Chciałbyś współpracować z Chinami? Weź udział w konferencji w Opolu

Edh
Udział woj. opolskiego w eksporcie Polski do Chin w roku 2010 uplasował region na 5 miejscu. Fot. scx.hu
Udział woj. opolskiego w eksporcie Polski do Chin w roku 2010 uplasował region na 5 miejscu. Fot. scx.hu
18 maja Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki organizuje w Opolu konferencję, na temat współpracy gospodarczej z Chinami. Przedsiębiorcy już mogą się rejestrować.

W związku z rosnącym zainteresowaniem wymianą handlową z krajami azjatyckimi, w dniu 18 maja br. odbędzie się konferencja pod hasłem „Chiny kierunkiem eksportu – uwarunkowania, doświadczenia, perspektywy“.

Gościem honorowym i jednym z głównych prelegentów konferencji będzie Andrzej Pieczonka – I Radca Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju, który przybliży specyfikę rynku chińskiego, a także – dzięki wieloletniemu doświadczeniu biznesowemu i doskonałej znajomości gospodarczych i kulturowych uwarunkowań wymiany handlowej z Chinami – wesprze opolskie firmy w negocjacjach najbardziej dogodnych warunków eksportu, a także w podjęciu decyzji o wyborze produktów, które z perspektywy dotychczasowych doświadczeń w handlu pomiędzy obydwoma krajami mogłyby spotkać się z największym zainteresowaniem potencjalnych odbiorców.

Program konferencji w załączniku

Udział w konferencji zapowiedzieli również przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, które wdraża projekt wsparcia i promocji eksportu oraz jest inicjatorem i realizatorem kampanii promocyjnej „Go China” (inicjatywy mającej zachęcić polskich przedsiębiorców do rozwijania relacji z chińskimi partnerami biznesowymi ).

Tematyka doświadczeń i perspektyw wymiany handlowej z Chinami zostanie również wzbogacona o część stricte praktyczną.

Wśród prelegentów znajdą się m.in. przedstawiciele Izby Celnej w Opolu, opolskiego oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego oraz firmy DHL Global Forwarding, którzy przybliżą uczestnikom szczegóły związane z formalno – prawnymi, finansowymi i logistycznymi aspektami eksportu towarów i usług na rynki Dalekiego Wschodu.

Wydarzenie jest adresowane przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy są zainteresowani nawiązaniem kontaktów gospodarczych z chińskim biznesem, bądź też chcieliby uzyskać więcej szczegółów na temat możliwości poszerzenia bądź usprawnienia wymiany handlowej z Chinami.

Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Ze względów organizacyjnych, przedsiębiorcy zainteresowani udziałem proszeni są o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.ocrg.opolskie.pl pod numer faksu: 77 40 33 609 lub na adres: [email protected]. W przypadku dużego zainteresowania, o udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Gospodarka chińska. Współpraca z Polską i Opolszczyzną

Wymiana handlowa Polski i województwa opolskiego z ChRL:

  • Eksport Polski do Chin w roku 2009- 1.050.765.647 EUR
  • Eksport polski do Chin w roku 2010 – 1.229.092.134 EUR, wzrost o 17% w stosunku do 2009.
  • Eksport Polski Do Chin w roku 2011 – 1.347.936.460 EUR , wzrost o ponad 9% w stosunku do 2010.

Udział woj. opolskiego w eksporcie Polski do Chin w roku 2010 uplasował region na 5 miejscu.

W eksporcie Polski do Chin za rok 2010 dominują głównie:

  • produkty przemysłu chemicznego (13,5%),
  • urządzenia mechaniczne i elektryczne (21,6%)
  • tworzywa sztuczne (4,9%).

Duży udział w eksporcie produktów chemicznych mają również opolskie firmy, w tym ZAK S.A (które w latach 2009, 2010 i 2011 znalazły się w setce największych Eksporterów Polskich do Chin), a także PCC Synteza S.A.

EXPORT do Chin ( OPOLSKIE ) - 2010 – 50.153.000,00 USD - * 3 % eksportu Polski do Chin ogółem

IMPORT z Chin ( OPOLSKIE ) - 2010 – 170.616.000,00 USD - * 1 % importu Polski z Chin ogółem

* powyższe dane dot. województwa obarczone wysokim błędem (głównie ze względu na brak obowiązku dokonywania odpraw celnych na terenie województwa, w którym przedsiębiorstwo jest zarejestrowane)

Źródło: baza danych INSIGOS

W 2009 r. Polska miała dodatnie saldo wymiany tylko z regionem Północnego Zachodu (dzięki nadwyżce w wymianie z prowincjami Ningxia, Shaanxi, Jilin, Pekinem oraz Heilongjiang). Częściowo wpływ na wzrost zainteresowania polską ofertą eksportową miało przystąpienie Polski do UE, dzięki czemu polskie towary zaczęły być postrzegane w ChRL jako wyroby o wysokiej europejskiej jakości, lecz jednocześnie tańsze niż ich odpowiedniki z Europy Zachodniej i USA.

Największe możliwości w zakresie eksportu do ChRL mają następne branże: 1. Górnictwo (maszyny i urządzenia górnicze, urządzenia bezpieczeństwa pracy w górnictwie)

2. Przemysł metalurgiczny (miedź, maszyny flotacyjne)

3. Przemysł chemiczny

4. Ochrona środowiska (oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, stacje utylizacji odpadów stałych, filtry)

5. Przemysł rolno – spożywczy (zboża, rzepak, słodycze, napoje instant, alkohole, mleko w proszku, przetwory mleczarskie i in.)

6. Budownictwo (materiały budowlane, stolarka otworowa i wykończenie wnętrz)

7. Wyroby przemysłu papierniczego.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska