Uniwersytecki inkubator przedsiębiorczości zdobył akredytację. Da ona przedsiębiorcom możliwość zlecania badań w ramach projektów.

Wiele projektów, które przedsiębiorcy chcieliby zrealizować przy wsparciu unijnych pieniędzy z nowej puli na lata 2014-2020 w ramach programu „Inteligentny Rozwój” wymaga od nich przeprowadzenia badań naukowych, np. przed wprowadzeniem nowego produktu czy technologii.

Nie można ich zrobić w dowolnym ośrodku badawczo-naukowym, ale w zatwierdzonym przez Ministerstwo Rozwoju. Jednym z kilkunastu akredytowanych ośrodków innowacji w kraju został Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Opolskiego.

Akredytacja została przyznana przez ministerstwo na 2 lata. - Umożliwia nam świadczenie usług doradczych w zakresie innowacji oraz aplikowanie przez przedstawicieli biznesu o pieniądze z programów operacyjnych na dofinansowanie usług świadczonych przez nasz inkubator - wyjaśnia Joanna Kostuś, dyrektor AIP UO.

Akredytacja opolskiego ośrodka dotyczy badań z obszaru chemii i ochrony środowiska, a we wniosku inkubator wskazał trzech naukowców, którzy będą mogli takie badania przeprowadzać. Są to: prof. Krystyna Czaja, dr hab. Teobald Kupka (prof. UO) oraz dr inż. Tomasz Ciesielczuk.

- Staraliśmy się o akredytację z tych obszarów, ponieważ branża chemiczna i pokrewne odgrywają istotną rolę w opolskiej gospodarce i są wskazywane jako przyszłościowe. Jednak z naszych usług mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy z regionu, ale z całej Polski - kontynuuje dyrektor inkubatora.

Joanna Kostuś dodaje, że gdyby okazało się, że przedsiębiorcy zgłaszają też zapotrzebowania na badania z innych obszarów, w których specjalizują się uniwersyteccy naukowcy, to AIP UO będzie się starał o rozszerzenie akredytacji.

AIP UO działa od 2007 roku, obecnie pracuje w nim 9 osób, a siedzibę ma na parterze DS „Kmicic”.