (poprzez złożenie wniosku kredytowego),
  • przez WFOŚ.

- Wyszliśmy do beneficjentów, bo kwota kredytów wzrosła do 150 tysięcy zł dla danej inwestycji – mówiła Aleksandra Drescher.

Ponadto w obu ścieżkach kosztami kwalifikowanymi będą koszty poniesione nawet 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Oprócz tego przy najniższym i średnim progu dochodowym można uzyskać 50-procentową zaliczkę po 14 dniach od podpisania umowy na koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.

Uproszczeniu ulegnie procedura składania wniosków. Służyć do tego będzie generator na stronie Ministerstwa Środowiska i Klimatu.

Istotna zmiana dotyczy też budynków, które są podłączone do sieci gazowej. Właściciele będą mogli wnioskować o dotacje na zainstalowanie kotła na biomasę drzewną (o odpowiednich parametrach, jeśli chodzi o emisję cząstek stałych). Zatem w budynkach tych będą mogły być dwa źródła ciepła.

Aby uzyskać szczegółowe informacje, czy złożyć wniosek w programie „Czyste Powietrze”, nie trzeba fatygować się do Opola.

- W 52 gminach województwa opolskiego posiadamy punkty konsultacyjno-informacyjne, a w sześciu informacyjne – mówił Jerzy Naszkiewicz, wiceprezes WFOŚiGW. - W punkcie konsultacyjno-informacyjnym beneficjent może złożyć wniosek, może również poprosić o pomoc w wypełnieniu tego wniosku. W punkcie informacyjnym wniosku nie złoży, ale uzyska informacje, jak go wypełnić i gdzie go złożyć.

Od 2018 roku, czyli od początku programu, do 16 grudnia tego roku na Opolszczyźnie złożono blisko 16 000 wniosków na kwotę ponad 266 milionów złotych. Zawarto prawie 14 tysięcy umów na kwotę ponad 224 mln zł.

Natomiast zrealizowano blisko 11,5 tysiąca wniosków na sumę 13,5 miliona złotych.

Najczęściej beneficjenci występują o dofinansowanie do pomp ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Najwięcej wniosków złożyli dotąd mieszkańcy gmin: Opole, Nysa, Strzelce Opolskie, Krapkowice, Ozimek i Olesno.

- To program odpowiadający na aktualne potrzeby mieszkańców. W ostatnich dwóch latach mieszkańcy naszej gminy złożyli prawie 500 wniosków – informował Arnold Joszko, wiceburmistrz Krapkowic.

- Najważniejszą rzeczą jest to, że można zaliczkować 50 procent kosztów kwalifikowanych. Jak inaczej ten bardzo dobry program ma trafić do osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Te osoby nie są w stanie wyłożyć kilkudziesięciu tysięcy na bardzo drogą termomodernizację czy na wymianę źródła ciepła - mówił Andrzej Brzezina, wiceburmistrz Ozimka. - Ta zmiana pozwoli sięgnąć po te środki.

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych dotacjami jest taka, że pieniędzy na pewno nie zabraknie, bo pula będąca do rozdysponowania przez WFOŚ w Opolu jest w miarę potrzeb uzupełniana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z Warszawy.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska