Chiński Nowy Rok powitano na Uniwersytecie Opolskim

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Chińscy studenci śpiewali i tańczyli na scenie Studenckiego Centrum Kultury
Chińscy studenci śpiewali i tańczyli na scenie Studenckiego Centrum Kultury
Chińscy studenci Uniwersytetu Opolskiego zorganizowali obchody chińskiego Nowego Roku. Zgodnie ze starą tradycją Państwa Środka, właśnie rozpoczął się Rok Szczura.

Gości egzotycznej i barwnej uroczystości, zorganizowanej w Studenckim Centrum Kultury poproszono o założenie czegoś czerwonego, bo czerwień to kolor dominujący tego święta, ma zapewnić jasną i szczęśliwą przyszłość. W czerwonym krawacieu, założonym do granatowo-złotego chińskiego stroju wystąpił dr hab. Stankomir Nicieja, koordynator kontaktów Uniwersytetu Opolskiego z ośrodkami akademickimi Azji.

- Obchody chińskiego Nowego Roku organizujemy na uczelni lat. To fascynująca kultura i tradycja, korzystając z obecności na uczelni chińskich studentów promujemy ją, licząc też na zainteresowanie Opolan nauką języka chińskiego - mówi dr hab. Stankomir Nicieja.

Dlatego o zwyczajach noworocznych Państwa Środka podczas piątkowej uroczystości mówiono po polsku i po chińsku. Swoją wiedzą dzieliła się lektorka języka chińskiego na uniwersytecie, Lin Ying Ye.

W Chinach nowy rok nazywany jest też Świętem Wiosny, bo kojarzy się ze zmianą i nadzieją. Trwa 15 dni i jest świętem ruchomym. W tym roku rozpoczął się 25 stycznia. Chińskim zodiakiem władają zwierzęta. Co roku władzę obejmuje kolejne zwierzę: szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia.

Na UO od jesieni studiuje ponad 40 chińskich studentów - głównie anglistykę i komunikację publiczną, ale też ekonomię. Młodzi Chińczycy przygotowali tradycyjne występy, były tańce i piosenki oraz prezentacja misternych wycinanek. Tradycja wycinania ozdób z papieru sięga w Chinach czasów dynastii Han i jest nieodłącznie związana z historią samego papieru. Mimo że Chińczycy nie ubierają choinek na święta, ludowa sztuka wycinania papierowych dekoracji nadal jest bardzo popularna.

Powitanie Nowego Roku nie mogło obyć się bez degustacji tradycyjnych przysmaków. Na chińskim stole w tym dniu królują mięsne pierożki, podawana w całości ryba i sałatka z rybnych pasków, tartych warzyw i różnych sosów. Chińscy studenci starali się zadośćuczynić tradycji korzystając z dostępnych u nas składników, ale miłośnicy chińskiej kuchni byli zachwyceni.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska