Chorzy wciąż wybierają Szpitale Oddziały Ratunkowe zamiast nocnej opieki medycznej. Dlaczego?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Tomasz Hołod / Polska Press
Na Opolszczyźnie powstają kolejne punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej. Mają odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe. Ale efekty są dalekie od oczekiwanych.

Nowy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej powstał właśnie w Kędzierzynie-Koźlu, w budynku szpitala powiatowego przy ul. Roosevelta. Pacjenci kierowani są oddzielnym wejściem, bez konieczności przechodzenia przez izbę przyjęć i SOR.

- Mamy tu wszystko pod ręką, gabinety są w pełni wyposażone. Warto podkreślić, że zatrudniliśmy w szpitalu osiem nowych pielęgniarek, więc jesteśmy w pełni przygotowani do funkcjonowania takiego punktu - mówi Danuta Szeliga, naczelna pielęgniarka SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle.

To właśnie jesienią w takich punktach pojawia się najwięcej pacjentów. SP ZOZ nocną opiekę w nowym miejscu zapowiadał już w kwietniu, wówczas po firmie Falck przejął ratownictwo medyczne i zaczął je urządzać właściwie od nowa.

- W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Koźlu dyżurować będą dwie pielęgniarki oraz docelowo dwóch lekarzy jednocześnie - mówi dyrektor szpitala Jarosław Kończyło.

Sęk w tym, że część pacjentów wciąż woli udawać się na szpitalne oddziały ratunkowe. Są przekonani, że tam dostaną dużo lepszą opiekę, przede wszystkim związaną z możliwością przeprowadzenia wielu badań. Wnioski takie zawiera m.in. raport Najwyższej Izby Kontroli.

„Zorganizowanie NiŚOZ w szpitalach nie wpłynęło na zmniejszenie odsetka najlżej chorych pacjentów w izbie przyjęć i SOR” - czytamy w analizie izby.

Wiele osób kieruje się tam, traktując SOR jak przychodnię, nie wiedząc (lub udając, że nie wiedzą), że powinni skorzystać z innej formy pomocy. W ten sposób blokują kolejkę dla realnie potrzebujących pilnej pomocy lekarza.

Ale część pacjentów przychodzi na oddziały ratunkowe ponieważ nie stać ich na wykupienie prywatnych wizyt u lekarzy specjalistów, a mają zaawansowane choroby, na przykład układu krążeniowego. Tam mogą liczyć na kompleksową opiekę w ramach składki na NFZ.

Dyrekcje szpitali tłumaczą, że punkty nocnej i świątecznej opieki także nie powinny zastępować przychodni, ani gabinetów lekarzy specjalistów.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska