Ci absolwenci sobie radzą

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Według oficjalnych danych  91,5 proc. absolwentów uczelni jest w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a to znaczy, że mają pracę.
Według oficjalnych danych 91,5 proc. absolwentów uczelni jest w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a to znaczy, że mają pracę. materiały uczelni
Z raportu przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski na zlecenie ministerstwa wynika, że absolwenci WSZiA najlepiej w regionie odnajdują się na rynku pracy.

Raport powstał z połączenia dwóch baz danych. Pierwsza to Polon, czyli baza danych o studentach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a druga to baza danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Porównując te dwa zbiory danych można uzyskać informacje m.in. o tym, ilu absolwentów danej uczelni ma pracę, czy o tym, ile zarabiają.

– Z raportu wynika, że jesteśmy najlepszą uczelnią regionu. Jeden ze wskaźników, czyli liczba absolwentów, którzy w ogóle są w rejestrach ZUS, a więc mają pracę, wynosi 91, 5 proc. Dla porównania podam, że w wymiarze krajowym wskaźnik ten wynosi 65 proc. - mówi Witold Potwora, prorektor w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu.

Autorzy raportu analizowali też czas pomiędzy odebraniem dyplomu, a podjęciem pracy. – Naszym absolwentom zajmowało to średnio miesiąc, podczas gdy pozostałym studentom w kraju trzy i pół raza dłużej – mówi dr Potwora. - W raporcie jest nawet taka uwaga, że ponad 80 procent absolwentów opolskiej WSZiA szukało pracy nie dłużej niż miesiąc – dodaje.

Badano też średnie wynagrodzenie. Okazało się, że absolwenci WSZiA zarabiają 2800 zł, podczas gdy średnia dla kraju wynosi 2160.
Pod lupą znalazły się także losy absolwentów poszczególnych kierunków.

– Stwierdzono, że absolwenci zarządzania na WSZiA znajdują pracę średnio po tygodniu, podczas gdy taki średni czas w odniesieniu to całego kraju to miesiąc – mówi Witold Potwora.

Inny istotnym wskaźnikiem było zagrożenie bezrobociem.
- I tu wypadliśmy bardzo korzystnie, bo duża część studentów podnosi u nas swoje kwalifikacje – dodaje prorektor.
Przygotowując ten raport przebadano 188 tys. absolwentów studiów I stopnia i 138 tys. absolwentów II stopnia.
Dane do raportu zgromadzono w 2016 roku. Nowe zestawienie jeszcze nie powstało.

Zobacz też: Opolskie Info [16.06.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska