Chroń się przed chorobami cywilizacyjnymi. Bezpłatne badania w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Mieszkańcy całego województwa mogą zgłaszać się badania kolonoskopowe w znieczuleniu w ramach profilaktyki raka jelita grubego oraz do programu rehabilitacji kardiologicznej.
Mieszkańcy całego województwa mogą zgłaszać się badania kolonoskopowe w znieczuleniu w ramach profilaktyki raka jelita grubego oraz do programu rehabilitacji kardiologicznej. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Zatroszcz się o swoje serce i jelito grube oraz pozbądź się otyłości. Uniwersytecki Szpital Kliniczny zaprasza Opolan na bezpłatne badania w ramach trzech programów profilaktycznych.

Mieszkańcy całego województwa mogą zgłaszać się badania kolonoskopowe w znieczuleniu w ramach profilaktyki raka jelita grubego oraz do programu rehabilitacji kardiologicznej. Mieszkańcom Opola i powiatu opolskiego dedykowany jest program profilaktyki nadwagi i otyłości. Dzięki pozyskaniu finansowania z unijnej puli regionalnej – łącznie niemal 6,6 mln zł - są one dla uczestników bezpłatne.

To kontynuacja działań podjętych w 2021 roku.

- Pomimo pandemii, ponad 700 pacjentów skorzystało w ramach programu z bezpłatnych badań kolonoskopowych, a blisko 100 osób zgłosiło się do programu rehabilitacji kardiologicznej, którego celem jest umożliwienie powrotu na rynek pracy pacjentom po incydentach sercowo-naczyniowych - mówi Joanna Paterak z USK.

Z badań przesiewowych w kierunku nadwagi i otyłości skorzystało ok. 1100 osób w wieku od 6 do 65 lat z Opola i powiatu opolskiego. Teraz kolejne osoby mogą się zgłaszać na te badania.

- W tym roku 310 osobom zakwalifikowanym do drugiego etapu, zapewnimy wielostronną opiekę z zakresu aktywności fizycznej, terapii dietą i wsparcia psychologa, aby mogli zmienić obecny styl życia i mieć motywację do długofalowego działania - dodaje Joanna Paterak.

Szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej szpitala w zakładce „programy profilaktyczne” https://www.usk.opole.pl/30/48/programy-profilaktyczne.html

Wszystkie te programy są finansowane z puli unijnej, którą dysponuje Urząd Marszałkowski.

- Dzięki temu możemy zaoferować Opolanom rozszerzony zakres oferty medycznej – podkreśla dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa w USK w Opolu. – Otyłość i towarzyszące jej schorzenia, choroby układu krążenia czy układu pokarmowego zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. Nasi specjaliści je leczą, lepiej jednak zapobiegać. Prowadząc programy badań przesiewowych i profilaktyczne zachęcamy pacjentów do dbania o własne zdrowie, zapobiegania powstawaniu i rozwijaniu się chorób.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska