Chorzy wciąż wybierają Szpitale Oddziały Ratunkowe zamiast nocnej opieki medycznej. Dlaczego?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Tomasz Hołod / Polska Press
Na Opolszczyźnie powstają kolejne punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej. Mają odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe. Ale efekty są dalekie od oczekiwanych.

Nowy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej powstał właśnie w Kędzierzynie-Koźlu, w budynku szpitala powiatowego przy ul. Roosevelta. Pacjenci kierowani są oddzielnym wejściem, bez konieczności przechodzenia przez izbę przyjęć i SOR.

- Mamy tu wszystko pod ręką, gabinety są w pełni wyposażone. Warto podkreślić, że zatrudniliśmy w szpitalu osiem nowych pielęgniarek, więc jesteśmy w pełni przygotowani do funkcjonowania takiego punktu - mówi Danuta Szeliga, naczelna pielęgniarka SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle.

To właśnie jesienią w takich punktach pojawia się najwięcej pacjentów. SP ZOZ nocną opiekę w nowym miejscu zapowiadał już w kwietniu, wówczas po firmie Falck przejął ratownictwo medyczne i zaczął je urządzać właściwie od nowa.

- W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Koźlu dyżurować będą dwie pielęgniarki oraz docelowo dwóch lekarzy jednocześnie - mówi dyrektor szpitala Jarosław Kończyło.

Sęk w tym, że część pacjentów wciąż woli udawać się na szpitalne oddziały ratunkowe. Są przekonani, że tam dostaną dużo lepszą opiekę, przede wszystkim związaną z możliwością przeprowadzenia wielu badań. Wnioski takie zawiera m.in. raport Najwyższej Izby Kontroli.

„Zorganizowanie NiŚOZ w szpitalach nie wpłynęło na zmniejszenie odsetka najlżej chorych pacjentów w izbie przyjęć i SOR” - czytamy w analizie izby.

Wiele osób kieruje się tam, traktując SOR jak przychodnię, nie wiedząc (lub udając, że nie wiedzą), że powinni skorzystać z innej formy pomocy. W ten sposób blokują kolejkę dla realnie potrzebujących pilnej pomocy lekarza.

Ale część pacjentów przychodzi na oddziały ratunkowe ponieważ nie stać ich na wykupienie prywatnych wizyt u lekarzy specjalistów, a mają zaawansowane choroby, na przykład układu krążeniowego. Tam mogą liczyć na kompleksową opiekę w ramach składki na NFZ.

Dyrekcje szpitali tłumaczą, że punkty nocnej i świątecznej opieki także nie powinny zastępować przychodni, ani gabinetów lekarzy specjalistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska