Chcesz znaleźć pracę? Ta firma z branży IT szuka właśnie Ciebie

Materiał informacyjny Stefanini Poland
Ze względu na trwającą pandemię wiele osób obawia się o utrzymanie dotychczasowej pracy lub o możliwość znalezienia nowej. Czy w tych niełatwych czasach można planować rozwój zawodowy lub myśleć o zmianie miejsca zatrudnienia? Czy studenci i absolwenci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, mają szansę na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych w interesującym środowisku?

Przykład Stefanini, działającej w Opolu międzynarodowej firmy IT pokazuje, że mimo sytuacji pandemicznej i potencjalnych komplikacji to wszystko jest możliwe. O doświadczenia z ostatnich miesięcy zapytaliśmy jednego z pracowników, który właśnie w Stefanini od kilku lat realizuje swoje cele zawodowe, oraz osobę, która niedawno rozpoczęła karierę w branży IT.

Praca w IT to szansa na rozwój

Karol Komander pracuje w Stefanini prawie od 4 lat, obecnie jest kierownikiem regionu i zarządza zespołem pracowników z całej Europy: między innymi z Polski, Niemiec, Anglii i Szwajcarii. Wcześniej także był zatrudniony w firmie z branży IT, jednak gdy Stefanini otwierało oddział w Opolu, uznał, że to interesująca szansa, która daje mu nowe możliwości. Dziś ocenia, że podjął słuszną decyzję – jest zadowolony z zarobków, szybkiego awansu i perspektyw dalszego rozwoju. Podkreśla, że dużą wartością są dla niego dobre relacje z kolegami z firmy i pozytywna, niekorporacyjna atmosfera w międzynarodowym środowisku pracy.

Praca zdalna – zalety i wady

W czasie pandemii Karol pracuje zdalnie. Wspomina, że wiosną ubiegłego roku firma w ciągu ok. 2 tygodni sprawnie zapewniła sprzęt komputerowy i niezbędne rozwiązania techniczne dla większości osób. Jednak pracownicy, którzy nie mają w miejscu zamieszkania odpowiednich warunków, mogą nadal przychodzić do biura. – Jedni są bardziej wydajni, pracując w domu, inni mogą być rozkojarzeni, jeśli np. mają rodzinę, dzieci. Dużo zależy od osoby i charakteru. Po pewnym czasie odnalazłem się w tym. Trzeba było przestawić się, przyzwyczaić, wyrobić sobie pewne nawyki, ustalić harmonogram pracy. Kiedy dobrze do tego podejdziemy, to można wydajnie i wygodnie pracować z domu – mówi mężczyzna.

Czy na co dzień coś sprawia mu trudność podczas home office’u? – W biurze było przerw więcej, w domu zapominam się i cały czas siedzę przy komputerze. Trzeba zrobić sobie przerwę na kawę, poruszać się, odseparować życie prywatne od życia zawodowego. Może jest trudniej w niektórych kwestiach, ale to wykonalne. Plusem jest to, że oszczędzamy czas, paliwo na dojazdy do pracy. Minusem – że mamy ograniczony kontakt z kolegami, ale spotykamy się poza pracą i staramy się nadrobić te braki.

Praca dla studentów i absolwentów

Krystyna Vodianytska studiowała angielski w biznesie, po licencjacie kontynuuje studia z zakresu literatury angielskiej na poziomie magisterskim. Pochodzi z Ukrainy, do Polski przyjechała 5 lat temu, mieszkała też w Niemczech. Po praktykach studenckich została zatrudniona w projekcie, w którym uczestniczyła. Jest też lektorką angielskiego. Słyszała wcześniej od znajomych pracujących w branży IT o firmie Stefanini, dlatego gdy znalazła ogłoszenie rekrutacyjne, zdecydowała się spróbować swoich sił. W marcu 2021 roku dołączyła do zespołu Stefanini – zajmuje się obsługą techniczną i wsparciem klienta. Obecnie pracuje z biura w Opolu, ale ma też możliwość pracy zdalnej i docenia wygodę takiego rozwiązania. – Bałam się, że będzie za ciężko, coś mi się nie uda, ale pomyślałam, że spróbuję i w sumie dobrze sobie radzę. Poznałam dużo osób, dobrze mi się tu pracuje. Jesteśmy teamem, zawsze można na kogoś liczyć. Koledzy bardzo mi pomogli, nawet online. Dużo się od nich nauczyłam. To bardzo ważne szczególnie na początku – podkreśla Krystyna.

Rozmowa o pracę online

Pandemia sprawiła, że nie tylko praca odbywa się zdalnie. Również rekrutacje prowadzone są online. W Stefanini nie brakuje przykładów, że taka forma rozmowy o pracę jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nowo zatrudnione osoby biorą również udział w szkoleniach wstępnych online i w tym samym trybie z powodzeniem rozpoczynają realizowanie swoich obowiązków. Jeden z rekrutowanych zdalnie kandydatów już po 3 miesiącach od rozpoczęcia pracy miał najlepsze wyniki w zespole Karola Komandera, a po 4 został pracownikiem miesiąca.

Także w przypadku Krystyny Voadianytskiej cały proces rekrutacyjny przebiegał zdalnie. Najpierw skontaktował się z nią telefonicznie pracownik działu HR, następnie wzięła udział w godzinnej rozmowie online z kilkoma team liderami. Bardzo pozytywnie ocenia to doświadczenie: – Nie trzeba przychodzić na rozmowę rekrutacyjną ani przeprowadzać się potem do innego miasta, żeby pracować. Wystarczy jednym kliknięciem przeprowadzić rozmowę i już. Tak jest o wiele łatwiej.

Praca w Stefanini. Szukamy właśnie Ciebie!

Stefanini to działająca od ponad 30 lat międzynarodowa firma o brazylijskich korzeniach, specjalizująca się w dostarczaniu kompleksowych usług outsourcingowych IT. W Polsce Stefanini obecne jest już od kilkunastu lat i prowadzi Centra usług w Krakowie oraz w Opolu. Pracownicy polskich oddziałów zapewniają usługi wsparcia IT dla firm i koncernów z wielu krajów na świecie. W obecnie prowadzonych rekrutacjach firma poszukuje kandydatów, którzy lubią pracę z ludźmi i znają języki obce, np. niemiecki, angielski, czeski, francuski, włoski, hiszpański czy holenderski. Stefanini zapewnia nowym pracownikom kilkuetapowe szkolenia zawodowe z zakresu IT i nowych technologii, więc wykształcenie kierunkowe i doświadczenie w tej branży nie jest konieczne.

Stefanini oferuje zarówno osobom z doświadczeniem zawodowym, jak i dopiero rozpoczynającym karierę możliwość zdobywania wiedzy, rozwój w międzynarodowym środowisku pracy, konkurencyjne wynagrodzenie i atrakcyjne benefity. Ze względu na sytuację pandemiczną w firmie jest możliwość wyboru trybu pracy biurowej lub zdalnej, co stanowi nie tylko wygodne rozwiązanie, ale również umożliwia znalezienie zatrudnienia mieszkańcom z innych lokalizacji niż Opole.