Chińskie firmy inwestują w Opolskie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę fabryki Hongbo w Opolu odbyło się w marcu br.
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę fabryki Hongbo w Opolu odbyło się w marcu br. Patrycja Wanot
Hongbo Clean Energy Europe, które buduje fabrykę w Opolu, to pierwszy chiński inwestor w regionie. Firm powiązanych z tamtejszym kapitałem jest więcej: w Opolu, Prudniku, Praszce, Kędzierzynie-Koźlu.

W marcu br. przedstawiciele Hongbo Clean Energy Europe w asyście przedstawicieli władz różnych szczebli z obydwu krajów oraz wykonawcy inwestycji oficjalnie wbili łopatę pod fabrykę oświetlenia LED w Opolu. Powstaje ona w opolskiej podstrefie ekonomicznej.

- To pierwsza inwestycja typu greenfield (budowa fabryki od podstaw) w Opolu i Polsce - wyjaśniała prezes zarządu Hongbo You Zixaun. - Na działce o powierzchni 7,8 ha budujemy zakład produkcyjny o powierzchni 12 tys. m.kw. Rocznie będziemy produkować w nim 20 mln sztuk rocznie oświetlenia dla domu, przemysłu, oświetlenia ulic i dekoracyjnego.

Budowa zakładu przez firmę Adamietz ze Strzelec Opolskich ma zakończyć się do sierpnia br., a jesienią ma ruszyć produkcja. W początkowym etapie pracę ma tu znaleźć 100 osób. Beata Heczko, dyrektor produkcji w Hongbo Clean Energy Europe zapowiedziała, że w czerwcu - lipcu rozpocznie się rekrutacja kandydatów do działu produkcji.

Dotychczas Chińczycy kojarzyli się Opolanom głównie z marketami: w Opolu i Kluczborku działają pod szyldem Kilila, w Opolu są także Chimax i X&T, w Nysie - Bambus, a w Brzegu - Z-Max.

Część z funkcjonujących na Opolszczyźnie firm powiązana jest z chińskim kapitałem. Grupa Wangxiang ma udziały Neapco w Praszce i GSS w Opolu. Pierwsza spółka produkuje i dostarcza półosie napędowe, sprężyny zawieszenia i odlewy aluminiowe. Ulokowany w opolskiej podstrefie ekonomicznej GSS produkuje wałki do układu kierowniczego. Także Henniges Automitive Poland z Prudnika (producent uszczelek i komponentów amortyzujących drgania) powiązany jest z chińskim kapitałem. W 2015 r. Amerykanie utworzyli strategiczny sojusz z Anhui Tuosheng Auto- Parts Co., LTD z Guangde w prowincji Anhui. Chińczycy z Wanhua zarządzają Blachownią w Kędzie-rzynie-Koźlu, a powiązana z rynkiem chińskim jest Henan Shuanghui Investment & Development Co., Ltd., która przejęła Smithfield Group, w tym Opolski Animex.

Jak podają przedstawiciele Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, w ostatnich dwóch latach firmy chińskie interesowały się naszym regionem w kontekście założenia przedstawicielstwa lub centrów dystrybucji/transportu (m.in. firmy produkujące części dla motoryzacji, maszyn budowlanych, rowerów, produktów spożywczych, wyposażenia ogrodów, zabawki, wyposażenie basenów).

Miejsca pod inwestycje poszukiwały natomiast firmy z sektora spożywczego, produkujące komponenty do ogrodnictwa i rolnictwa, z obszaru energetyki odnawialnej czy elektroniki.

Jak zauważają przedstawiciele OCRG, Chińczycy bardzo rzadko realizują inwestycje greenfield. Częściej przejmują znane marki i ich produkty (np. Volvo, Rossman, Motorola czy Animex z Morlinami, Sokołowem czy Krakusem).

Iwona Święch-Olender z OCRG podaje, że w roku 2017 co najmniej kilka projektów zainteresowanych lokalizacją w naszym regionie powiązanych jest z chińskim kapitałem.

Zobacz: Hongbo Opole. Chiński producent lamp LED buduje fabrykę w Opolu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska