Choroba deformuje kręgosłup Michała Kostona ze Strzelec Opolskich. Chłopakowi brakuje tchu, potrzebuje naszej pomocy

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Michał ze Strzelec Opolskich wkłada mnóstwo wysiłku w rehabilitację, ale ta nie przynosi efektów. Na dodatek chłopak bardzo cierpi. Potrzebna jest pilna operacja.
Michał ze Strzelec Opolskich wkłada mnóstwo wysiłku w rehabilitację, ale ta nie przynosi efektów. Na dodatek chłopak bardzo cierpi. Potrzebna jest pilna operacja. Archiwum prywatne
Michał Koston ze Strzelec Opolskich wymaga pilnej operacji kręgosłupa. Rehabilitacja 16-latka przestała przynosić efekty, a kręgosłup wygiął się w kształcie litery „S”.

Choroba Michała Kostona to nie jest zwykła wada postawy. To skolioza, której nie można skorygować przez pilnowanie właściwej postawy lub odpowiednie noszenie plecaka.

Michał cierpi, a z każdym dniem jego kręgosłup wykrzywia się coraz bardziej - do tego stopnia, że zmniejsza się objętość płuc, a kręgosłup naciska na inne organy wewnętrzne.

- Pierwsze oznaki skoliozy pojawiły się u syna w wieku 10 lat - mówi Adrian Koston, tato Michała. - Pomimo podjęcia rehabilitacji oraz intensywnych, codziennych ćwiczeń skrzywienie się pogłębiało. Byliśmy bezradni…

Michał bardzo lubi spacery, ale po dłuższym czasie odczuwa silny ból. Bolesne są dla niego także ćwiczenia, ale musi je stosować, bo bez nich deformacja stawów i choroba postępowałaby jeszcze bardziej.

16-latek ze Strzelec Opolskich został zakwalifikowany do operacji. Niestety, w tym przypadku metoda leczenia dostępna w Polsce jest ryzykowna i niezupełnie funkcjonalna. Polega ona na całkowitym usztywnieniu kręgosłupa. Oprócz trwałego i nieodwracalnego usztywnienia, wyjmuje się dyski międzykręgowe i doprowadza do spojenia kręgów. Powrót do pełnej aktywności trwa długo, jeśli w ogóle jest możliwy.

Szansa na powrót do zdrowia

- Udało nam się nawiązać kontakt z lekarzem z Włoch, doktorem Pedro Berjano, który zakwalifikował Michała do leczenia nowatorską metodą zwaną ASC, czyli Anterior Scoliosis Correction - dodaje Adrian Koston. - Jest to alternatywa dla operacji usztywniającej kręgosłup. Dzięki niej można zachować pełną elastyczność kręgosłupa. Przeprowadzana jest metodą mało inwazyjną. Lekarze nie uszkadzają mięśni, nie jest potrzebna transfuzja krwi podczas operacji.

Michał będzie prawdopodobnie jednym z pierwszych pacjentów z Polski leczonych pełną metodą ASC. Do tej pory kilka osób z Polski było leczonych metodą VBT (ang. Vertebral Body Tethering), na bazie której powstała i rozwinęła się nowatorska metoda ASC.

- Michał jest młodym chłopakiem, zależy nam na jego bezpieczeństwie i jak najszybszym powrocie do normalnego życia, do szkoły, do codzienności – dodaje ojciec 16-latka ze Strzelec Opolskich. - Metoda ASC umożliwia powrót do normalnej aktywności w ciągu sześciu tygodni, nawet z gimnastyką artystyczną i tańcem włącznie.

Skolioza Michała jest na tyle zaawansowana, że potrzebne będą dwie operacje. Najpierw skrzywienie będzie zredukowane o połowę, a potem dalsza korekcja.

Tego typu operacja nie jest jeszcze refundowana przez NFZ ze względu na jej nowość. Natomiast koszty są ogromne - przekraczają kwotę 800 tysięcy zł.

- Nie zbieramy na jedną, a na dwie operacje. Dlatego zwracamy się do Państwa o pomoc - dodaje tata Michała. - W naszej sytuacji prosimy o jakąkolwiek formę wsparcia! Każda jest dla nas ważna, w tym udostępnianie naszego apelu w mediach społecznościowych. Sami nie zbierzemy tak ogromnej kwoty ratującej zdrowie naszego dziecka.

Każdy może pomóc 16-letniemu Michałowi

W związku z tym na portalu siepomaga.pl wraz z fundacją kawalek-nieba.pl utworzona została zbiórka, gdzie można wpłacać pieniądze.

W serwisie Allegro powstała aukcja charytatywna z różnymi przedmiotami wystawionymi na licytacje. Utworzono również grupę licytacyjną na Facebooku Licytacje – Michał Koston - tam również można licytować przedmioty (na aukcję wystawiona była nawet owca kameruńska!).

Historia Michała już poruszyła wielu mieszkańców Strzelec Opolskich.

W dwa tygodnie datki na leczenie nastolatka przekazało ponad 1300 osób. Na razie zebrano około 10 proc. kwoty potrzebnej na operację. Zbiórka wciąż jednak trwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska