Ciągników kupuje się teraz mało. Jakie marki najczęściej? [infografika]

Redakcja
D.Klich, AGW
We wrześniu tego roku zarejestrowano w Polsce 870 nowych ciągników rolniczych. To o 33% lepszy wynik od tego sierpniowego, kiedy sprzedaż wyniosła zaledwie 655 sztuk w całym kraju. To jednak nadal o 29% gorsza sprzedaż w porównaniu z tą we wrześniu 2014 roku.

 

Najwięcej kupują w województwie mazowieckim (148 sztuk), wielkopolskim (97 sztuk) i lubelskim (94 sztuk). 

 

– Pomimo blisko 33 proc. wzrostu sprzedaży na przełomie sierpnia i września osiągnięty wynik – 870 sztuk - wciąż nie jest najlepszy - mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob monitorującej rynek rolniczy. - Nie chcę się tutaj odnosić do ubiegłorocznego rezultatu, bo pamiętajmy, że przed rokiem wrześniową sprzedaż napędzała zmiana obowiązującej normy emisji spalin. Wówczas to odnotowano 339 rejestracji na firmy, obecnie było ich o 30 proc. mniej. Dobry punktem odniesienia jest wrzesień 2013 kiedy to sprzedano 1007 nowych traktorów, a więc o 14 proc. więcej - komentuje Chrobot .

 

 

Na szczycie utzymuje się New Holland. Poziom rejestracji ciągników tej marki osiągnął 161 sztuk(10% więcej niż w sierpniu, 25% mniej niż rok temu). Drugi pod względem liczby sprzedanych maszyn jest John Deere (152 sztuk, czyli o 45% więcej niż w sierpniu i 14% mniej niż we wrześniu 2014), a trzeci Zetor (106 sztuk, 26% więcej niż rok temu). Najlepiej sprzedające się modele: New Holland TD 5.85, Zetor Proxima 90, New Holland T6.175.

 

- Ten rok jest kolejnym okresem regresu w rejestracji nowych ciągników rolniczych. Szacujemy, że nowych ciągników zarejestrowanych w Polsce będzie około 12 tys. Nie jest to poziom, którego byśmy oczekiwali – komentuje Tomasz Wieja, Marketing Manager New Holland. Zaznacza też, że "decyzje zakupowe polskich gospodarstw determinowane są przez unijne dopłaty, nie zaś plany inwestycyjne rolników”.

 

- Z perspektywy ostatnich pięciu lat łatwo zauważyć, że sprzedaż maszyn rolniczych podlega wahaniom podyktowanym przez harmonogram dopłat unijnych. W 2012 roku dla przykładu mieliśmy rekordową liczbę ponad 19 tysięcy nowych ciągników. Podobnych wzrostów powinniśmy się spodziewać w związku z uruchomieniem Modernizacji Gospodarstw Rolnych w nowej perspektywie unijnej. Dzisiaj jednak promowane są inne formy zagospodarowania tego budżetu dla rolników. Mówimy bardziej o infrastrukturze, mniej o zakupach nowych maszyn, które są kluczowe dla konkurencyjności produkcji rolnej. Stopień modernizacji polskiego rolnictwa jest coraz wyższy, ale wciąż wymaga sporych nakładów. Są one konieczne, by polscy rolnicy mogli wygrywać z rolnikami z innych państw europejskich” – podsumowuje Tomasz Wieja.

Źródło: materiały prasowe Martin&Jacob, New Holland

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ciągników kupuje się teraz mało. Jakie marki najczęściej? [infografika] - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska