Chorzy chcą do specjalisty

Poj
Pacjenci przychodni przy ul. Waryńskiego mówili, że przydałyby się tu nowe poradnie. Ten pomysł musi jeszcze "kupić" kasa chorych.

Około osiemnaście tysięcy osób zdecydowało się na leczenie w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Śródmieście" przy ul. Waryńskiego. Lekarze pierwszego kontaktu od dawna słyszeli od swoich pacjentów narzekania, że trudno im dotrzeć do specjalistów. Pacjenci mówili im na przykład, że na Waryńskiego przydałaby się poradnia neurologiczna (ludzie starsi nie musieliby jeździć do szpitala przy ul. Wodociągowej), laryngologiczna i dermatologiczna (nie trzeba by było chodzić na ul. Kościuszki do ZOZ-u "Centrum").

- Trudności z dotarciem do specjalisty są zwłaszcza zimą - mówi Alicja Rutkowska-Paprotna, dyrektor ZOZ-u "Śródmieście" - Naszych pacjentów nie stać na taksówki. Chcielibyśmy, żeby nasza przychodnia była wieloprofilowa. Mamy już kilka poradni specjalistycznych. Chcemy rozszerzać działalność. Na przykład promocja zdrowia: nigdy na to nie ma pieniędzy, nikt nie myśli, co robić, żeby ludzie nie chorowali. Taka poradnia mogłaby organizować spotkania, szkolenia na przykład na temat zapobiegania schorzeniom kręgosłupa u dzieci. Mielibyśmy dzięki temu mniej zachorowań.

W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Opola zatwierdziła zmiany w statucie ZOZ-u "Śródmieście". Te zmiany polegają na wpisaniu do statutu nowych poradni: endokrynologicznej, neurologicznej, dermatologicznej, zdrowia psychicznego, alergologicznej, reumatologicznej, leczenia uzależnień, promocji zdrowia, psychologicznej, psychosomatycznej, okulistycznej i laryngologicznej. Nie znaczy to, że przy Waryńskiego te wszystkie poradnie powstaną.

- Poradnia musi być w statucie - stwierdził podczas sesji radny AWS Stanisław Łągiewka, dyrektor Opolskiej Regionalnej Kasy Chorych - co nie znaczy, że my to kupimy.
Wczoraj w rozmowie z "NTO" dyrektor dodał, że kasa będzie prowadziła z ZOZ-em "Śródmieście" rozmowy o ewentualnych kontraktach na usługi specjalistyczne. Ostateczna decyzja zależy od komisji kontraktowej.
Na razie wiadomo, że w przyszłym roku uruchomione zostaną poradnie dermatologiczna i laryngologiczna (rozładuje się tłok w przychodni przy ul. Kościuszki).
Z informacji Alicji Rutkowskiej-Paprotnej wynika, że na pewno nie będzie neurologii. Dyrektor Łągiewka na razie jednak tego nie wyklucza.
- Jeżeli mają lekarza i odpowiednio wyposażony gabinet, to możemy rozmawiać także o neurologii - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska