Spis treści
Na spacer w woj. opolskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. opolskim, które inni już przetestowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 02 grudnia w woj. opolskim ma być od -2°C do -2°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 51% do 71%. W niedzielę 03 grudnia w woj. opolskim ma być od -2°C do -1°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 12% do 48%.
🌳 Trasa spacerowa: Katowice
- Początek trasy: Dobrodzień
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 16,29 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 82 m
- Suma podejść: 2 599 m
- Suma zejść: 2 605 m
Spacerowiczom trasę poleca Przerywnik
Wycieczka szlakami na osiedle Ligoty Panewniki i Kokociniec. Uwaga na czarny szlak, mało widoczny.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Dookoła Wielkiej Wyspy
- Początek trasy: Tułowice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,33 km
- Czas trwania spaceru: 60 min.
- Przewyższenia: 25 m
- Suma podejść: 222 m
- Suma zejść: 227 m
Spacerowiczom trasę poleca Jac.wos
Tak zwaną "Wielką Wyspę" tworzą obecne dzielnice: Biskupin, Bartoszowice, Dąbie, Sępolno, Zacisze, Zalesie. Są to tereny na prawym brzegu Odry, które powstały na skutek regulacji rzeki prowadzonej od XVI do XX wieku. Dzielnice te od zawsze miały charakter wypoczynkowy. Obecnie na "Wielkiej Wyspie" znajduje się wiele miejsc rekreacyjnych jak Park Szczytnicki, Stadion Olimpijski, kąpielisko Morskie Oko. Miejscami chętnie odwiedzanymi są ZOO, Hala Stulecia, Ogród Japoński. Ze względu na dużą ilość terenów zielonych oraz brak przemysłu tereny te nazywane są zielonymi płucami Wrocławia.
Biegowa trasa wiedzie praktycznie cały czas wałami otaczającymi "Wielką Wyspę". Startujemy od ścieżki zdrowia usytuowanej przy grobli Kanałowej pomiędzy mostem Swojczyckim a pętlą tramwajową na Sępolnie. Szutrową drogą grobli kanałowej wyruszamy w kierunki Stadionu Olimpijskiego. Trasa biegnie wzdłuż Kanału Powodziowego. Mijamy ogrodzenie Stadionu Olimpijskiego, a następnie sztucznie usypane wzgórze Kilimandżaro (127m n.p.m.), które było przed wojną silnie ufortyfikowane. Obecnie miejsce to upodobali sobie fani rowerów górskich.
500m dalej mijamy Mosty Jagiellońskie i wbiegamy na groblę Szczytnicko-Bartoszowicką. Przed nami rozpościerają się widoki na mosty Warszawskie. Docieramy do zbiegu Starej Odry i Kanału Powodziowego skąd po lewej stronie widać kompleks sportowo-rekreacyjny GEM. Przy odrobinie szczęścia można obejrzeć mecz bądź trening wielokrotnych mistrzyń Polski w piłce nożnej, zawodniczek AZS Wrocław. Następnie przecinamy ulicę Kochanowskiego przy Moście Sczytnickim. Biegniemy wzdłuż Starej Odry mijając po lewej stronie budynek Liceum sportowego z kameralnym stadionem lekkoatletycznym o obwodzie 200m. Po przecięciu ulic Mickiewicza i Wróblewskiego znajdujemy się przy moście Zwierzynieckim. Kierujemy się wzdłuż pokrytego graffiti ogrodzenia ZOO. Po 500m od mostu Zwierzynieckiego mijamy po prawej stronie powstałą w 1976r. na miejscu działającej do lat 60tych XX wieku przeprawy promowej kładkę Zwierzyniecką. Betonowe ogrodzenie ZOO przechodzi w ogrodzenie stalowe przez które możemy podziwiać część zwierząt zamieszkujących ogród. Biegnąc dalej mijamy Zameczek Odrzański, w którym jeszcze niedawno odbywały się zajęcia studentów kierunku fizjoterapii AWF Wrocław. Następnie mijamy Harcerski Ośrodek Wodny "HOW Stanica" , park Biskupiński, jaz Opatowicki prowadzący na Wyspę Opatowicką (znajduje się tu park linowy). 200m dalej za ostrym zakrętem docieramy do mostu Bartoszowickiego. Kierujemy się groblą Kanałową w kierunku mostu Swojczyckiego mijając po drodze cmentarz świętej Rodziny. Przebiegamy przez jezdnię przy moście Swojczyckim i dobiegamy do ścieżki zdrowia. Kilka minut gimnastyki i kończymy nasz trening. Na trasie możemy praktycznie codziennie spotkać nie tylko amatorów joggingu ale także trenujących tu reprezentantów Polski w lekkiej atletyce. Pętla doskonale nadaje się na wycieczkę rowerową.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Dolina Trzech Stawów w sobotnie popołudnie
- Początek trasy: Dobrodzień
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 7,27 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 51 min.
- Przewyższenia: 43 m
- Suma podejść: 511 m
- Suma zejść: 506 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Sztorm
Trasa w większości asfaltowa.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Oborniki Śląskie - Ligota Piękna
- Początek trasy: Namysłów
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 16,27 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 30 min.
- Przewyższenia: 145 m
- Suma podejść: 748 m
- Suma zejść: 865 m
Darzbor poleca tę trasę na spacer
Z Obornik Śląskich przez Lasy Wilczyńskie, Ozorowice, Strzeszów do Ligoty Pięknej. Trasę zakończyłem w rejonie budowy trasy szybkiego ruchu. Nie wiadomo, czy po zakończonej budowie będzie można tędy przejść do Ligoty Pięknej.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Niedzielne wybieganie: Łabędy-Ligota Łabędzka-Łabędy
- Początek trasy: Ozimek
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 10,69 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 15 min.
- Przewyższenia: 27 m
- Suma podejść: 87 m
- Suma zejść: 78 m
Spacerowiczom trasę poleca Antares
Sporo podbiegów i zbiegów no i masa błota na jednej z polnych dróg. Ale trasa miła :)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Paprsek na piechotkę
- Początek trasy: Grodków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 14,45 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 57 min.
- Przewyższenia: 305 m
- Suma podejść: 337 m
- Suma zejść: 343 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Januszek_44
Najkrótsza piesza trasa z Bielic do górskiej chaty Paprsek. Cel wędrówki wielu Polaków, szczególnie w weekendy. Trasa z Bielic nie jest już ratrakowana, ale śniegu ciągle jeszcze sporo, szczególnie w górnych partiach. Szengeny oczywiście okupowane przez biegaczy. W chacie można się ogrzać, coś zjeść i wypić. Zrezygnowano z obsługi kelnerskiej, kilka minut w kolejce i już można się ogrzać gulaszową zupą :)
Nawiguj
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Pętelka po polach
- Początek trasy: Dobrodzień
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 8,14 km
- Czas trwania spaceru: 56 min.
- Przewyższenia: 36 m
- Suma podejść: 550 m
- Suma zejść: 541 m
Spacerowiczom trasę poleca Marek79
Lajtowa przebieżka po polach Siemianowic i Dąbrówki Wielkiej.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Gminny szlak pieszy nr 3 "Doliną Janówki "
- Początek trasy: Głuchołazy
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 14,77 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 29 min.
- Przewyższenia: 325 m
- Suma podejść: 557 m
- Suma zejść: 553 m
Spacerowiczom trasę poleca Januszek_44
Dziś wyruszam gminnym szlakiem pieszym . Zaczyna się w Stroniu Śląskim przy dawnym kamieniołomie marmuru . Trasa ma około 10 kilometrów długości , ale oczywiście trzeba tam najpierw z domu dojść :) .
Cała trasa jest bardzo urokliwa , ze wspaniałymi widokami na okoliczne góry , ośrodek narciarski Czarna Góra . Po drodze niszczejący kościół w Janowej Górze i kościółek w Siennej . Gdyby nie pandemia to w połowie drogi , w siennej można się posilić / teraz chyba tylko na wynos / .
Spore przewyższenia , więc trasę trzeba planować " z głową "
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Najpiękniejszymi zaułkami Opola - trasa historyczna
- Początek trasy: Ozimek
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,57 km
- Czas trwania spaceru: 52 min.
- Przewyższenia: 147 m
- Suma podejść: 855 m
- Suma zejść: 864 m
Spacerowiczom trasę poleca Mar.now
Trasa łączy niemal wszystkie atrakcje Opola i zaczyna się na MOŚCIE PIASTOWSKIM. Z mostu widać wieże ponad 700-letniej KATEDRY św. Krzyża, w miejscu kościoła ufundowanego przez B. Chrobrego z 1005 r. Skręcamy w dół w prawo, za bawarską restauracją Starka, mieszczącą się w zabytkowej kamienicy i zostawiamy po prawej stronie remontowany opolski AMFITEATR TYSIĄCLECIA - obecnie teren wykopalisk archeologicznych. Przesmykiem między budynkami urzędów wychodzimy na ul. Piastowską. Przed nami najsłynniejsza panorama miasta - "OPOLSKA WENECJA" nad rzeką Młynówka. W nurcie rzeki odbijają się wielowiekowe kamienice, budynek dawnej synagogi, młyna - dziś zaadoptowane przez restauratorów czy opolską telewizję. Po prawej strony widać biały kościół i klasztor franciszkański, gdzie znajdują się b. ciekawe groby piastowskie z czasów Wł. Łokietka (w tym - jego wnuczki). Zostajemy po prawej stronie ul. Piastowskiej, naprzeciwko kościoła i mostu, przy którym znajduje się pomnik Karola Papy Musioła, burmistrza Opola, pomysłodawcy festiwalu piosenki. Po prawej stronie, nad gmachem urzędów, króluje najstarszy zabytek miasta - średniowieczna WIEŻA PIASTOWSKA (świetny punkt widokowy na rynek i centrum miasta), jedyna pozostałość po zamku książąt cieszyńskich sprzed ponad 700 lat. Przechodzimy dalej do PARKU ZAMKOWEGO ze stawem i fontanną. Warto poświęcić choć kwadrans, by pospacerować uliczkami okolicy - to serce wyspy PASIEKA, klimatem przypominające warszawską Saską Kępę, gdzie większość willi kryje ciekawe historie. To tu mieszkali opolscy intelektualiści (niemieccy i polscy), naukowcy, historycy, publicyści, kompozytorzy. Obok stawu znajduje się kryte lodowisko. Nasza trasa prowadzi za stawem zamkowym do Restauracji Radiowej przez szereg instytucji i obiektów - m.in. zabytkowe budynki redakcji Nowej Trybuny Opolskiej, Radia Opole, Domu Kultury, naprzeciwko - obok Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Śląskiego. Tu wchodzimy na spacerowy zielony MOST GROSZOWY nad Młynówką. Po drugiej stronie mostu docieramy do FILHARMONII (od tyłu) i na chwilę skręcamy w lewo na skwer z 60-letnią mozaikową fontanną, skąd widać najwyższe wieże okolicznych kościołów i ratusza. Przechodzimy w prawo i wychodzimy na pl. Wolności, naprzeciw głównego DEPTAKA miejskiego. Po prawej mijamy niepozorny pomnik z Wieżą Piastowską, wystrzeliwaną z armaty, a 20 m dalej - potężną bryłę pomnika Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego zwanego NIKE. Deptakiem na ul. Krakowskiej idziemy do gmachu Dworca Gł. PKP, gdzie skręcamy w lewo za hotelem Mercure do sąsiedniej ul. Kołłątaja. Po jej prawej stronie znajduje się FONTANNA MACIERZYŃSTWA, bogato rzeźbiona i pięknie odnowiona. Dochodzimy do końca tej ulicy, przechodzimy przez ul. Ozimską, by minąć arkady i skręcić w prawo - obejść budynek i skierować się na krętą, brukowaną ul. Sempołowskiej. Mijamy muzeum - najstarszy mieszczański budynek w Opolu (XV w.), z barokowa elewacją oraz neoklasycystyczny pałacyk, siedzibę jednej z wyższych szkół i dochodzimy do pl. Kopernika, gdzie obok okazałego kolorowego budynku Rektoratu Uniwersytetu znajduje się WZGÓRZE UNIWERSYTECKIE z pomnikami m.in. Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, duetu J. Przybora & J. Wasowski, C. Niemena, obok których można przycupnąć na pomnikowych ławkach wśród zieleni i kameralnych przejść w stronę C.H. Solaris lub - na tyłach - ponad 1000-letniego kościoła NA GÓRCE (najwyższe miejsce w Opolu, miejsce kazań św. Wojciecha), do którego wiedzie wąska droga od pomnika św. Krzysztofa przez nagrobki przykościelne. Stając twarzą do schodów prowadzących w dół z kościoła - po lewej stronie mamy wejście do ogrodu z POSĄGAMI 4 PÓR ROKU, do studni św. Wojciecha, mijając posągi można dojść do pomnika Damy z Harfą - hrabiny Schaffgotschowej i nagrobka biskupa J. Kropidło (metropolity gnieźnieńskiego, przyjaciela króla Wł. Jagiełły) zmarłego w 1421 r., wychodząc z drugiej strony na gmach Rektoratu. Sprzed kościoła Na Górce schodzimy wzdłuż budynku MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO do RYNKU. Tu od razu rzuca się nam w oczy kierunkowskaz, pokazujący odległości od Opola do wszystkich miast partnerskich, za którym znajduje się wenecki RATUSZ. Idąc pierzeją wschodnią rynku w bruku miejskim wmurowane są gwiazdy sław festiwalu opolskiej piosenki - ALEJA GWIAZD. Kierujemy się wzdłuż kamieniczek pierzei północnej do ul. Katedralnej, docieramy do katedry i z parkingu za ogrodzeniem bazyliki wchodzimy na odrestaurowane mury miejskie nad Młynówką i śluzą, wśród których znajduje się po prawej niepozorna drewniana BASZTA św. Barbary (dawne więzienie kleryków). Przechodzimy przez most na Młynówce i dalej wchodzimy na Most Piastowski, z którego rozpoczęliśmy historyczny spacer.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Zimowy spacer parkiem w Pszczynie
- Początek trasy: Ujazd
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 5,85 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 57 min.
- Przewyższenia: 13 m
- Suma podejść: 40 m
- Suma zejść: 40 m
Spacerowiczom trasę poleca Ireneusz
Niedaleko kapliczki „Bądź Wola Twoja” na szczycie niewielkiego pagórka (zwanego Kukułczym – nie wiedzieć czemu), pośród starych drzew, nad jednym ze stawów parkowych znajduje się grobowiec rodzinny, ostatnich panów na Pszczynie, rodziny Hochbergów. Skromne nagrobki wkomponowane w kamienno-ceglany grobowiec o prostych kształtach, otoczony żelaznym niewysokim ogrodzeniem z furką, skrywają doczesne szczątki ostatnich władców Pszczyny, księcia Hansa Heinricha XV, który panował w Pszczynie w latach 1907-1938, oraz jego syna Bolka. Pierwotne plany zakładały przeniesienie miejsca pochowania do Książa, głównej siedziby rodu Hochbergów. Grobowiec ten pomyślany jako tymczasowe miejsce spoczynku, w związku z zawieruchą wojenną i niesprzyjającymi czasami.
Projekt zabytkowego cmentarza książąt pszczyńskich Anhaltów, usytuowanego po północnej stronie przyzamkowego parku, powstał po 1808 r. Jego autorem był zapewne książę Henryk Anhalt (1778-1847), który pragnął w ten sposób ujednolicić mogiły swych rodziców i rodzeństwa. Na cmentarzu spoczywają książę Fryderyk Erdmann Anhalt z żoną Luizą Ferdynandą Stolberg-Wernigerode oraz ich dzieci: Georg, Christiana i Emanuel Ernest Erdmann. Pięć grobów nakrytych jest prostokątnymi płytami z piaskowca. Za nimi znajduje się obelisk z inskrypcją "Auferstehen, ja auferstehen, sollst du mein Staub nach kurzer Ruh" (Zmartwychwstaniesz, ach zmartwychwstaniesz, prochu mój po krótkim odpoczynku), natomiast przed nimi słupki połączone niegdyś żelaznym łańcuchem. Naprzeciw wzniesiono grobowiec dla księcia Ludwika Anhalta. Nakryto go grubą płytą z piaskowca z żelaznym krzyżem, wokół którego opleciony jest wąż. Grobowiec Ludwika Anhalta był niewątpliwie wzorowany na grobowcu jego szwagierki, księżnej Henrietty Luizy zu Holstein-Beck, żony Fryderyka Ferdynanda Anhalta, zmarłej w wieku 20 lat zaledwie trzy miesiące po ślubie. Zgodnie z jej ostatnią wolą pochowano ją na cmentarzu przy kosciółku św. Jadwigi w Pszczynie. Grobowiec wzniesiono dla niej wiosną 1833 r.
„Trzy dęby” to miejsce powstałe w Parku Zamkowym po wysuszeniu największego parkowego stawu, na środku którego znajdowała się wyspa z trzema dębami. W drugiej połowie XIX wieku, dokonując przebudowy Parku Zamkowego na park angielski, Hochbergowie utworzyli dziką, zakończoną lasem promenadę łączącą sąsiednie folwarki na Kępie i Sznelowcu, przechodzącą w okolicy trzech dorodnych dębów. Z biegiem czasu stała się ona miejscem spacerowym, które szczególną rangę zyskało dzięki umieszczeniu głazu narzutowego upamiętniającego rządy Jana Hercoga XI von Hochberga w Pszczynie.
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Chodzenie na spacery - czy warto?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Najciekawsze atrakcje Opolskiego
Województwo opolskie to skarbnica uroków i atrakcji, które zachwycą każdego podróżnika. Malownicze szlaki piesze wiodą przez serca historycznych miast, takich jak Opole, Brzeg czy Nysa, ukazując ich najcenniejsze zabytki. Nie brakuje także miejsc kultu religijnego, a sanktuaria na Górze św. Anny i Kamieniu Śląskim emanują duchową mocą. Wyjątkowy kościół św. Anny w Oleśnie zachwyca swoją rózgą architektoniczną. Ziemia Opolska obdarzona jest rezerwatami przyrody, bujnymi lasami i źródłami wody, tworząc raj dla dzikich zwierząt. Wspaniałe miejsca, takie jak Zamek w Mosznej zwany "polskim Hogwartem", Muzeum Polskiej Piosenki czy tajemnicza piramida w Rożnowie, dodają regionowi niepowtarzalnego uroku turystycznego. Sprawdź atrakcje.

Strefa Biznesu: Polacy coraz częściej podróżują po kraju samolotem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?