Chińska firma chce ulokować się na Opolszczyźnie. Zastanawia się na Opolem lub Prudnikiem

Edyta Hanszke
Siedziba Hongbo Opto-Electronics w prowincji Fujian w Chinach.
Siedziba Hongbo Opto-Electronics w prowincji Fujian w Chinach. archiwum firmy
W poniedziałek w Warszawie przedstawiciele firmy Hongbo chcą podpisać deklarację o współpracy z województwem opolskim w obecności prezydentów Polski i Chin.

W tym czasie w Warszawie odbywać się będzie Forum Nowego Jedwabnego Szlaku i IV. Polsko-Chińskie Forum Regionów. - Podpisanie tej deklaracji to m.ln. konsekwencja współpracy międzyregionalnej województwa opolskiego z chińską prowincją Fujian - wyjaśnia marszałek Andrzej Buła, który w poniedziałek ma podpisywać dokument. List intencyjny w sprawie współpracy między regionami został podpisany w Xiamen 9 września 2012 roku.

Celem dokumentu, który zostanie podpisany w poniedziałek między firmą Hongbo a władzami regionu jest ustalenie wzajemnych zasad ekonomicznej i technicznej współpracy między partnerami przy inwestycji, jaką firma planuje na naszym terenie.

Hongbo jest częścią holdingu, na który składają się drukarnia, firma zajmująca nieruchomościami, Fujian Hongbo Opto-Electronics oraz Międzynarodowy Park Technologiczny.

Hongbo Opto-Electronics, która jest zainteresowana lokalizacją na Opolszczyźnie, specjalizuje sie w produkcji półprzewodników światła. Produkuje oświetlenie miejskie, oświetlenie LED wysokiej mocy, oświetlenie tuneli, ogrodów, panelowe, lampy barowe i solarne.

Produkty te trafiają do USA, Japonii, Uni Europejskiej, Australii, Ameryki Południowej. To główny zaopatrzeniowiec firmy IKEA. Kapitale założycielski firmy wynosi 70 mln juanów. Hongbo planuje inwestycję w Polsce, bo chce roszerzyć rynek zbytu w Europie.

Firma pod uwagę bierze dwie lokalizacje w Opolu i Prudniku. Chce zainwestować 100 mln euro. Burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych mówi, że nie będzie komentował tej sprawy dopóki nie zakończą się negocjacje. Wiadomo, że firma wolałaby mieć gotowe hale do dyspozycji, a Prudnik ma do zaoferowania dawne hale po Froteksie. W ocenie marszałka Andrzeja Buły na korzyść miasta przemawia też wyższa niż w Opolu liczba bezrobotnych.  

Z kolei Opole kusi inwestora lokalizacją w strefie ekonomicznej i ulgami z tym związanymi. - Zaproponowaliśmy firmie kilka lokalizacji m.in. przy ulicy Pólnocnej - mówi Piotr Merta z Urzędu Miasta Opola. Wiadomo, że chiński inwestor chciałby zatrudnić około 100 osób, ale planuje rozwijać się w Polsce i lokować kolejne przedsięwzięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska